В Україні вирішили обмежити кредитні ставки мікрофінансових організацій. Верховна Рада схвалила у першому читанні відповідний законопроект №9422.
У НБУ хочуть удосконалити ринок споживчих кредитів, щоб він став конкурентним, захищеним, стабільним, а головне – орієнтованим на людей. Документ надали на сайті парламенту.
Про рішення колег повідомив депутат Ярослав Железняк. У законопроекті передбачено обмеження максимальної кредитної ставки до 1% на день. На даний момент її завищують до 5%. Стало відомо, що у перехідний період максимальна денна ставка сягатиме 2,5%.
Зміни підтримали 243 народні обранці. Більшість голосів – від фракції «Слуга народу», а «Батьківщина» не проголосувала за законопроект.
У документі передбачено заборону кредитодавцю та новому кредитору вимагати сплати будь-яких платежів, які не вказані у договорі та/або не враховані у розрахунку денної процентної ставки.
Очікується, що зниження процентної ставки допоможе захистити права споживачів та забезпечити прозорі умови кредитування. Голова НБУ Андрій Пишний прокоментував ініціативу:
«Вражаючі 1500-1800% річних повинні піти в минуле, щоб кредит не перетворювався на фінансове рабство та соціальне вбивство».
У Нацбанку також зазначали, що мікрофінансові організації свідомо надають послуги найвразливішим верствам населення, які найчастіше не розуміють наслідків своїх дій.
Українці масово беруть кредити
У серпні кількість виданих кредитів бізнесменам збільшилась на 0,7%, а населенню – на 2,9%. Це 3,5 та 4,6 мільярда гривень відповідно. Тенденція говорить про відновлення кредитування та бажання українців звертатися до банків за позиками. Поліпшенню ситуації, зокрема, сприяло зниження облікової ставки НБУ.