Наші бійці щодня знаходяться у самому пеклі війни, бачать смерть зблизька та втрачають побратимів на полі бою. Військові, які пережили полон, часто мають як тілесні, так і психологічні травми. Вони залишаються наодинці зі своїм болем, який пронизує не лише тіло, але й душу. Але воїни заслуговують на те, щоб хтось врятував їхні серця.
Саме тому, на допомогу приходять вірні друзі — тварини. Собаки, коти та навіть змії стають надійними компаньйонами, які здатні допомогти відновити внутрішню рівновагу, повернути віру в життя і знову навчитися бути щасливим.
Тварини відчувають емоції людини та проявляють свою любов до тих, хто її потребує. Вони не питають про минуле та не засуджують — просто дарують тепло, яке “обіймає” душу. Тварини стають справжніми рятівниками, бо допомагають пережити травматичний досвід та знайти світло у темряві війни.
Під час розмови з директоркою Київського міського центру соціальної, психологічної, професійної та трудової реабілітації Аскольд Оксаною Вербовською нам вдалося зʼясувати, як зоотерапія впливає на психічне здоровʼя військових.
Зоотерапія — ефективний інструмент психологічної реабілітації військових
Після повернення з фронту багато військових потребують психологічної підтримки. Новий вид терапії надає можливість отримати нові позитивні емоції від спілкування, спостерігання та безпосереднього контакту з тваринами.
Такі “сеанси доброти” сприяють покращенню психоемоційного стану.
Зоотерапія виявилася особливо ефективною для бійців, які пережили полон.
Види зоотерапії
Існують декілька найпопулярніших видів, такі як:
- каністерапія (звʼязок з собаками);
- фелінотерапія (контактування з кішками);
- дельфінотерапія (спілкування з дельфінами);
- іпотерапія (взаємодія людини з конем).
Оксана Вербовська зазначає, що військові люблять усіх тварин-компаньйонів. Бійці проводять час з кроликами, кажанами, морськими свинками, зоофобусами, вівцями, службовими собаками, мадагаскарськими шиплячими тарганами, паличниками, черепахами, тхориками, пацюками, агамами, папугами, єнотами, хом’ячками та шиншилами.
На початку реабілітації військові цікавляться знайомими пухнастиками, а потім сміливо беруть у руки й змію.
Зокрема, наш частий гість теплої пори року — маїсовий полоз Котик, вихованець Київського зоопарку.
Зоотерапія є лише одним з інструментів соціально-психологічної реабілітації, який має бути частиною комплексної програми відновлення. Саме тому, це вид терапії, а не метод лікування.
Підготовка тварин до терапевтичних сеансів
Фахівці Київського міського центру соціальної, психологічної, професійної та трудової реабілітації Аскольд використовують ненаправлену зоотерапію. Тобто тварини не проходять спеціального навчання, вони є компаньйонами.
Більшість звірів — вихованці Київського зоопарку. Ми впевнені щодо їхнього ідеального догляду.
Чи може тварина виявити проблеми з психічним здоровʼям людини
Оксана Вербовська розповіла, що для неї найскладнішою є робота з бійцями, які пережили полон.
Ми працювали зі службовими собаками, які самостійно обирали, до кого підійти. Саме так вони визначали тих військових, які знаходилися у пригніченому стані.
Я бачила, як завдяки комунікації з тваринами хлопці та дівчата знову почали розмовляти з людьми.
Найбільшим досягненням була щира усмішка та радість військового, який пробув у полоні понад вісім місяців. Боєць був одним з перших, кого вдалося повернути додому.
Читати на темуЗубасті партизани. Як тварини підсилюють наш кордон із БілоруссюБобри — не завжди злюки! Українські “зубасті прикордонники” накопали ворогові таких ям та провалів, що можна спокійно спати.Тоді спеціалісти ще не мали практичного досвіду в роботі з військовими, які отримали психологічну травму. Попри це лікарі завжди намагалися надати дієву допомогу пацієнтам.
Зараз досвід України у реабілітації є унікальним у всьому світі!
Лише у нашій країні орієнтовно 1,5 млн учасників бойових дій.
На думку Оксани Вербовської, протягом 15-20 років українські медики будуть ділитися власним досвідом з колегами з різних країн. Зараз фахівці знаходять нові підходи у лікуванні та адаптують їх до нових реалій життя.
— У чому секрет ефективної реабілітації?
— Наш секрет — любити те, що робиш та пропонувати лише те, у що сам віриш. Інакше нічого не спрацює.
Зв’язок між людиною та твариною є додатковим методом терапії. Раніше ми детально розповідали, що таке каністерапія та як допомагає у боротьбі зі стресом під час війни.