Мільйони українців осіли в ЄС: майже кожен третій вибрав одну й ту саму країну

Тимчасовим захистом у Європейському Союзі (ЄС) користуються 4,21 млн українців. В основному люди, що рятуються від війни, осіли в Німеччині – 1,3 млн осіб, 30%, майже третина від загальної кількості. Також велика кількість біженців залишається у Польщі – близько 955 тис. осіб, або 22,7%.

За даними офіційної європейської статистики, також багато українців поїхали до Чехії – нині їх там 364 тис., 8,7% від загальної кількості країн ЄС. Про це повідомив Євростат 8 травня, опубліковані дані були отримані станом на кінець березня 2024 року.

Українці в ЄС: які країни обирають біженці

При цьому наголошується: порівняно з кінцем лютого-2024 найсильніше кількість українців, які користуються тимчасовим захистом, збільшилася в Німеччині. Тут їх побільшало на 15 210 осіб. Крім того, зростає кількість українських біженців у:

  • Нідерландах (+4705 осіб);
  • Болгарії (+3475 осіб).

Водночас у дев’яти країнах ЄС українців, навпаки, дедалі менше. Так, найбільше скорочення зафіксовано в Чехії, де тих, хто користується тимчасовим захистом, стало менше на 20 700 осіб. Також їх кількість зменшилась у:

  • Швеції – на 9960 осіб (попри анонсоване збільшення виплат);
  • Австрії – на 9130 осіб;
  • Данії – на 5385 осіб;
  • Польщі – 1680 осіб.

Чому Німеччина найпопулярніша серед біженців з України

Одна з причин, чому українці обирають саме цю країну, – відносно високі виплати. Однак це призвело до того, що, незважаючи на дефіцит працівників, лише кожний п’ятий український біженець у цій країні вирішив працювати, свідчать результати дослідження Bild.

Виявилося, що більшість опитаних біженців навіть не шукають роботу – їм вигідніше жити за рахунок місцевих платників податків. Нині понад 700 тис. українських біженців у Німеччині – працездатного віку. Тільки 21% з них працюють і сплачують внески, решта отримують допомогу. Водночас, майже у всіх галузях промисловості Німеччини бракує працівників.

«Німецький центр зайнятості пропонує мені лише просту роботу з низькою оплатою. Скажу відверто: не вартує! Я не маю для цього мотивації. Тому що якби я працював в Amazon або інших компаніях за 8 чи 9 євро нетто на годину, мені довелося б самому платити за оренду, електрику та воду. Тоді залишилося б надто мало порівняно з 563 євро виплати«, – цитує німецьке видання одного з біженців.

Як повернути біженців до України?

Україні після завершення війни все одно доведеться повертати додому мільйони біженців. Забезпечити значне зростання економіки без цього кроку неможливо, інакше на нові робочі місця доведеться запрошувати мігрантів із інших країн.

Як уже пояснював директор Центру економічної стратегії (ЦЕС) Гліб Вишлінський, Україні вже зараз потрібно поступово створювати умови для повернення людей. За розрахунками експерта, якщо цього не зробити, після закінчення війни економіка України втрачатиме по 2,7-6,9% ВВП на рік.

«Фактично потрібно говорити: ваше житло на Північній Салтівці або в Бахмуті зруйноване. Тому переїжджайте до містечка Ікс, даємо тимчасове житло та роботу в рідній країні«, – навів приклад Вишлінський.

При цьому потрібно вирішити проблему навчання українських дітей за кордоном, щоб вони не втрачали зв’язку з Батьківщиною та могли повернутися. Як один із варіантів, експерт пропонує створювати в інших країнах українські школи.

Крім того, Україна, на думку аналітика, може повернути і квазітрудових мігрантів, які виїхали не лише через війну, а й для роботи. Їх залучить пропозиція робочих місць, що добре оплачуються.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *