Пенсії в Україні забиратимуть за новими правилами: до бюджету повернуть навіть у тому випадку, якщо довго не витрачати гроші

Кабінет міністрів пропонує нові причини скасування пенсій. Свої пропозиції вони оформили до законопроєкту № 9453, який вже прийнятий у першому читанні (передбачається друге читання). Документ, зокрема, передбачає, що гроші можна забрати у того, хто не використав їх протягом шести місяців. Про те, які правила та навіщо розробили у Кабміні, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Кількість причин для скасування пенсій збільшать

В Україні і зараз пенсіонер, який шість місяців не отримує пенсії, може залишитись без виплати. Кабмін пропонує закон переписати так, щоб без грошей можна було залишити не лише того, хто не отримує пенсію, а й того, хто її не витрачає. Якщо документ ухвалять у другому читанні, банки зобов’язані повідомляти про пенсійні рахунки, з яких протягом шести місяців не витрачали гроші.

Спочатку банк повідомить клієнта, що за два тижні буде шість місяців, як він не знімав гроші в банку. А потім – Пенсійний фонд. ПФУ забере всю суму, виплачену на рахунок упродовж шести місяців. І щоб повернути гроші, пенсіонеру доведеться пояснювати причину, через яку він не користувався коштами, проходити ідентифікацію. Крім того, у законопроєкті сказано, що повернення грошей можливе «за наявності умов відновлення виплати пенсії».

Співрозмовники OBOZREVATEL у Кабміні розповідають: мета такого законопроєкту не забрати пенсії у тих, хто не витрачає та економить, а вирішити питання виплати пенсій тим, хто загинув на окупованій території, є зниклим безвісти. «Законопроєкт цей заступник міністра соцполітики розробляла. Там ідеї дві: по-перше, унормувати ситуацію з урахуванням стажу, отриманого в РФ. По-друге, створити механізм, щоб не платити пенсії, якщо людини насправді вже немає, але зафіксувати це неможливо. Це складна тема, ніхто не розуміє зараз, скільки пенсіонерів загинуло. Я про тих, хто залишався на окупованій території, у сірій зоні», – розповідає співробітник апарату КМУ.

Отже, новий документ передбачає запровадження таких причин для скасування пенсій:

  • тимчасове проживання за кордоном за заявою пенсіонера щодо припинення виплати пенсії;
  • визнання особи безвісно відсутньої або оголошення померлою в установленому законом порядку;
  • визначення пенсіонеру статусу особи, яка зникла безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, які зникли безвісти за особливих обставин»;
  • неотримання пенсії протягом 6 місяців поспіль в організаціях, які здійснюють виплату та доставку пенсій, або відсутність протягом 6 місяців поспіль видаткових операцій в установах банків за поточними рахунками, на які провадиться виплата пенсій;
  • невиконання одержувачем пенсії процедури фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством.
Пенсії в Україні забиратимуть за новими правилами: до бюджету повернуть навіть у тому випадку, якщо довго не витрачати гроші

Пенсіонери проходять верифікацію

Вже зараз в Україні проводять перевірку (верифікацію) тих пенсіонерів, які протягом шести місяців не знімають пенсії. Приблизно 1% пенсіонерів (а це близько 110 тис. осіб) щороку проходять жорстку перевірку. Йдеться про такі випадки:

  • стало відомо, що були допущені помилки при оформленні виплат пенсії, наприклад помилки у прізвищі, імені, по батькові;
  • якщо пенсіонер більше 6 місяців не знімає кошти з картки, на яку приходить пенсія;
  • якщо є інформація, що пенсіонер тривалий час перебуває за кордоном.

Коли Мінфін виявляє будь-які нестикування, він надсилає цю інформацію тому відомству, яке призначило виплату, наприклад Мінсоцу або ПФУ. Потім Мінсоц має самостійно провести повторну перевірку. Перевірка стосується інших випадків.

Наприклад, Сихівський районний суд у Львові у червні стягнув 5068 грн пенсії, яка була незаконно сплачена українцю. Місцевий мешканець отримував пенсію через інвалідність, проте під час огляду медико-соціальною експертною комісією його визнали здоровим. А кількома місяцями раніше у Києві Святошинський районний суд забрав у пенсіонера виплату у розмірі 2540 грн. Платити таку пенсію мають лише після звільнення (це стосується виключно пенсії з вислуги років). Киянин звільнився, отримав пенсію, а згодом знову влаштувався на роботу.

Нові причини для скасування пенсій посилять і перевірки. Банки будуть зобов’язані передавати інформацію про те, що пенсіонери не використовують коштів на своєму рахунку. Крім того, чиновники Пенсійного фонду мають розбиратися з тими пенсіонерами, які, наприклад, вирішили економити кошти. Так, якщо пара пенсіонерів жила на пенсію чоловіка, а пенсію жінки залишали недоторканою, вже за шість місяців усі зекономлені гроші за нормами нового законопроєкту можуть забрати. І для їхнього повернення доведеться довести, що жінка в порядку та за власним бажанням не використовувала зароблену пенсію.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *