Банківська таємниця за 60 грн. Що треба знати про картки «Національного кешбеку»

Випуск картки «Національний кешбек» вимагає від клієнта розкриття банківської таємниці в частині платіжних операцій. Як інакше держава знатиме, хто, де та що придбав із переліку вітчизняних товарів у межах програми? 

2 вересня запрацювала програма «Національний кешбек», яку уряд затвердив 20 серпня 2024 року. Передбачається, що громадяни, купуючи товари українських виробників у мережі магазинів-партнерів, можуть отримати до 10% кешбеку на спеціальну картку. Максимальна сума кешбеку на місяць становить 3 тис. грн. Мінімальна – 2 грн.

Ці гроші можна витратити на оплату комунальних, медичних послуг, мобільного зв’язку, спорт, ресторани, кіно, транспорт, а також на підтримку ЗСУ та купівлю військових облігацій.

За даними Міністерства економіки, за вересень 646 тис. 378 людей отримали кешбек на загальну суму 37,2 млн грн. Тобто по 57,55 грн на людину.

Участь у програмі є добровільною як для покупців, так і для продавців. Щоби почати отримувати кешбек, потрібно відкрити відповідну картку в одному з 15 уповноважених банків і надіслати через Дію заявку.

Випуск картки «Національний кешбек» вимагає від клієнта розкриття банківської таємниці в частині платіжних операцій і згоду на обробку персональних даних. Відповідна умова прописана в банківському договорі на відкриття рахунку. Підставою є вимога Порядку, затвердженого урядом Постановою № 952 від 20 серпня 2024 року «Про реалізацію експериментальних проєктів у рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні».

скрін
Скриншот з «Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні»

Тут варто наголосити, що банки передають інформацію тільки про платіжні операції у магазинах, які зареєстровані як продавці українських товарів. За офіційними даними, до програми долучилися понад 27 тис. 460 точок продажу.

скрін
Скриншот із сайту «Зроблено в Україні»

Інформація про інші операції, рахунки та кількість коштів на них, депозити, кредитні зобов’язання тощо залишається банківською таємницею.

62 стаття закону «Про банки та банківську діяльність» визначає порядок розкриття банківської таємниці. Вона може бути розкритою на підставі запиту уповноважених органів або рішення суду. Доступ до банківської таємниці також можуть отримати нотаріуси, приватні виконавці тощо.

Передача інформації про транзакції до інформаційно-комунікаційної системи «Кешбек «Зроблено в Україні», технічним адміністратором якої є ДП «Дія», необхідна для нарахування кешбеку. Як інакше держава знатиме, хто, де та що придбав із переліку вітчизняних товарів у межах програми? Ось, що про це каже Дія:

скрін
Скриншот із застосунку Дія

За даними Мінекономіки, на середину листопада 3,8 млн громадян відкрили 4,2 млн карток «Національний кешбек».

Через що галас?

Голоси експертів, які від початку запуску програми «Національний кешбек» попереджали про передачу інформації щодо платіжних операцій клієнтів третім особам, не були почуті. Або ж їх вирішили проігнорувати.

Інтерес до теми знову виник у грудні, коли постало питання щодо отримання «тисячі Зеленського», адже гроші мають надійти на картку «Національний кешбек».

Олії в огонь підлив співзасновник monobank Олег Гороховський, опублікувавши 4 грудня на своєму телеграм-каналі (254 тис. підписників) частину договору з ПриватБанком щодо розкриття інформації по платіжних операціях.

скрін
Допис Олега Гороховського в телеграм-каналі

«Наш банк діє виключно в межах, визначених нормативно-правовими актами, та дані, які передаються, використовуються виключно для розрахунку та нарахування кешбек. Українське законодавство вимагає підписання письмового дозволу на розкриття банківської таємниці від кожного користувача перед відкриттям рахунку «Національний кешбек». ПриватБанк, як і всі учасники програми «Національний кешбек», передає виключно інформацію щодо транзакцій витрат або повернень товарів у магазинах, які зареєстровані як продавці українських товарів. Будь-які інші операції чи дані клієнтів не розголошуються», – пояснюють у ПриватБанку.

У договорі, який пропонує підписати ПриватБанк перед відкриттям картки «Національний кешбек» дійсно сказано, що клієнт надає банку дозвіл на розкриття інформації, що становить банківську таємницю щодо платіжних операцій. Також персональні дані клієнта можуть бути передані в оборобку третім особам. Термін дії договору – 20 років.

скрін

скрін

скрін
Скриншоти із застосунку Privat24

Пункт про надання згоди про передачу інформації є і в договорі monobank.

скрін
Скриншот із застосунку monobank

Заява, яку пропонують підписати в ПУМБ:

скрін
Скриншот із застосунку ПУМБ

Насправді всі банки, які емітують картки «Національний кешбек» мають передавати інформацію по операціях клієнтів, які доєдналися до програми. Тільки якщо в ПриватБанку інформація розкривається одразу по всіх картках, які клієнт має у банку, то в тому ж ПУМБ можна вказати конкретну картку.

«Це частина вимоги по всіх банках, яка встановлена в Порядку затвердженому Кабміном. Якщо берете гроші – то і інформацію погодились передавати», – пояснює заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Ярослав Железняк.

«Тисяча Зеленського» та банківська таємниця

Економічна правда у своєму матеріалі звертає увагу, що отримати тисячу від держави в межах «Зимової єПідтримки» можна без розкриття банківської таємниці. Адже долучення до програми «Національний кешбек» відбувається в два етапи:

  • на першому – потрібно відкрити картку;
  • на другому – підключити картки, розраховуючись якими, нараховуватиметься кешбек.

Саме на другому етапі клієнт надає дозвіл на передачу даних про покупки.

«Ми бачили, що деякі банки не давали створити картку без шерінгу операцій по інших картках. З останнього оновлення всі банки окрім ПриватБанку це вже виправили, і у них створення картки не зв’язано з шерінгом операцій», – розповіла Економічній правді заступниця міністра економіки Надія Бігун.

Тобто, щоб отримати тисячу від держави, достатньо лише відкрити картку «Національний кешбек». Також після створення картки клієнт може відмовитись від участі в програмі «Національний кешбек» і відкликати дозвіл на передачу інформації по платіжних операціях.

У межах програми «Зимова єПідтримка», за даними Мінекономіки, українці подали вже понад 5 мільйонів заявок на отримання виплати так званої «тисячі Зеленського» через Дію.

Як закрити картку «Національний кешбек»

Для цього потрібно зв’язатися з банком, який випустив картку. У тому ж ПриватБану та monobank це можна зробити дистанційно. Окрім того, ПриватБанк пропонує підписати заяву на відкликання дозволу про розкриття інформації, що становить банківську таємницю.

скрін

скрін
Скриншоти із застосунку Privat24

Після закриття картки «Національний кешбек» виплата від держави не нараховуватиметься.

Джерело: https://biz.censor.net/

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *