Кому в держсекторі платять мільйон на місяць: керівники держпідприємств заробляють більше за міністрів, а прості службовці масово звільняються

В Україні найбільшу зарплату серед держбанкірів за травень 2024-го отримав голова ПриватБанку Герхард Бьош – більше 1,1 млн грн. На другому місці з невеликим відривом – голова Ощадбанку Сергій Наумов (на 69 тис. менше, ніж у колеги в «Приваті»). Банкіри у держбанках – чи не найбільш високооплачувані менеджери.

Разом з тим із січня деяким держслужбовцям зарплати знизили майже вдвічі. А міністри, які керують галузями, отримують в десятки разів менше, ніж очільники підконтрольних їхньому відомству підприємств.

OBOZ.UA розпочинає серію публікацій про зарплати в різних галузях та на державних підприємствах. У першій публікації – про те, скільки заплатили керівникам держбанків у травні.

Мільйонні зарплати в держбанках

Голова правління Ощадбанку Сергій Наумов до утримання податків отримав зарплату в 1,1 млн грн у травні. Його заступники заробили у травні від 479 тис. до 760 тис. грн.

Зарплати правління

Всього у правлінні:

 • голова;
 • п’ятеро заступників голови;
 • двоє членів правління.

ПриватБанк – найбільший український банк, тому зарплати тут можуть бути дещо вищими. Голова правління Герхард Бьош до оподаткування заробив 1,1 млн грн. А його заступники – від 894 тис. до 972 тис. грн.

Зарплати правління ПриватБанку

У правлінні:

 • голова;
 • двоє заступників;
 • чотири члени правління.

В.о. голови правління «Укргазбанку» Родіон Морозов заробив у травні 870 тис. грн. Це значно менше, ніж у його колег з держбанків. Члени правління заробили від 550 тис. до 968 тис. грн.

Зарплати в Укргазбанку

У правлінні:

 • в.о. голови;
 • шість членів правління.

Голова правління «Укрексімбанку» Сергій Єрмаков у травні заробив 1 млн грн. Члени правління: від 766 тис. до 1,2 млн грн.

Скільки заробляє голова правління

У правління входять:

 • голова;
 • три члени.

Голова правління «Сенс Банку» Олексій Ступак у травні отримав 953 тис. грн. Це сума до оподаткування. Члени правління заробили від 652 тис. до 750 тис. грн, а заступник голови правління – 761 тис. грн.

Кому та скільки платять

Члени правління:

 • голова;
 • заступник;
 • три члени правління.

Варто зазначити, що в Україні дуже обмежене коло фахівців, які відповідають вимогам для посади голови правління банку. Для цього необхідно мати досвід роботи й авторитет у банківській сфері, лідерські навички, відповідати вимогам НБУ. На посадах такого рівня зарплати перевалюють за мільйон гривень на місяць. Тож якби в державних банках значно знизили зарплати керівництву, вони би перейшли на роботу в інші організації.

Чиновникам платять у рази менше, ніж співробітникам держпідприємств

«З початку року моя зарплата впала майже у два рази. Я начальник відділу. У мене була зарплата до 40 тис., і це зі ставкою в 11 тис. Решта – премії. Зараз у мене ставка 19 тис. грн, але премії обмежили так, що зарплата впала майже вдвічі. І я ще начальник відділу, то у мене відносно висока зарплата. А головні спеціалісти замість 25 тис. заробляють тепер 18 тис. грн і масово звільняються», – розповів OBOZ.UA співробітник одного з міністерств.

Таке зниження зарплат стало наслідком реформи оплати праці держслужбовців, яку впровадили з 1 січня. Раніше органи влади отримувати бюджет на зарплати на всі вакансії, але якщо частина вакансій була вільною, вони могли перерозподіляти «зайві» кошти між працівниками. У результаті в декого розмір премій був у рази вищий за розмір окладу.

У Кабміні вирішили, що це неправильно. Тому підвищили оклади і обмежили премії максимальним розміром у 30%. Для певних працівників така ситуація дійсно стала вигідною. Однак для більшості це призвело до суттєвого зменшення заробітних плат.

Краща ситуація в державних підприємствах. Вони не залежать від рішень уряду щодо розміру заробітних плат і тому можуть зберігати ринкові зарплати. Особливо відчувається різниця між зарплатами у керівництва найвищої ланки.

І виникає ситуація, коли міністр, що відповідає за всю галузь, отримує 80 тис. грн і курує бюджетами в десятки мільярдів, тоді як голова правління державної компанії отримує в рази більше і відповідає тільки за своє підприємство.

Йдеться не тільки про гігантів типу «Нафтогазу». Наприклад, минулого року керівник Адміністрації морських портів Юрій Литвин (частину зарплати він отримав в «Укрводшляху») заробляв щомісячно 207,4 тис. грн.

Ігор Смілянський, голова «Укрпошти», декларацію не заповнює, зарплати підприємство перестало публікувати ще на початку 2022-го. У грудні 2021-го він отримав 695 232 грн окладу, 104 284 грн надбавки та 531 759 індексації (у сумі це 1 331 275 грн).

Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов у 2019-му в середньому заробляв 26 тис. грн, а коли його призначили головою «Нафтогазу», заробітна плата злетіла. У декларації за 2023-й він показав середню місячну зарплату в розмірі 1 781 025 грн. До речі, це майже в 22 рази більше, ніж заробляє прем’єр-міністр.

Зарплати топменеджерів великих компаній не можуть бути низькими. Українцям роками пояснювали про необхідність впровадження ринкових заробітних плат у корпоративному секторі. Однак також не можуть бути низькими заробітні плати високопосадовців.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *