Військовим перерахували зарплати заднім числом: хто отримає нові доплати із серпня, а кому не змінили виплату

В Україні Кабінет міністрів визначив критерії для нарахування доплат військовим. І хоча 30 тис. для тих військовослужбовців, які перебувають у тилу, так і не повернули, деякі захисники можуть розраховувати на підвищену виплату одразу за два місяці. Про те, як і кому перерахували виплати та чому підвищення зачепить не всіх, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Зарплати підвищили «всім», але не всім

Кабінет міністрів через кілька місяців після ухвалення закону про доплати військовим затвердив постанову, яка регулює виплати. «Всі, хто причетний до захисту України, отримуватимуть доплати», – заявив прем’єр Денис Шмигаль. Уже після публікації документа виявилося, що до цієї категорії не входять військовослужбовці, які перебувають у тилу. А ось поліцейські, ДСНС, НАБУ отримуватимуть доплату в 30 тис. грн. Ба більше, їм її виплатять одразу за два місяці – червень та липень. Тобто у серпні вони додатково отримають по 60 тис. грн.

Зрозуміло, до такого нововведення негативно поставилися ті військовослужбовці, які служать у ЗСУ і перебувають у тилу. З лютого 2023 року їм перестали платити доплати у розмірі 30 тис. грн. І поновлювати виплату не планують. Співрозмовники OBOZREVATEL у Кабміні кажуть: «На це потрібно 170 млрд грн і грошей немає». Проблема загострюється тим, що на армію можна витрачати лише ті гроші, які одержав бюджет від платників податків. Залучати гранти та кредити для того, щоб підвищувати зарплати військовим, не можна.

«Позиція Мінфіну полягала в тому, що для збереження виплати потрібно знайти додатково 170 млрд грн. Це було неможливо зробити. А не затверджувати постанови теж не можна, тому що в законі прописали, що виплата відбувається згідно з критеріями, розробленими урядом», – пояснюють співрозмовники в Кабміні. Отримуватимуть доплату 30 тис. грн ті військові, які виконують бойові накази. Наприклад, забезпечують прикриття військових об’єктів у тилу.

Доплату в 50 тис. грн отримуватимуть ті, хто займається оперативним управлінням підрозділів, військові, які служать у складі органу військового управління. Правила виплати доплати в 100 тис. грн не змінилися. Таку суму отримають ті, хто бере участь у бойових діях на фронті.

  • Доплати строковикам тепер становитимуть 6 тис. грн. При цьому вони можуть за бажанням мобілізуватися.
  • Курсантам доплачуватимуть по 2,35 тис. грн.
  • Інструкторам – від 15 до 30 тис. грн.

Юрист Роман Лихачов, який надає юридичну допомогу військовослужбовцям, розповідає, що після того, як доплату в 30 тис. грн скасували, кількість звернень із проханням знайти законну можливість демобілізуватися стала значно більшою.

«Звичайно, несправедлива ситуація, коли всі отримували однакову доплату в 30 тис. грн. І ті, хто перебуває недалеко від зони бойових дій, і ті, хто в тилу. Але кожен військовослужбовець в Україні ризикує, оскільки часто ціллю атак стають саме військові об’єкти. Повне скасування доплат для тих, хто перебуває в тилу, є демотивуючим фактором», – розповідає Лихачов.

Грошей у бюджеті на доплати для всіх не вистачить

Парламентарії та урядовці неохоче розповідають про брак коштів на зарплати військовим. Крім того, неохоче визнають і прорахунки. Коли вводили доплату в 30 тис. грн для всіх військовослужбовців, незалежно від того, чи вони перебувають у тилу, чи виконують бойові завдання, ніхто не розраховував, що війна затягнеться. Рішення ухвалювалося швидко, а пізніше виявилося, що можливостей виконувати це рішення немає.

Саме тому в лютому доплату скасували. Одна з офіційних причин: однакова доплата і для тих, хто виконує бойові завдання, і для тих, хто перебуває в тилу, не мотивували брати активну участь в обороні країни. Проте насправді головна проблема – грошей нема.

Щодня на доплати військовим витрачали 2,7 млрд грн. Першим питання повернення доплати порушив нардеп Дмитро Разумков (колишній представник «Слуги народу»). Він запропонував правку, депутати її підтримали, а потім змушені були заблокувати. У своїй правці він пояснив: зарплати чиновникам і співробітникам держкомпаній потрібно обмежити, мовляв, це дасть можливість заощадити кошти для військових.

Однак лише невелика частина чиновників отримує понад 67 тис. грн (10 мінімалок – пропозиція Разумкова), а в державних компаніях деякі фахівці не працюватимуть за таку зарплату. Наприклад, IT-спеціалісту ПриватБанку немає сенсу працювати в держбанку за 67 тис. грн, якщо на схожій посаді у приватному банку він зможе заробляти у рази більше.

Зазначимо, уряд має вирішити ще одну проблему. Роман Лихачов розповідає OBOZREVATEL, що досі є випадки затримки зарплат. Найчастіше це відбувається під час звільнення із ЗСУ. «Виплачувати зарплату мають у день звільнення, а буває таке, що й по місяцю затримують», – розповідає юрист.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *