«Блокада вийшла за межі»: Україна запропонувала Польщі чіткий план щодо кордону та пригрозила дзеркальними заходами

Україна запропонувала Польщі план розблокування кордону між країнами – «План взаєморозуміння». Такий план містить п’ять кроків, усі вони передбачають участь Європейської комісії (ЄК) у розв’язанні проблеми. При цьому, якщо питання кордону не буде вирішено раніше від 28 березня (на цю дати призначено міжурядові переговори), Україна може запровадити дзеркальні заходи на пунктах пропуску.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. «Блокада кордону з боку Польщі вже давно вийшла за межі блокади зерна. Сьогодні ця блокада загрожує національній безпеці України«, – йдеться у повідомленні.

Окремо зазначається, що питання блокування кордону «має бути вирішене значно раніше, ніж 28 березня» – дати, коли мало відбутися спільне засідання урядів України та Польщі. «Інакше Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи щодо пунктів пропуску», – пригрозили в Кабміні.

План розблокування кордону: 5 кроків від України

1.Україна погоджується на обмеження, які запропонувала Єврокомісія з аграрного експорту.

Йдеться про автоматичні захисні заходи, подані в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю ЄС та України. Це, зокрема, про обмеження на м’ясо птиці, яйця, цукор.

Україна погоджується з пропозицією експортувати в ЄС ці товари без квот і мит в обсягах не більших, ніж у середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортувати більше, то повертаються обмеження.

«Ми також готові продовжувати механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшнику й ріпаку. Тобто без дозволу Польщі ці чотири групи товарів не потраплять на польський ринок», – йдеться в повідомленні.

2. Україна надсилає звернення до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг.

Це аналіз кластерів 4 та 5, до яких входить аграрна політика й транспорт. «Це потрібно для того, щоб раз і назавжди зняти маніпуляції щодо якості нашої аграрної продукції, а також щоб упевнитись, чи підтримка наших аграріїв відповідає стандартам Світової організації торгівлі (СОТ)», – пояснив Шмигаль.

Водночас принципова позиція України залишається незмінною. Це повна лібералізація торгівлі з ЄС та продовження «економічного безвізу». «Питання торгівлі України та ЄС вирішуватиметься саме з ЄС, а не на рівні окремих країн», – заявили в Кабміні.

3. Зупинити російський аграрний експорт до ЄС.

«Пропонуємо польському уряду прийняти спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт до ЄС. За 11 місяців 2023 року Росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на 2,5 млрд євро. 5,1 млн тонн продовольства. За весь 2022 рік – 4,9 млн тонн. Російський експорт продовольства в ЄС зростає під час війни! Це потрібно зупинити!» – заявили у Кабміні.

Також уряд України звертається до Єврокомісії ще з двома пропозиціями:

  • розглянути додаткові обмеження та посилений моніторинг на аграрний імпорт третіх країн до ЄС, як це відбувається зараз з Україною;
  • запустити спільний контроль на кордоні України та країн ЄС та розширити пілотний проєкт обміну митною інформацією.

4. Створити «Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія».

Штаб пропонується скликати під співголовуванням аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії. До роботи цього штабу також приєднаються українські та польські аграрні асоціації. «Ми повинні працювати цілодобово, щоб оперативно вирішувати всі непорозуміння», – наголосили в уряді.

5. Забезпечити безперешкодний пропуск не аграрних товарів через кордон.

«Ми вдячні польському уряду за чітку позицію щодо пропуску через кордон боєприпасів, військового обладнання, гуманітарної допомоги, медичних засобів. Вважаємо, що такий підхід має бути поширений на критично необхідне Україні пальне«, – йдеться у повідомленні.

Також наголошується, що Україна вітає ініціативу прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска внести до списку об’єктів критичної інфраструктури прикордонні пункти пропуску з Україною та відповідні ділянки залізниці. Зі свого боку, український уряд також ухвалив відповідні рішення щодо визнання прикордонних пунктів пропуску із західними сусідами критичною інфраструктурою.

«Одночасно ми розраховуємо, що загальний тристоронній штаб знайде рішення про безперешкодний пропуск інших груп товарів. Адже сьогодні на кордоні з обох сторін перебувають понад 9 тисяч вантажівок», – йдеться у плані.

Як повідомляв OBOZ.UA, представники польського уряду не приїхали на зустріч з українськими колегами на кордоні. На цьому тлі Кабінет міністрів України звернувся до всіх поляків і нагадав, що Україна не постачає зерно до сусідньої країни.

Тим часом на кордоні України та Польщі продовжуються провокації. Зокрема, польські протестувальники увімкнули сирену, щоб залякати українців в автобусах.

Окрім того, 23 лютого страйкарі скоїли новий напад на українські вантажі. Цього разу в залізничному пункті пропуску «Дорогуськ» невідомі пошкодили ріпак у трьох вагонах-зерновозах. Продукція знову йшла територією Польщі транзитом до Німеччини.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *