Перейти к верхней панели

«Каруселі» можуть зірвати місцеві вибори в Україні

Зміни до Закону «Про державний реєстр виборців» сприяють поширенню т.зв. «каруселів». Достовірно невідомо, скільки українців скористається своїм правом на зміну місця голосування, передає Gazeta.ua. Як і невідомо, скільки з них змінить адресу за гроші, порушивши при цьому Закон. Загроза зриву виборів посилюється через те, що тепер місце реєстрації можна змінити онлайн, без підтверджуючих документів. Чи готова Україна до подібної демократії і чи визнають після «каруселів» результати виборів наші європейські партнери?

Нова редакція Закону «Про державний реєстр виборців» від 16.07.2020 р відкриває велике поле для маніпуляцій. І ці маніпуляції називаються «виборчими каруселями». При цій маніпуляції в одному з сусідніх регіонів збирається група осіб, готових «продати» свій голос. Цим людям за допомогою адмінресурсу змінюють місце реєстрації, а в день виборів, зазвичай на автобусах, відправляють в той регіон, де, за попередніми опитуваннями, слабкі позиції у політсили і її представників.

Примітно, що більшість тих, хто голосував в червні 2020 р. за зміни до Закону «Про державний реєстр виборців» — це представники партії «Слуги народу» (225 депутатів). Основна ідея, яку заявляють «Слуги народу», щоб люди, які задіяні у внутрішній трудовій міграції змогли проголосувати за місцем проживання, а не тільки офіційної реєстрації. Але з політичної точки зору, крім можливих маніпуляцій, таким чином досягається лояльність при голосуванні. Замість того, щоб розвивати регіональну економіку і зменшувати внутрішню трудову міграцію, «Слуги народу» навпаки сприяють відриву українців від їхніх будинків, але при цьому дають можливість проголосувати за зручних їм кандидатів.

На думку юристів, навіть на рівні чіткості формулювань нова версія Закону «Про державний реєстр виборців» викликає суперечки. Наприклад, ст. 8 цього Закону говорить «виборча адреса виборця — це адреса, де зареєстровано проживання виборця». Але при цьому зміни вносяться суто в реєстр виборців, не торкаючись при цьому реєстру територіальної громади, в якому є інформація про реєстрацію місця проживання громадян і не торкаючись реєстрів військовозобов’язаних. Також спірним здається ст. 7 п. 4 про те, що на місцевих виборах не можна змінити реєстрацію на тимчасовій основі. Тільки на постійній. А це дозволяє зберігати можливість т.зв. «каруселів» і на наступних виборах, навіть при зміні надалі законодавства.

«Особливість каруселів — це масовість, — пояснює депутат Київради Людмила Костенко, — їх не можна не помітити. Можна лише свідомо не звертати на них увагу». Саме вона звернула увагу президента на можливість маніпуляцій, а також висловила сумніви в компетентності голови Оболонської РДА Кирила Фесика.

 

Приводом для такої важливої заяви послужив інцидент, який стався на початку вересня. Громадський резонанс викликала фотографія брендованого автобуса комунального підприємства «Київхліб» у столичному блозі. На цьому автобусі з села Згурівка Київської обл. привозили жителів до відділу реєстрації Оболонського РДА. Для зміни місця реєстрації з Згурівки в одну з Оболонських багатоповерхівок. Інцидент хоч і стався до офіційного старту виборчої кампанії, але явно пов’язаний з можливими маніпуляціями на виборах.

 
 

На думку депутата Київради Людмили Костенко, яка й ініціювала розслідування інциденту з автобусом зі Згурівки, потрібно враховувати і можливий злочин за статтею 160 КК України. У побуті це називається «підкупом виборця». Скільки ще виборців змінять адресу онлайн під керівництвом кураторів, можна теж тільки здогадуватися. На депутатський запит Людмили Костенко про кількість, які змінили виборчу адресу в Оболонському районі, голова РДА Кирило Фесик поки не відповів. Після відсутності реакції Кирила Фесика на справедливе занепокоєння громадян, свої сумніви щодо компетенції глави району Костенко висловила у вигляді депутатського звернення на ім’я президента Володимира Зеленського, про що також повідомила в своєму телеграм каналі.

 
Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *