Народні депутати Верховної Ради ухвалили у другому читанні та в цілому законопроєкт №11024, який передбачає заборону поїздок на автомобілях та інших транспортних засобах по територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. Про це свідчить сайт українського парламенту.
Ініціатором законопроєкту №11024 є прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Цей документ розробили за дорученням президента Володимира Зеленського, який відреагував на електронну петицію №22/163240-еп «Про регулювання джипінгу в Україні».
«Зелені» та екологи давно намагалися заборонити джипінг у заповідних районах, у тому числі в Карпатах. І ось тепер це в них удалося на загальноукраїнському рівні. Раніше такі заборони вводили на місцевому рівні. Наприклад, кілька років тому джипінг заборонили на Івано-Франківщині.
Восени 2023 року у Київраді зареєстрували Проєкт рішення про заборону джипінгу на заповідних територіях Києва, розроблений за участю Київського еколого-культурного центру. У лютому 2024 року Київська міська рада ухвалила цей Проєкт. Тепер на територіях природно-заповідного фонду столиці не можна проводити змагання, перегони, ралі та трофі-рейди на джипах та квадроциклах.
До початку повномасштабного вторгнення в Україну російських окупаційних військ у нашій країні досить часто проводили спеціальні джипінг-рейди. Іноді їхній маршрут пролягав по заповідниках. Так, у далекому вже 2011 році організаторам джипінг-рейду Ukraine-Trophy довелося витратити час та сили, щоб змінити маршрут під тиском екологів, оскільки спочатку він проходив по територіям Поліського та Рівненського заповідників.
Закон про заборону поїздок на автомобілях та інших транспортних засобах по територіям та об’єктам природно-заповідного фонду має підписати Володимир Зеленський. Потім закон опублікують у державних ЗМІ і він набуде чинності.
Після цього у заповідних районах України не можна буде їздити на транспортних засобах. Виняток – дороги загального користування, вулиці та дороги населених пунктів, автодороги на приватних територіях. Також виняток зроблено для місцевих мешканців та для туристів, які рухаються туристичними маршрутами.
Якщо фізична особа порушить цей закон, то її оштрафують на суму від 8500 до 17 000 грн. Якщо порушником виявиться юридична особа, то штраф становитиме від 17 000 до 25 000 грн.