Міністр освіти та науки Оксен Лісовий розповів, що після остаточної оптимізації закладів вищої освіти в Україні сформуються три типи університетів. Перший матиме високий рівень автономії, окремий підхід до фінансування та модель управління від стейкхолдерів. Водночас це буде регіоно- або містоутворюючий інтелектуальний центр з високою складовою дослідницької діяльності.
Про це очільник МОН розповів в інтервʼю ЗМІ. За його словами, до другого типу входитимуть регіонально орієнтовані заклади освіти. Тобто лісотехнічні, металургійні університети зможуть залишитися у певній області, де є значний попит на цю галузь. Це саме стосуватиметься і медичних вишів. Проте освітнє відомство спільно з Міністерством охорони здоровʼя хоче залучити кілька таких університетів до «класичного».
«У нас є набір критеріїв, але кожен кейс унікальний. Ми бачимо це на прикладі тих об’єднань, які вже відбулися. Головна мета – сформувати три типи університетів в Україні», – сказав Лісовий.
До третього типу увійдуть невеликі заклади освіти, які мають напрямок вільних гуманітарних мистецтв. На кшталт Українського католицького університету, Острозької академії, Київської школи економіки тощо.
Нагадаємо, в Україні хочуть залишити максимум 100 університетів. У 2024 році планується обʼєднати ЗВО у Дніпрі, Миколаєві, Одесі, Харкові, Кривому Розі, Львові, Житомирі, Луцьку, Кам’янці-Подільському, Рівному та Умані. Реорганізація, зокрема, стосуватиметься тих закладів вищої освіти, у яких менш ніж 5 тисяч студентів.
Попередньо заступник Лісового запевнив, що у малих містах потрібно зберігати ЗВО, тому там не відбуватиметься обʼєднання. За його словами, якщо у невеликих містах не буде доступу до вищої освіти, то це призведе до зникнення інтелектуального середовища.