Страх, який мають багато киян під час зникнення електроенергії без попередження та поза графіком – це застрягти в ліфті. Що ж робити та як діяти, якщо так станеться? Попереджений та обізнаний – означає озброєний, тому ловіть рекомендації.
8 рекомендацій на випадок зникнення світла саме тоді, коли прямуєте на високі поверхи:
- Якщо знаєте, що може бути скоро відключення світла – не користуйтесь ліфтом. Що логічно.
- Вирушайте з дому з зарядженими смартфонами, щоб була змога зателефонувати та поговорити за потреби
- Якщо все ж застрягли – постарайтеся не панікувати, адже нічого страшного не сталося, ви живі і здорові. Не намагайтеся відчинити двері кабіни самостійно й не натискайте на всі кнопки поспіль.
- Робіть від вас можливе. Для початку спробуйте зв’язатися з диспетчером або аварійно-ліфтовою службою. Для цього скористайтеся кнопкою виклику диспетчера чи номером телефону аварійно-ліфтової служби, повідомте про проблему й своє місцеперебування. Якщо вони не відповідають або не мають можливості приїхати, зателефонуйте до служби “101”.
- Погукайте з ліфта та покличте на допомогу мешканців будинку. Якщо у вас немає телефона з собою або відсутній мобільний зв’язок, покличте на допомогу сусідів і просіть, щоб вони викликали рятувальну службу. Кричіть, що конкретно хочете від людей, аби вони не розгубилися та не злякалися. Наприклад: “Я в ліфті, допоможіть викликати диспетчера!”, “Я в ліфті, покличте мого чоловіка/батька/сина”, “Я в ліфті, допоможіть подзвонити на роботу” тощо.
- Не намагайтеся виламати двері ліфта самотужки, аби не нашкодити собі. Дотримуйтесь інструкцій аварійної бригади. Після приїзду рятувальників чітко виконуйте всі їхні рекомендації.
- Зменшіть навантаження на здоров’я. Якщо в очікуванні аварійної служби стало жарко, розстебніть або зніміть верхній одяг, якщо маєте воду – помірно її пийте. Якщо стан не поліпшується, покладіть речі на підлогу й сядьте, витягнувши ноги. Не бійтесь забруднити одяг – виперете за потреби, але в цій ситуації ваше життя є ціннішим.
- Уявляйте, що ви не в ліфті, а в іншому місці. Наприклад, на березі моря чекаєте на друга з креветками, або на вокзалі очікуєте на поїзд, який припізнюється тощо. Це допоможе не переживати занадто. Як не є, ви в житловому будинку, де є мешканці та вирує життя, з вами все гаразд. А якщо поруч ще й ваша квартира – то ви майже вдома в себе на кухні.
Щоб у випадку зникнення світла в ліфті чекати було спокійніше, домовтеся з сусідами та встановіть бокс з необіхдним в ліфті – покладіть туди воду, малий дешевий ліхтарик на батарейках тощо. Перевірте, чи є телефони аварійної служби – якщо немає, почепіть у під’їзді та в ліфтах.