Чак Шумер: нащадок тернопільських емігрантів, який став сенатором США

Дід американського політика, лідера сенатської більшості Чака Шумера, Яків, якого сам політик називає «активною та динамічною» людиною», походив з України – міста Чорткова (зараз Чортків) у Тернопільській області.

«Він був надто бідний і до того ж ідеалістом, – згадує Шумер в інтерв’ю, – тому доля не дала йому жодного шансу, щоб пробитися в житті». Натомість доля подарувала Якову Шумеру довголіття: він дожив до 93 років і побачив, як його улюблений онук став шановною людиною та відомим політиком. Це стало можливо завдяки тому, що свого часу Шумер-старший емігрував з України до США – вся його сім’я, що залишилася на батьківщині, загинула під час Голокосту. Шумер-молодший розповів під час свого приїзду до Києва у лютому нинішнього року, що нацисти, окупувавши Чортків, прийшли до будинку, в якому жила родина Шумерів, і зажадали, щоб у двір вийшли всі члени великої родини – 35 осіб, від старого 80 років до немовляти кількох місяців від народження. Нацисти зажадали, щоб усі пішли з ними, але прабабуся Чака, яка мала сильний характер, сказала, що вони не зрушать з місця. Їх усіх розстріляли просто на ганку будинку. «Ось що буває, коли намагаєшся загравати з диктаторами», – резюмував Шумер.

Чак Шумер: нащадок тернопільських емігрантів, який став сенатором США

Із соціальних низів – на політичний Олімп

Майбутній сенатор США, Чарльз Елліс Шумер, народився в Брукліні 23 листопада 1950 рок, в сім’ї дезінсектора та домогосподарки, Абрахама та Сельми Шумер, тому навряд чи міг розраховувати на успішну політичну кар’єру, яку в результаті зробив. У 1967 році він на відмінно закінчив престижну нью-йоркську школу Джеймса Медісона, серед випускників якої є багато відомих людей, включаючи лауреатів Нобелівської премії. Шумер був одним із найкращих учнів – він виграв телевізійну вікторину It’s Academic, що принесло його школі почесний кубок. В результаті тестування після закінчення школи Шумер набрав максимальну кількість балів – 1600. Тоді Чак мріяв стати хіміком, тому вступив на відповідний факультет Гарвардського коледжу, який є найстарішим навчальним закладом США, але потім вирішив зосередитися на громадських науках. Коледж – як і школу – Шумер закінчив із відзнакою, після чого продовжив навчання у Юридичній школі Гарварда.

«Не забудь про Чикеню»

У 1974 році 23-річний Чак Шумер став доктором права і за сумісництвом – наймолодшим членом Законодавчих зборів Нью-Йорка від Демократичної партії США, до нього це вдалося зробити тільки Теодору Рузвельту. На цій роботі він провів шість років, після чого був обраний до Конгресу від двох округів – Квінс та Бруклін. Шумер досі згадує, як на його присягу у Палаті представників із Нью-Йорка до Вашингтона приїхала вся його велика родина, включаючи бабусю, яка називала свого улюбленого онука «Чакенею». Вона буквально вчепилася за сенатора Тіпа О’Ніла, який мав привести його до присяги, за п’ять хвилин розповіла йому все своє життя, весь час повторюючи при цьому: «Не забудьте про Чикеню», що єврейською звучить як лайка – «болячку тобі в печінку». О’Ніл майже нічого не зрозумів з її монологу, але був вражений розмовою з колоритною літньою леді.

Чак Шумер: нащадок тернопільських емігрантів, який став сенатором США

Ніколи не програвав вибори

Сенатором Чак Шумер став у 1998 році, і з того часу (і політик цим пишається) він ніколи не програвав вибори – щоразу його кандидатура виявляється привабливою для мешканців Нью-Йорка, від якого він балотується. За словами Шумера, щороку він відвідує усі округи штату, а їх – шість десятків. По допомогу до Шумера, як правило, звертаються представники середнього класу – вважається, що він краще за інших заглиблений в їхні проблеми і точно знає, як їх можна вирішити. Відомий випадок, коли Шумер домігся проведення дорожніх робіт, щоб через погану інфраструктуру компанія Canon не перевезла одне зі своїх підприємств в інший район, і люди, зайняті на ньому, не втратили робочих місць. З 3 січня 2017 року Чак став лідером демократичної меншості в Сенаті, а з 20 січня 2021 року – лідером його більшості.

Чак Шумер: нащадок тернопільських емігрантів, який став сенатором США

Жорсткий курс у зовнішній політиці

У сфері зовнішньої політики Чака Шумера лібералом не назвеш – у цих питаннях він дотримується досить жорсткої лінії: так, сенатор виступав за війну в Іраку, на його вимогу було створено комітет з кібербезпеки з боку Китаю та Ірану, також ініціював розслідування втручання Росії у вибори у США. Шумер і сенатор-республіканець Ліндсі Грем виступали з критикою торгового дисбалансу між США та Китаєм, який схилявся у бік останнього і виступав із проханням вжити заходів проти «валютних маніпуляцій» Китаю.

Чак Шумер: нащадок тернопільських емігрантів, який став сенатором США

Переконаний прихильник Ізраїлю

Чак Шумер є переконаним та послідовним прихильником Ізраїлю. Він був співавтором ухваленої Сенатом постанови, прийнятої ООН проти будівництва ізраїльських поселень, і розкритикував Барака Обаму, адміністрація якого відсторонилася, відмовившись захищати Ізраїль від «упередженого інституту ООН». У 2015 році Шумер – один із небагатьох – виступав проти ядерної угоди з Іраном, а у 2017 – став співавтором закону про бойкот Ізраїлю, заявивши, що він є кримінальним злочином. 2018 року сенатор привітав рішення тодішнього президента США Дональда Трампа відкрити посольство країни в Єрусалимі. Не змінив Шумер своєї проізраїльської позиції й у нинішніх подіях: у жовтні 2023 року він перервав свій візит до Азії, щоб підтримати заходи щодо допомоги цій країні.

«Ми не кинемо Україну на свавілля долі».

З не меншою, а можливо, і більшою симпатією Шумер ставиться до своєї історичної батьківщини України. Із самого початку повномасштабного вторгнення Росії до нашої країни сенатор підтримував Україну, виступаючи за надання їй військової допомоги, обіцяючи «не кидати свого європейського союзника напризволяще». У лютому цього року Шумер відвідав Київ, щоб переконати президента України Володимира Зеленського у тому, що американський Конгрес схвалить ще один пакет допомоги нашій країні. Він також зазначив, що настає вирішальний момент у світовій історії: якщо Україна не отримає допомоги, сумні наслідки чекають на всіх, і США в тому числі. «Це поворотний момент щодо здатності Сполучених Штатів проєктувати себе – наші сили, нашу владу, наші можливості – у світі. Коли ми поїхали туди, то сказали українському народові: «Ми вас не покинемо».

Чак Шумер: нащадок тернопільських емігрантів, який став сенатором США
 

«Ніколи не ставай між Чаком та камерою»

Шумера обожнюють журналісти: він охоче спілкується з ними і дає коментарі з будь-якого питання, недарма один із сенаторів-республіканців Боб Доул якось сказав, що найнебезпечніше місце на Капітолійському пагорбі – це проміжок між Шумером та телекамерами всіх каналів новин. «Не можна ставати між Чаком і телекамерами, – сказав Доул, – він цього не забуде і не пробачить»

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *