Чи підвищать цього року зарплати вчителям і від чого це залежить: що відомо

В Україні зарплати вчителів і педагогів усіх рангів ніколи не були занадто високими. Попри численні плани урядовців щодо підвищення окладів освітян, з мертвої точки ситуація зрушується повільно.

РБК-Україна розповідає, з чого складаються зарплати вчителів, якими вони були минулого року, а також чи платитимуть більше педагогам цього року й від чого це залежить.

Як нараховують зарплати вчителям

За словами міністра освіти й науки Оксена Лісового у межах Національної (не)конференції EdCamp Воля 2023 року, існуюча система оплати праці вчителів передбачає маленьку базову ставку та велику кількість різних надбавок.

Виходячи з цього, типовим рішенням для деяких засновників шкіл стає така собі «економія» — надбавки прибирають і освітяни живуть на копійки.

При цьому варто зазначити, що типи надбавок до основного посадового окладу педагогічних працівників можуть бути такими:

 • за вислугу років (стаж роботи)
 • за педагогічні звання
 • за престижність праці
 • за сумлінну працю
 • на оздоровлення (при наданні щорічної основної відпустки)
 • за класне керівництво
 • за перевірку зошитів і робіт
 • інші доплати (можуть залежати від підвищення, типу закладу, завідування кабінетами колективів тощо)

Зарплати вчителів минулого року

У 2023 році очікувалося підвищення зарплат вчителів і зарплата молодого вчителя мала стартувати від 15 000 грн. Однак через повномасштабну війну з РФ цього не сталося.

Згідно з даними НУШ, у 2023 році зарплати педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти (без доплат) з розрахунку 18 годин на тиждень були такими:

 • молодий вчитель без категорії та з малим стажем роботи — 5 699 грн
 • вчитель І категорії — 6 567 грн
 • вчитель вищої категорії — 7 001 грн
 • директор закладу ЗСО — 8 679 грн

Середні зарплати (з доплатами) з розрахунку 18 годин на тиждень могли становити:

 • молодий вчитель без категорії та з малим стажем роботи — 10 574 грн
 • вчитель І категорії — 12 906 грн
 • вчитель вищої категорії — 13 759 грн
 • директор закладу ЗСО — 16 102 грн

Чи підвищать зарплати вчителям цього року і від чого це залежить

За словами Лісового, підвищити зарплату вчителям непросто. Водночас можна змінити систему — для поступової підготовки до впровадження нового підходу й нових принципів.

«Без зміни системи оплати праці реформи не буде. Нині зміна принципів нарахування заробітної плати вчителям — один із дев’яти ключових потоків діяльності МОН. Рівень заробітної плати вчителів має залежати від багатьох параметрів: рівня кваліфікації, реальних досягнень. А от кількість років, які людина пропрацювала вчителем, — зовсім не основний показник, як було раніше», — пояснював урядовець минулого року.

Тоді ж народний депутат, член Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Сергій Колебошин розповідав, що зарплата вчителів після перемоги обговорюється в розмірі 40 000 грн.

«Цю суму я не вигадав, не взяв зі стелі. За нею — підрахунки. Але це не популістське легке рішення, адже за ним підуть і болючі, складні наслідки: сертифікація вчителів, скорочення мережі шкіл, «поріг» входу в професію (підвищення вимог до кандидатів на посаду вчителя), обмеження перебування директорів шкіл на посаді. В нас найнижча кількість годин на ставку серед країн Європи для вчителів — 18. Тож обговорюється перехід до 36 годин. А тому ніхто не зможе брати півтори ставки», — пояснив нардеп.

У лютому 2024 року Лісовий в інтерв’ю NV розповів, що після поетапного підвищення мінімальна заробітна платня вчителя може досягти меж 10-15 тисяч гривень (залежно від категорії надбавок та інших аспектів).

Водночас він визнав, що цього недостатньо.

«Ми хочемо зробити ставку вчителя більш масивною в загальному тілі заробітної плати. При цьому, щоб було кілька надбавок зрозумілих, тому що сьогодні для вчителів існує близько 60 надбавок, і сам вчитель часто не розуміє, як формується його зарплата», — пояснив тоді урядовець.

Він додав, що з іншого боку розмір заробітної плати планується «прив’язати» до кваліфікації вчителя і всіх його робочих годин.

«Ми повинні оцінювати всі робочі години вчителя… Ми повинні оцінити й всі ті години, які вчитель мусить перебувати у школі і оплатити їх… Ми плануємо нараховувати в майбутньому зарплатню вчителя, враховуючи його цифрові навички, володіння мовами», — зауважив міністр.

Нещодавно Лісовий у бліц-інтерв’ю виданню «Телеграф» зауважив, що індексація заробітних плат вчителів мала відбутися на 12% ще у квітні 2024 року.

Нині ж МОН чекає надходження відповідних коштів від Міністерства фінансів.

«Чекаємо надходження коштів. Ми від Міністерства фінансів так само чекаємо. Це підвищення планувалося і, сподіваюся, що воно відбудеться», — підсумував міністр.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *