Безпечне розмінування звільнених територій: що за безпілотні сапери GCS-200 вже працюють в Україні

У вівторок, 25 липня, піротехніки Державної служби з надзвичайних ситуацій України показали, як виконують розмінування деокупованих територій за допомогою спеціальної швейцарської техніки GSC-200.

OBOZREVATEL розбирався, що це за машини механізованого розмінування і як вони допоможуть очистити деокуповані території від російського вибухового сміття.

Комплекси розмінування GCS-200

Актуальність

Відповідно до звіту аналітичного центру зі Словаччини GLOBSEC, вже зараз Україна є найбільш замінованою країною світу. Територія України, забруднена мінами й нездетонованими боєприпасами, настільки велика, що, за підрахунками деяких експертів, якщо гуманітарне розмінування будуть проводити 500 команд саперів, то цей процес займе 757 років.

Станом на сьогодні тривалих, дорогих і небезпечних операцій із розчищення потребують близько 30% країни, що за площею співвимірно з територією такої країни, як Уругвай, або американського штату Флорида. І ця територія може зрости ще більше, адже російські окупанти не припиняють мінувати підконтрольну їм місцевість, намагаючись вберегтися у такий спосіб від українського контрнаступу.

Водночас смертельну небезпеку несуть протитанкові і протипіхотні міни, а також бомби, ракети та артилерійські снаряди, що не розірвалися. Експерти кажуть, що масштаби й концентрація мінного забруднення в Україні більші, ніж навіть в Афганістані та Сирії.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року і до липня 2023 року Організація Об’єднаних Націй зафіксувала 298 смертей мирних жителів України від вибухонебезпечних наслідків війни (зокрема 22 дітей), плюс ще 632 цивільних особи дістали поранення.

Трактор підірвався на міні в Україні

Варто також зауважити, що процес розмінування не лише складний і тривалий, але й дорогий. За оцінками Світового банку, розмінування України коштуватиме від 2 до 8 доларів за квадратний метр, що лише у найближчі 10 років обійдеться нашій державі в 37,4 млрд доларів. І роботи в цьому напрямі ведуться вже зараз: днями стало відомо, що Україна отримає від партнерів 244 млн доларів на потреби гуманітарного розмінування, плюс буде передано відповідні машини та обладнання, серед яких і GSC-200 швейцарського виробництва.

Що таке комплекс розмінування GCS-200

GCS-200 – це безпілотна, дистанційно керована платформа для очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів. Управління нею здійснюється одним оператором за допомогою двох джойстиків і кнопок на передавачу радіопульта.

Пульт дистанційного керування комплексом розмінування GCS-200

Платформи GCS-200 були розроблені спеціально для задоволення потреб військових замовників швейцарсько-німецькою компанією Global Clearance Solutions (GCS). Станом на сьогодні за допомогою цих комплексів розмінування проводиться у понад 40 країнах світу, зокрема Афганістані, Бахрейні, Грузії, Лівані, Сербії, Таїланді, ОАЕ, Великій Британії та США.

Комплекс розмінування складається з гусеничного тягача та навісного обладнання. Його стандартний 3-точковий універсальний монтажний інтерфейс дає змогу підключати та від’єднувати робочі інструменти лише за допомогою однієї особи в будь-який час доби. Виробник стверджує, що навченому оператору знадобиться всього 10 хвилин для перемикання між конфігураціями.

У комплекті йде низка навісного обладнання для виконання різних завдань, зокрема культиватор, трал, роботизована рука-маніпулятор із різними передніми інструментами: ківш, захват, ківш-захват, вилка, вилочний вантажопідйомник, бульдозерний відвал, ківш-розсіювач. При цьому вся ця система поміщається в 20-футовий контейнер ISO, що робить GCS-200 доволі легкою в транспортуванні.

Комплекс розмінування GCS-200 з рукою-маніпулятором
Комплекс розмінування GCS-200 з ковшем
Протимінний ківш комплексу розмінування GCS-200

Як працює комплекс розмінування GCS-200

Під час розмінування міни підриваються або знищуються переднім інструментом, у такий спосіб відводячи вибух від уразливих частин системи. Стандартний варіант GCS-200 оснащений V-подібним днищем для розсіювання мінних вибухів і балістичним захистом зі сталі Hardox завтовшки 20 мм спереду, 10 мм на шасі та 6-8 мм на корпусі.

Як гусенична машина GCS-200 дуже маневрена і може виконувати поворот на місці з мінімальним колом повороту приблизно в 4 метри. При цьому максимальна швидкість руху тягача для переміщення транспортного засобу між майданчиками становить 7 км/год. А щоб не пошкодити ґрунтову поверхню під час роботи на асфальті або бетоні, гусениці GCS-200 можуть бути оснащені гумовим покриттям.

На випадок поломок GCS-200 оснащений буксирними вушками і електричною лебідкою з 27-метровим кевларовим тросом, який витримує навантаження до 6800 кг. Їх можна використовувати для самовідновлення. При цьому лебідка приводиться в дію від електричного струму, тому може на короткий час бути увімкненою від батареї, якщо двигун вийшов із ладу.

Об’єм паливного бака на 200 літрів забезпечує автономність від 6,5 до 15 год роботи залежно від завдання та навісного інструмента (під час розмінування культиватором або тралом у складних ґрунтових умовах витрата пального буде приблизно 20-25 л/год, що забезпечує автономність не менш ніж 6,5 год).

Комплекс розмінування GCS-200 в Україні

Перспективи для України

В інтернеті можна знайти інформацію, що одна така установка здатна за день розмінувати територію, рівну площі двох футбольних полів. У масштабах країни це порівняно мало, однак усім зрозуміло, що пришвидшити цей процес навряд чи вдасться. Тому найоптимальніший вихід – отримати якомога більше таких та аналогічних установок.

Відомо, що дві такі установки Україна отримала від уряду Канади. Ще 20 спецмашин GCS-200 до кінця 2023 року зобов’язалась поставити Швейцарія. Скільки з них уже надійшло і чи надійшли взагалі – невідомо. Крім того, до кінця 2023 року Україна має отримати від іноземних партнерів 10 машин для розмінування хорватської компанії DOK-ING.

Отже, процес розмінування деокупованих територій хоч повільно, але рухається. Головне, щоб цих територій не ставало більше.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *