У структурах воєнної розвідки Росії було створено спеціальний підрозділ для здійснення диверсій у країнах Заходу. Це «департамент спеціальних завдань», що базується в окремій штаб-квартирі російської військової розвідки у ТЦ «Акваріум» на околиці Москви.
Зазначений «тіньовий підрозділ» спецслужб РФ з’явився у 2023 році у відповідь на підтримку України країнами Заходу і проводить таємні атаки по всій Європі та інших країнах. Про це пише The Wall Street Journal, посилаючись на джерела з західних розвідок.
Департамент створено на основі в/ч 29155. Ця військова частина є підрозділом ГРУ, який вважається відповідальним за отруєння Сергія Скрипаля у Британії у 2018 році.
Наразі структура має щонайменше три основні завдання. Це убивства і диверсії за кордоном, проникнення в західні компанії та вербування іноземних агентів. У першу чергу агентів підшукують серед представників дружніх до РФ держав (наприклад, Сербії). Але серед інших, департамент також вербує агентів з України.
Також підрозділ керує елітним центром спеціального призначення «Сенеж». Військові з цього ЦСП брали участь в операціях з окупації Криму, та вторгненні на Донбас.
Але особливий фокус зазначеного російського департаменту не на Україні, а на Німеччині. Росія вважає цю країну як слабку ланку в НАТО через залежність від російських енергоносіїв, зростаюче занепокоєння з приводу ядерної ескалації та симпатій до РФ серед деяких політиків і виборців.
Департаментом керує генерал Андрій Авер’янов, який раніше очолював зазначену в/ч ГРУ №29155. Генерал є заступником начальника ГРУ, і саме він курує військові та гібридні операції в Африці, Азії та на Близькому Сході.
А «правою рукою» та першим заступником Аверʼянова є генерал-лейтенант Іван Касьяненко. Саме він, як запевняють західні спецслужби, координував операцію з отруєння свого колеги, перебіжчика Скрипаля. Касьяненко взагалі керує таємними операціями в Європі.
Щоправда, зараз він займається перехопленням контролю над африканськими структурами ПВК «Вагнер».
Як стверджують джерела WSJ, хоча департамент діє на підставі загальних наказів російського диктатора Путіна, його керівники самостійно розробляють конкретні операції, у тому числі самі обирають жертв.
Між іншим, Авер’янова, який нагороджений званням «герой Росії» за участь в окупації Криму, чеська поліція розшукує за «організацію та участь в підриві складу боєприпасів у 2014 році«.
Підлеглі Авер’янова стоять за більшістю недавніх нападів у ЄС, включаючи спробу вбивства виконавчого директора Rheinmetall та встановлення бомб на літаки компанії DHL.
Також саме ці диверсанти у травні минулого року підпалили фабрику в Берліні, що належить Diehl, компанії, яка постачає системи озброєнь в Україну.
Вважається, що ворожа діяльність зазначеного департаменту досягла піку минулого літа, а останнім часом затихла. Таке затишшя в активності може бути спрямоване на створення дипломатичного простору для Москви для переговорів з новою адміністрацією США, вважають у європейських розвідках.