Столичний Андріївський узвіз відомий ще з часів Київської Русі. Проте забудовувати цю міську вулицю активно почали у 1861-1862 роках.
Старі фото й історію було опубліковано у спільноті «Спрага»: в Києві цікаво» у соціальній мережі Facebook. На жаль, більшість старих будинків цієї локації не збереглися до наших днів.
«Забудовувати Андріївський узвіз почали у 1861-1862 роках – раніше тут була лише знаменита церква, зведена за проєктом Растреллі. На фото того часу видно, що над узвозом возвеличується Андріївська церква, а внизу лише рідкісні хати-мазанки. Наприкінці ХІХ століття тут постають типові садиби – перший поверх і фундамент, зазвичай цегляні, а другий поверх – дерев’яний і пізніше обмазаний глиною. Досі на узвозі зберігся будинок 34-в – перша дерев’яна садиба, яка належала письменнику Міхалу Грабовському», – розповіли в спільноті.
А на початку ХХ століття на горі Уздихальниця звели прибутковий будинок – знаменитий замок Річарда. Водночас не обійшлося без скандалу – забудовник прихопив чужу ділянку землі. Приблизно тоді на узвозі стався ще один скандал. Тоді вирішили змінити форму куполів Андріївської церкви.
Будівельні війни уражали узвіз і раніше, у 1880-х роках – коли активно забудовувалася середня частина узвозу. Власники просто захоплювали ділянки, а потім міська управа змушувала їх сплатити за землю.
Але багато з того, що було на узвозі 100 років тому, ми вже давно не бачимо. Чимало старих будинків знесли під час реконструкції 1981-1982 років.