Колишній міністр цифрової трансформації, а нині очільник Міністерства оборони Михайло Федоров створив екосистему «Дія» в першу чергу для контролю над українцями, їхнім приватним життям та персональними даними, не продумавши достатніх механізмів захисту від зламу. Через «діри» в системі, які ніхто не прагне «залатати», постійно стаються витоки інформації, переконаний журналіст та блогер Володимир Горковенко.
«В офіційних джерелах нам „продають“ екосистему „Дія“ як зручний та новаторський інструмент і чи не персональну заслугу Михайла Федорова. Проте реальність така, що тут правильніше було б говорити не про „персональну заслугу“, а про „персональну відповідальність“. Бо зручність — це, звісно, приємно. Але ж не ціною тотального контролю над людьми та регулярних витоків персональних даних українців. А витоки такі не рідкість. Тільки гучних випадків було декілька, варто згадати ще довоєнний інцидент січня 2022 року, коли в даркнеті з’явилася база даних з порталу „Дія“ обсягом 20 ГБ. Звісно, у Федорова тоді робили хороше лице при поганій грі, розповідаючи, що „це інше“, що „я не я — хата не моя“ і запевняючи — що нічого страшного не сталося», — нагадав Горковенко.
Він наголосив, що висновків, втім, ніхто не зробив, і це при тому, що за місяць почалося повномасштабне вторгнення росії — і необхідність посилити заходи кібербезпеки ще більше зросла.
«Але ж Федоров і його команда просто проігнорували цей момент. Як результат — черговий гучний злив вже у вересні 2025 року бази даних з „Дії“, що містить близько 20 мільйонів рядків персональної інформації. Фахівці звернули увагу на наявність у базі інформації про перейменування вулиць, що відбулися у 2023−2024 роках, тобто це реально „свіжак“ вже воєнного часу», — нагадав журналіст.
Отже, впевнений Горковенко, не можна списати все на «хвороби зростання» — мова йде вже про «фундаментальні дірки» в архітектурі захисту персональних даних українців.
«Чому ж так відбувається? А все просто. Якби метою створення „Дії“ від початку було покращення життя людей, поліпшення їхнього досвіду комунікацій з державою і повний захист приватності — звісно, всі виявлені проріхи у безпеці негайно б „фіксилися“, програмне забезпечення постійно тестувалося б на вразливість, діри б оперативно закривалися. Проблема в тому, що Михайла Федорова всі ці „дрібниці“ не цікавили від початку й не цікавлять зараз. Він створив всю екосистему „Дії“ не для зручності громадян — а для повного контролю над українцями: їхніми персональними даними, їхнім приватним життям. Це — реально працює, витоки нічим цьому не заважають — а отже головного „цифрового трансформатора“ країни, а нині міністра оборони все влаштовує. Нащо одній людині такий тотальний контроль над суспільством і до яких тоталітарних наслідків це може призвести — тема для окремої розмови…» — зазначив блогер.
