Заборону на ввезення українського зерна до ЄС знято, проте обмеження залишаться: їх розробить сама Україна

Єврокомісія ухвалила рішення не продовжувати дію заборони на експорт українського зерна до ЄС, термін якої спливав 15 вересня. Її замінять обмеження, за допомогою яких обсяги продукції, що вивозитимуть з України, чітко контролюватимуться. Розробити ж такі заходи для себе має сама Україна.

Про це повідомила пресслужба Єврокомісії. Наголошується: метою нових обмежень є недопущення «спотворення ситуації» на ринках ЄС.

«Єврокомісія після аналізу даних про вплив експорту 4 категорій сільськогосподарської продукції на ринок ЄС дійшла висновку, що завдяки тимчасовим заходам, запровадженим 2 травня 2023 року, спотворення ринку у 5 країнах-членах, що межують з Україною, зникли. У результаті було вирішено, що дія чинних заходів закінчується сьогодні», – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо: у травні Євросоюз дозволив 5 країнам, що межують з Україною, запровадити заборону на продаж української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику на своїх внутрішніх ринках. Ті стверджували, що українське зерно, зокрема, шкодить фермерам.

Україна готова відповідати на порушення сусідами рішення ЄС

Водночас президент України Володимир Зеленський заявив, що рішення Єврокомісії є прикладом виконання даної раніше відповідної обіцянки. При цьому він наголосив: якщо сусіди України порушуватимуть право ЄС, Україна буде на це відповідати.

«Щиро вдячний [президентці Єврокомісії] Урсулі фон дер Ляєн за дотримання слова та правил вільного ринку. Європа виграє завжди, коли правила працюють, а договори виконуються. Нині важливо, щоб європейська єдність спрацювала і на двосторонньому рівні. Щоб сусіди в час війни Україну підтримали. А якщо їхні рішення порушуватимуть право ЄС, Україна буде цивілізовано відповідати», – сказав президент.

На що погодилася Україна

Як пояснили в Єврокомісії, Україна погодилася запровадити обмежувальні заходи на експорт своєї агропродукції до ЄС – зокрема експортне ліцензування. Їхня мета – недопущення сплеску цін на місцевих ринках. Впровадити ці заходи мають протягом 30 днів. Подати їхній список Україна мусить до 18 вересня. При цьому вже з 16 вересня Україна також має запровадити «ефективні заходи контролю за експортом». Стежити за дотриманням цих заходів будуть спільно Україна та Єврокомісія, при цьому остання «утримуватиметься від запровадження будь-яких обмежень доти, доки ефективні заходи, вжиті Україною, є чинними та працюють у повному обсязі».

Польща продовжить заборону в односторонньому порядку

Водночас прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що рішення Єврокомісії не вплинуть на намір країни запровадити власну, односторонню заборону на експорт українського зерна, повідомляє PAP.

«Заборона (з боку Єврокомісії. – Ред.) знята. Ми ж продовжимо заборону на імпорт українського зерна, незважаючи на відсутність схвалення ЄС», – наголосив прем’єр Польщі.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *