Після масованих обстрілів Україна втратила 10-12% генерувальних потужностей.
Найімовірніше, їх не вдасться відновити швидко. Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченкосказав про це «Інтерфакс-Україна».
«Напевно, більшість цих об’єктів не вдасться відновити і до наступного осінньо-зимового періоду», — вказав він.
Ситуація вимагає сфокусованих дій не тільки від енергетиків, а й усіх, хто може вплинути на неї.
«Укренерго» забезпечила якісний захист магістральних мереж. Компанія має резерв і потік обладнання для відновлення.
Найгірша ситуація як із захистом, так і з відновленням у вугільній генерації.
«Не бачу, за рахунок чого будуть відновлюватися вугільні енергоблоки», — сказав Харченко.
Він також додав, що ситуацію ускладнює перебування в аварійному ремонті одного з атомних енергоблоків потужністю 1 ГВт, який і протягом ОЗП працював не на повну потужність «через технічні негаразди».
«Коли він повернеться в роботу, неможливо передбачити», — вказав аналітик.
Наслідки були б більш критичними, якби обстріли сталися у лютому. Але попереду складні часи для енергетики.
«Зараз ми у весняному нижньому піку споживання, і водночас гідроенергетика, яка може працювати, працює на повну потужність через повінь. Але влітку ситуація зміниться. Літній пік споживання буде в другій половині липня-серпні і навіть за максимального імпорту важко передбачити, який дефіцит буде», — описав ситуацію Харченко.
Ще складніше говорити про перспективи наступного ОЗП, підготовка до якого вимагає екстрених заходів і швидкого реагування.
«Якщо ми хоч частково не компенсуємо наявні втрати, то на покриття зимового споживання в нас буде суттєво бракувати обсягів генерації», — наголосив експерт.
Українцям варто готувати генератори та павербанки.
Харченко не бачить значних зусиль влади у напрямку розвитку розподіленої генерації.
Те, що росіяни переорієнтувалися на точкові удари по генерації він пояснив тим, що удари по магістральних мережах, які були взимку, не принесли належного результату. Ймовірно, окупанти не встигли організувати атаки на генеруючі потужності раніше, поки було холодно.
«Вони зрозуміли, що магістральні мережі добре захищені та стійкі, і змінили стратегію. Але не встигли зробити це вчасно. Проте, атаки були добре сплановані, із залученням російських енергетиків і розвідки. Як доказ — вражено багато об’єктів, які перебувають у стадії ремонтів, і там з цією метою знято захист. Також вони почали направляти велику кількість засобів ураження на один об’єкт, що значно ускладнює роботу ППО», — пояснив директор ЦДЕ.