Тонкі відмінності між чоловіками та жінками, про які ви навіть не підозрювали

Нещодавнє дослідження показало, що чоловіки та жінки справді влаштовані по-різному.

Штучний інтелект знайшов різницю між мозком чоловіка і жінки — гендерні відмінності виявляються за активністю в «гарячих точках».

Дослідження показало, що існують ключові відмінності в «мережі режиму за умовчанням» (DMN) — великомасштабної мережі мозку, яка займається підсвідомою обробкою інформації, — і смугастому тілі та лімбічній мережі, що беруть участь у навчанні і в тому, як люди реагують на заохочення.

Нове дослідження, проведене вченими зі Стенфордського університету, допомагає вирішити давню суперечку про те, чи існують достовірні гендерні відмінності у мозку людини.

Попередні дослідження вже вказували на відмінності в мисленні чоловіків і жінок: у жінок краще розвинена пам’ять і здатність до вивчення іноземних мов, а чоловіки частіше мають гарне почуття гумору і здатність правильно визначати напрямок.

Крім того, вже давно відомо, що мозок чоловіка приблизно на 10% більше мозку жінки. Чоловічий мозок загалом важить 1,37 кг, а жіночий – 1,27 кг.

Проте вчені заперечують зв’язок між вагою мозку та інтелектом. Вони наводять приклад кашалотів, у яких мозок важить майже вісім кілограмів, але особливим розумом ці ссавці не відрізняються.

Гумор

Хоча кількість жінок-коміків, які виступають у стендапі та беруть участь у різних гумористичних шоу, значно менша, ніж чоловіків, останніми роками ситуація різко змінилася. Цілком імовірно, що причиною стали такі люди, як Кетрін Райан та Сара Паско.

Але, як не парадоксально, дослідники стверджують, що чоловіки жартують краще за жінок.

У 2019 році психологи з Університету Аберіститу та Університету Північної Кароліни проаналізували близько двох десятків досліджень, в яких вивчалося, наскільки смішними були учасники.

Добровольцям показували різні картинки, а потім просили їх придумати до них кумедний підпис.

Далі судді оцінювали відповіді за п’ятибальною шкалою, де 1 – нудно, 5 – дуже смішно.

Результати, опубліковані в Journal of Research in Personality, показали, що 63% чоловіків гуморять краще за середньостатистичної жінки.

Але це не означає, що чоловіки обов’язково смішніші за жінок.

Дослідники припустили, що це могло бути результатом еволюції: жінкам подобаються чоловіки з відмінним почуттям гумору, оскільки вони вважають це ознакою інтелекту, що було вкрай важливим для виживання, коли люди були в основному мисливцями та збирачами.

Проте жінки-коміки назвали дослідження «надзвичайно неосвіченим» і заявили, що воно може відлякати жінок від заняття гумором.

Згідно з іншими дослідженнями, уявлення про те, що чоловіки жартують кумедніше, ніж жінки – просто стереотип.

Раціональність

Незважаючи на те, що жінок історично вважали менш раціональними, насправді саме чоловіки частіше ухвалюють ризиковані рішення.

Вчені з Австралії проаналізували 97 досліджень за участю понад 50 тисяч людей.

Учасникам пропонували гіпотетичну суму грошей і запитували, скільки вони хочуть отримати одразу і скільки вони відкладуть на потім, а яку суму вони хочуть вкласти в ризиковану лотерею і скільки віддадуть на благодійність.

Їх також запитали, скільки вони готові віддати іншій людині, якщо вона потроїть цю суму.

Згідно з результатами, опублікованими у PNAS у 2021 році, чоловіки частіше йшли на ризик, ніж жінки. Вони більш охоче вкладали велику суму грошей у ризиковану лотерею, а також відмовлялися жертвувати навіть частину на благодійність або ділитися ними з іншими людьми. Але при цьому чоловіки були готові віддати понад 60% своїх коштів тому, хто міг би потроїти цю суму.

Автор дослідження, професор Стефан Вовк, викладач Школи бізнесу Сіднейського університету, заявив: «Ми виявили, що чоловіки набагато частіше, ніж жінки, опиняються в крайніх точках поведінкового спектру. Вони частіше є або затятими егоїстами, або патологічними альтруїстами, вони або дуже довірливі, або не довіряють нікому. Чоловіки є або гарячими прихильниками справедливості у всьому, або зовсім несправедливі. І те саме стосується і ризиків: чоловіки частіше або поводяться дуже ризиковано, або вважають за краще не ризикувати зовсім».

Він навів як аргумент «теорію батьківського вкладу», яка свідчить, що чоловіки менш вибірково підходять до вибору партнера і частіше вступають у конкуренцію за статевого партнера.

Відповідно до цієї еволюційної теорії, чоловікам, можливо, доводилося виділятися серед оточуючих, щоб бути привабливішими для жінок. У той же час жінки залишаються привабливими для потенційних статевих партнерів і не виділяючись із основної маси населення, вважає професор Вовк.

Почуття напряму

Чоловіки, як правило, мають кращі навігаційні навички, ніж жінки, згідно з старим сексистським стереотипом.

Дослідження показали, що у цьому твердженні є частка правди.

Вчені з Університету Іллінойсу в Урбані-Шампейні зібрали дані про здібності до просторової навігації та відстані, пройденої від будинку людьми та 20 видами тварин.

На думку дослідників, якби причиною була еволюція, то представники статі [чоловічої чи жіночої], які йшли далі від будинку, мали б кращі навігаційні навички.

Але результати, опубліковані в журналі Royal Society Open Science, показують, що у всіх видів, включаючи людину, самці орієнтуються у просторі краще, ніж самки.

Хлопчиків більше заохочують грати на вулиці, ніж дівчаток, що дозволяє їм знайомитися із зовнішнім середовищем та покращує їх навігаційні здібності.

Однак окреме дослідження, проведене вченими з Університетського коледжу Лондона, показало, що в країнах, де досягнуто найбільшої ґендерної рівності, різниця в навігаційних навичках між чоловіками та жінками мінімальна.

Пам’ять

Жінки здавна стверджують, що вони мають краще пам’ять, ніж чоловіки.

Дослідження показують, що вони мають рацію: жінки переконливо перевершують чоловіків у тестах на згадування.

Вчені з Північноамериканського товариства менопаузи протестували 212 чоловіків та жінок віком від 45 до 55 років, яким перевірили епізодичну пам’ять, здатність згадувати повсякденні події та виконавчі функції (навички, необхідні для планування, фокусування та запам’ятовування завдань), а також інші функції головного мозку.

Результати, опубліковані в журналі Menopause у 2016 році, показали, що жінки продемонстрували кращі результати, ніж чоловіки за всіма показниками пам’яті.

Проте жінки, які пережили менопаузу, показали набагато нижчі результати.

Вчені пояснили це падінням рівня гормону естрадіолу, який відповідає за зв’язки у мозковому центрі пам’яті.

Дослідження, проведене вченими з Каролінського інституту у 2019 році, показало, що чоловіки краще запам’ятовують зображення та орієнтуються у просторі.

Мови

Жінки, якщо вірити дослідженням, швидше схоплюють «чао» та «бонжур».

Дослідження незмінно показують, що жінки легше засвоюють іноземні мови, ніж чоловіки.

Згідно зі звітом Британської ради за 2020 рік, дівчатка більш ніж удвічі частіше, ніж хлопчики, складають мовні іспити GCSE. Причому дослідники зазначають, що хлопчики «частіше страждають від низької успішності».

Однак, за словами вчених, це може бути просто культурною проблемою.

У 2020 році дослідники з Університету Дубліна заявили, що батьки та вчителі часто відмовляють хлопчиків від мовних курсів, використовуючи такі твердження, як «дівчата краще розуміються на мовах», що можна інтерпретувати як «мови не для хлопчиків».

За їхніми словами, немає жодних наукових доказів того, що у жінок чи дівчаток від природи краще розвинуті здібності до вивчення іноземних мов, ніж у чоловіків чи хлопчиків.

Інше дослідження показало, що різниця в успішності пов’язана з тим, як саме хлопчики навчаються. Їх потрібно вивчати мову за допомогою підручника та в класі, тоді як дівчатка можуть освоїти мову, використовуючи будь-який з методів.

Емоції

Жінки з давніх-давен вважаються більш емоційними, ніж чоловіки.

Інший стереотип – чоловіки не чуйні та мають «емоційний діапазон як у зубочистки».

Дослідження показали, що у цьому твердженні є частка правди.

Вчені з Пенсільванського університету просканували мозок однієї тисячі людей віком від восьми до 22 років і проаналізували кору головного мозку – область, що відповідає за мислення, сприйняття та мовлення, а також мозок, який відповідає за координацію рухів.

Результати, опубліковані в журналі PNAS, показали, що в областях головного мозку над мозочком у жінок набагато краще передається інформація між правою та лівою півкулею.

На думку дослідників, цей зв’язок стимулює тісну взаємодію між частинами головного мозку, які відповідають за аналітичні та вербальні функції.

Дослідження, проведене у 2013 році, показало, що це допомагає жінкам легше зчитувати емоції та розуміти наміри інших людей.

Тим часом, у чоловіків набагато більше зв’язків між мозочком та корою на протилежному боці головного мозку, що полегшує для них координацію рухів.

Daily Mail, Великобританія

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *