Вже навіть не половина. Дедалі менше біженців хоче повернутися в Україну з-за кордону: що з цим робити

Дедалі менше українських біженців, які перебувають за кордоном, планують переїхати назад до України. За останні півтора року їхня частка скоротилася з 50% приблизно до 26%. Щоб повернути людей, вживати заходів потрібно вже зараз, кажуть експерти. І йдеться не лише про ринок праці.

Таку тенденцію продемонстрували останні опитування, повідомив виконавчий директор Центру економічної стратегії (ЦЕС) Гліб Вишлінський, повідомляє «Укрінформ«. Він уточнив, що цифри «досить орієнтовні», але «в динаміці з ними варто зважати».

«Ми провели вже три хвилі дослідження про стан та настрої українських біженців та вплив їх неповернення на економіку України. Зокрема, ми бачимо суттєві негативні зміни у показнику частки українців, які планують повернутися… Так, якщо у листопаді 2022 року 50% опитаних точно планували повертатися, у травні 2023 року таких було вже 41%, то, за даними опитування, у січні 2024 року таких людей лише 26%», – сказав Вишлінський.

Водночас він уточнив, що серед цих людей також є велика частка тих, хто до повномасштабної війни працював за кордоном. За його словами, загалом ЦЕС оцінює ситуацію за трьома сценаріями: оптимістичним, середнім і песимістичним.

«За нашими розрахунками, з тих 3,6 млн українців, які перебувають сьогодні в демократичних країнах, після закінчення війни там залишаться 1,4 млн українців в оптимістичному сценарії, 2 млн – в середньому і 2,3 млн – у песимістичному сценарії» – сказав Вишлінський.

Як повернути біженців до України?

Україні після завершення війни все одно доведеться повертати додому мільйони біженців. Забезпечити значне зростання економіки без цього кроку неможливо, інакше на нові робочі місця доведеться запрошувати мігрантів із інших країн.

Як уже пояснював Вишлінський, Україні вже зараз потрібно поступово створювати умови для повернення людей. За розрахунками експерта, якщо цього не зробити, то після закінчення війни економіка України втрачатиме по 2,7-6,9% ВВП на рік.

«Фактично потрібно говорити: ваше житло на Північній Салтівці або в Бахмуті зруйноване. Тому переїжджайте до містечка Ікс, даємо тимчасове житло та роботу в рідній країні», – навів приклад Вишлінський.

При цьому потрібно вирішити проблему навчання українських дітей за кордоном, щоб вони не втрачали зв’язку з Батьківщиною та могли повернутися. Як один із варіантів експерт пропонує створювати в інших країнах українські школи.

Крім того, Україна, на думку аналітика, може повернути і квазітрудових мігрантів, які виїхали не лише через війну, а й для роботи. Їх залучить пропозиція робочих місць, що добре оплачуються.

Ще один варіант для таких людей – т.зв. кругова міграція. Успішний приклад – трудові мігранти з Польщі та країн Балтії, які повернулися з Великобританії, коли вдома почала зростати економіка. «Слід створювати умови, щоб людина могла працювати в «Буковелі» взимку, а влітку в Хорватії, коли там сезон. Для цього потрібно спрощувати податкове адміністрування, підвищувати транспортну мобільність. І вести переговори про умови перебування у статусі тимчасового захисту, бо виїзд у «Україну на більш тривалий період призводить до втрати цього статусу. Якщо ж людина його зберігає і живе три місяці тут, три місяці там, то є шанс, що вона залишиться тут за умови зменшення рівня небезпеки», – пояснював Вишлінський.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *