В Україні різко знижується кількість пенсіонерів: скільки їх залишилось і яка категорія стрімко зростає

В Україні за останні п’ять років кількість пенсіонерів знизилась на мільйон осіб. Менше стало тих, хто отримує пенсію за вислугу років та по віку. Єдина категорія, яка зростає – українці з інвалідністю. Зараз пенсію по інвалідності отримують більше 1,5 млн українців. Про те, як та чому змінюється кількість пенсіонерів і до чого це призведе, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Як змінилась кількість пенсіонерів?

В Україні ще п’ять років тому, в жовтні 2019-го, було майже 11,4 млн пенсіонерів. З них – 8 млн 595 тис. це ті, хто отримував пенсію за віком. Тобто українці старше 60 років, які виконали вимоги щодо стажу. З загального числа пенсіонерів «особливі» пенсії отримували 2 млн 754 тис. осіб. В основному це українці, які отримували пенсію за інвалідністю – 1 млн 417 тис. осіб. До речі, п’ять років тому їх середня виплата складала 2564 грн – це 85,7% від загальної середньої пенсії на той момент.

Також особливу пенсію отримували ті, хто вийшов раніше на пенсію за вислугою років (наприклад, мали стаж шкідливої роботи) – 623 тис. осіб, а також ті українці, хто отримував пенсію у зв’язку зі втратою годувальника (це 628 тис. осіб).

Не менш цікава статистика: як змінювався розмір пенсії. З 11 млн 349 тис. пенсіонерів виплату більше середньої (а тоді середня пенсія була на рівні 3006 грн) отримували 3 млн 369 тис. осіб. Тобто серед пенсіонерів лише 29,6% отримували більше середньої пенсії. При тому середня пенсія в валютному еквіваленті складала $118,8.

Через п’ять років, в жовтні 2024-го, в Україні залишилось всього 10 млн 342 тис. пенсіонерів. Тобто щорічно кількість пенсіонерів знижувалась приблизно на 200 тис. осіб. Якщо ж подивитись на структуру цих змін, побачимо наступне:

  • кількість пенсіонерів за віком зменшилась на 1 млн 62 тис. осіб (їх залишилось 7 млн 533 тис);
  • серед всіх пенсіонерів пенсію за віком отримують 72,8% (п’ять років тому було 75,7%). Тобто в структурі зростає кількість «особливих» пенсіонерів;
  • загальна кількість пенсіонерів падає, тоді як кількість тих, хто отримали інвалідність, зросла на 142 тис. осіб. Зараз тих, хто отримує пенсію за інвалідністю, складає 1 млн 559 тис. осіб;
  • кількість пенсіонерів за вислугою років стрімко знижується – з 623 тис. до 532 тис. осіб.

Отже, в Україні хоча і зростає кількість людей з інвалідністю, які отримують пенсію, стрімко знижається кількість пенсіонерів за віком. Якщо ж аналізувати розмір виплат, побачимо, що пенсія у зв’язку з інвалідністю зараз становить в середньому 4 892,5 грн. Це 83,6% середньої пенсії (5 851,8 грн). Співвідношення пенсії по інвалідності і середньої пенсії по країні за останні п’ять років змінилось незначно.

В доларовому еквіваленті середня пенсія складає $142. І за п’ять років, незважаючи на масштабну девальвацію гривні і повномасштабну війну, ця цифра зросла на $24. За останніми даними пенсію менше 5 тис. грн отримують 6 млн 376 тис. пенсіонерів. А це 61,6%.

Чому пенсіонерів стає менше?

В Україні спостерігається загальна депопуляція. І це не унікальна ситуація, депопуляція відбувається і в інших країнах Європи, щоправда, в Україні її масштаби найбільші серед всіх країн цієї частину світу. Проблема була і до повномасштабної війна, а зараз вона значно посилена окупацією територій, передчасною гибеллю українців, а також великою кількістю біженців. Депопуляція стосується також і пенсіонерів. Для прикладу візьмемо останній показовий рік. З січня 2020-го до січня 2021-го в Україні кількість пенсіонерів скоротилась з 11 млн 334 тис. до 11 млн 130 тис. осіб.

Тобто кількість пенсіонерів за рік скоротилась на 204 тис. осіб. Це звичайний для України показник. Водночас з січня 2023-го до січня 2024-го, вже за час повномасштабної війни, число пенсіонерів скоротилось з 10 млн 687 тис. до 10 млн 516 тис. Тобто всього на 171 тис. осіб. А з січня 2022-го до січня 2023-го – на 154 тис. Тобто насправді за час великої війни темпи падіння кількості пенсіонерів навіть дещо сповільнились. Це також можна побачити на графіку.

Як змінюється кількість пенсіонерів

Пенсіонерів стає менше, в тому числі, через посилення вимог щодо стажу. Цього року для виходу на пенсію в 60 років треба щонайменше 31 рік стажу. Наступного року – вже 32 роки. В розрахунках аналітиків OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку, що об’єднує 37 країн) йдеться про те, що без пенсії в 60 років залишиться 14% тих, хто досяг відповідного віку. До 2028-го вони зростуть до 35 років.

За перше півріччя 2024 року в Україні народилось 87 655 дітей – це на 9% менше, аніж за аналогічний період торік, за даними Мін’юста. Загалом смертність втричі перевищує народжуваність. Для того, щоб кількість населення не змінювалось, в середньому кожна жінка має народжувати від 2 дітей (хорошим вважається показник, коли 10 жінок народжують 22-23 дітей). Тоді народжені діти зможуть замінити двох батьків, компенсувати дитячу смертність і зберегти загальну кількість населення.

Зараз на 10 родин навіть менше 10 дітей. Покоління, які народження з моменту початку великої війни, можуть бути найменш чисельними за останні десятиріччя. Скорочуватиметься не тільки кість пенсіонерів, але і число працюючих. Тож демографічна проблема буде однієї з основних для України впродовж наступних десятирічь.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *