Уряд впроваджує нову модель соціальної допомоги. Низку виплат замінять єдиною базовою сумою 4500 грн. Йдеться про запуск програми підтримки, яка передбачена для малозабезпечених родин, громадян з інвалідністю та пенсіонерів без необхідного трудового стажу.
За задумом Кабміну, нова система дозволить спростити процес оформлення, зменшити черги, автоматизувати виплати через державну платформу «Дія» та підвищити адресність соціальної підтримки.
Коли розпочнеться програма: слід подавати заяви
Пілотний проєкт триватиме до 1 липня 2027 року. Юристка ГО «Донбас SOS» Богдана Гончар повідомила, що модель передбачає поетапне запровадження фінансової допомоги:
З 1 липня 2025 року — подати заяву зможуть сім’ї, які вже отримують одну з наступних допомог:
- багатодітним родинам;
- малозабезпеченим сім’ям;
- одиноким матерям;
- тимчасова виплата дітям у разі несплати аліментів батьками.
З 1 жовтня 2025 року матимуть змогу долучитися всі інші категорії громадян, які відповідають критеріям нової програми.
Одна з головних цілей нової програми — ліквідувати дублювання різних видів допомог та замінити однією фіксованою виплатою. Оформлення можна буде пройти онлайн, без потреби збирати багато документів.
Як подати заяву
Для участі у програмі потрібно подати дві заяви: про намір отримувати виплату, а також саму заяву на призначення допомоги. Послуга доступна у територіальних органах Пенсійного фонду та через мобільний додаток «Дія».
Заява про намір — це можливість зафіксувати бажання отримувати допомогу та дати системі час перевірити дані через державні реєстри (податковий, демографічний, майновий тощо). Вона дозволяє автоматично розрахувати потенційний розмір виплати.
«4500 — це базова сума, вона може змінюватись у бік збільшення, замість кількох окремих допомог. Після подання система автоматично обробить і призначить виплату за умови відповідності критеріям. Попередня заява про намір дає можливість зрозуміти, що людину очікує у майбутньому. Вона вже обирає — чи підтвердить згоду на отримання цієї допомоги, чи ні. Тобто, якщо це менша сума, то звичайно, що їй невигідно переходити на цю базову соціальну допомогу. Але передбачається, що пріоритет буде у бік збільшення, тобто багатьом ця соціальна допомога буде вигіднішою», — наголосила правозахисниця.
Виплата може бути припинена за заявою особи чи автоматично у разі зміни життєвих обставин. Пілотна модель допомоги розглядається як перший крок до створення більш прозорої, адресної та цифровізованої системи соціального захисту. За умови позитивних результатів експерименту вона може стати основною формою допомоги в Україні.