У парламенті відновили розгляд законопроєкту №5566, який передбачає поступове збільшення пенсійного віку в Україні. Цей документ зареєстрували ще у 2021 році, але до реального розгляду дійшли лише зараз, після чотирьох років затишшя
До аналізу повернулися 24 червня, на засіданні профільного парламентського Комітету. Також депутати обговорюють альтернативну версію — законопроєкт №5566-1.
Пенсійний вік хочуть підвищити до 61 року
Основна запропонована зміна — поступове підвищення пенсійного віку на один рік. План полягає у щорічному підвищенні віку на один місяць. Таким чином за 12 років вдасться збільшити його до 61 року.
Ініціатива передбачає пільгу для жінок, які народили та виховали до дітей 6-річного віку. За кожну дитину дозволено зменшувати пенсійний вік на 6 місяців, що у підсумку дозволить «відняти» певний період, але не більше трьох років.
У пояснювальній записці зазначено, що ще один бебі-бум малоймовірний, тому надзвичайно важливо покращити пенсійну систему у контексті підтримки матерів для протистояння наслідкам демографічної кризи, яка склалася у нашій державі.
Що насправді зміниться
Якщо жінка має одну дитину — вона зможе вийти на пенсію у 60,5 років, якщо двоє — у 60 років, троє — 59,5 років. А для жінок із п’ятьма чи шістьма дітьми нові правила насправді є гіршими, оскільки вони мають право на пенсію з 50-річного віку.
Автори ініціативи стверджують, що зміни мають на меті балансування бюджету ПФУ. Таким чином, одним громадянам планують зменшити вихід на пенсію, а іншим – підвищити.
Меморандум із МВФ забороняє Українi запроваджувати нові пенсійні пільги, зокрема щодо зниження пенсійного віку. Тому ухвалення законопроєкту може призвести до конфлікту з міжнародними зобов’язаннями.
Приховане підвищення пенсійного віку вже діє
З 2018 року в Україні діє інша форма підвищення пенсійного віку — за рахунок посилення вимог до страхового стажу. Наразі щоб вийти на пенсію у 60 років, потрібно накопичити 32 роки страхового стажу, а у 2028 році ця вимога зросте до 35 років.
У законопроєкті №5566-1 авторства нардепки Галини Третьякової запропоновано обмежити зміни пільгами для жінок.
У законопроєкті наведено європейський приклад, тому що у багатьох країнах пенсійний вік становить 65-67 років. Це аргумент на користь підвищення пенсійного віку в Україні. Однак ігноруються рівень життя, медичне обслуговування та тривалість життя українців.