Взимку сонячні панелі на балконах менш ефективні, тому краще інвестувати в інвертор та акумулятор для забезпечення енергонезалежності під час відключень. Також українцям рекомендують мати зарядні станції, павербанки та гірлянди на USB-живленні для освітлення та додаткового тепла.
Про те, що варто обрати для енергозабезпечення житла розповів голова правління Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин в коментарі Київ24. З настанням холодів та зростаючою загрозою відключень електроенергії багато українців почали замислюватись над тим, як забезпечити свій будинок теплом та світлом.
Литвин наголошує, що сонячні панелі на балконах можуть стати корисним джерелом енергії влітку, коли сонячне випромінювання є інтенсивнішим. «Сонячні панелі на балконах взимку можливо дадуть вам змогу підзарядити невеличкі гаджети, працювати ноутбуку або освітлювати світильник. Влітку це може бути непоганою ідеєю», – пояснює Литвин.
Однак взимку ефективність сонячних панелей суттєво знижується через короткий світловий день, хмарність та низький кут падіння сонячних променів. «У зимовий період сонячні панелі будуть не настільки ефективними, як влітку, тож краще сфокусуватись на купівлі інвертора та акумулятора», – радить експерт.
Литвин також зазначає, що додаткове встановлення сонячних панелей може бути виправданим, якщо бюджет дозволяє. «Якщо це вам вигідно, можна забезпечити себе панельками на балконі», – додає він.
Зарядні станції та павербанки: що варто мати в кожному домі
Експерт з енергетичних питань Андрій Закревський рекомендує українцям звернути увагу на зарядні станції, які можуть стати важливим резервним джерелом енергії під час відключень. «Якщо я споживаю 4 кВт електроенергії на добу, то мені буде достатньо EcoFlow, яке дає «батарейку» на 1,5 кВт«, – пояснює Закревський.
Окрім того, він підкреслює важливість наявності павербанків. «Багато цих павербанків не буває, як з’ясувалося», – говорить Закревський. Ці портативні акумулятори дозволяють заряджати мобільні пристрої навіть при відсутності електрики, що робить їх незамінними у випадках частих відключень.
Освітлення та обігрів: прості рішення для складних умов
Для освітлення приміщень під час відключень електроенергії Закревський радить використовувати гірлянди на USB-живленні, адже вони споживають мало електроенергії, а до того ж безпечні. Гірлянди можуть працювати від будь-якого джерела живлення з USB-портом, включаючи павербанки, і створювати достатній рівень освітлення.
Що стосується обігріву, Закревський наголошує на важливості не плутати електроенергію з теплом. У разі відключення електрики варто заздалегідь облаштувати так звану «теплу кімнату». «Перша річ – це не плутати електроенергію з теплом. Електроенергія – окремо, забезпечення теплом – окремо», – пояснює він.
Додатково експерт рекомендує придбати спиртовий камін, який може стати хорошим джерелом тепла у періоди відключень. «Я купив собі спиртовий камін невеличкий, який споживає 200 грамів спирту на годину. Він дає 1,2 кіловати тепла», – зазначає Закревський.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, «Укренерго» завершує будівництво захисних споруд на високовольтних підстанціях, використовуючи залізобетон, арматуру та металеві конструкції для захисту від ударів дронів і ракет. Вартість однієї такої споруди варіюється в діапазоні від 100 до 130 мільйонів гривень.