«Енергоатом» запустив після планового ремонту атомний реактор на 1 тис. мегаватів на одній з українських атомних електростанцій. Атомники почали процес запуску ще 5 серпня, а сьогодні, 7 серпня, вийшли на номінальну потужність енергоблока.
Працівники однієї з АЕС показали журналістам OBOZREVATEL, як проходить процес підняття роботи свіжовідремонтованого реактора. Загалом це вже п’ятий реактор в Україні, який пройшов плановий ремонт (щоб переглянути фото й відео, доскрольте до кінця сторінки).
«Під час планових ремонтів ми займаємось перевантаженням ядерного палива. Також відновлюємо ті деталі, які потребують негайного втручання», – розповідають працівники станції.
За словами голови «Енергоатому» Петра Котіна, це вже п’ятий енергоблок, який було відремонтовано з початку року.
«Нині всі відремонтовані енергоблоки повністю працюють і підключені до енергосистеми. Ще чотири енергоблоки на різних станціях зараз на плановому ремонті. Їх ми плануємо завантажити паливом і запустити до кінця місяця», – розповів Котін.
Загалом в «Енергоатом» сьогодні контролюють дев’ять атомних реакторів. Найбільшу атомну станцію України в Запоріжжі нині тимчасово контролюють російські окупанти.
«Взимку ми будемо працювати всіма нашими дев’ятьма енергоблоками, які розташовані на контрольованій Україною території на трьох атомних станціях», – розповів голова «Енергоатому».
Українські АЕС, без станції в Запоріжжі, нині видають свій максимум 5,4 тис. мегаватів. Це лише третина того, що споживає Україна.
«На жаль, ця цифра максимальна без Запорізької АЕС. Більше нам не дає можливості видавати електрики наявне обладнання. Якщо ми деокупуємо ЗАЕС – це дасть змогу додати в енергомережу ще 6 тис. мегаватів – і ми повністю перекриємо споживання електрики країною», – пояснив Котін.
Ситуація на ЗАЕС
Ситуація з атомною станцією в Енергодарі сьогодні є критичною, каже Котін. Четвертий енергоблок станції нині у процесі так званої «гарячої зупинки».
«Це становить пряму загрозу. Його обладнання не ремонтується, але продовжує працювати. А працює блок на 280 градусах за Цельсієм. Із технічної точки зору обладнання, яке вони тримають довгий період під тиском, – небезпечне», – розповів він.
Ситуація навколо ставка-охолоджувача також є критичною після російського теракту на Каховській ГЕС. Нині вода на рівні найнижчої норми. Тобто її вистачає для мінімального функціонування станції.
«Однак як буде далі – невідомо», – резюмував Котін.