Кабінет Міністрів обмежив максимальну торговельну націнку аптек при продажі ліків.
Таке рішення уряд ухвалив на засіданні у п’ятницю, 14 лютого, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль у Telegram.
Він нагадав, що раніше президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО, згідно із яким українські виробники погодилися знизити відпускні ціни на 100 найбільш популярних ліків на 30% вже з 1 березня.
«Сьогодні, також на виконання рішення РНБО, уряд схвалює інші заходи для здешевлення ліків. Передусім, запускаємо низку регуляцій для забезпечення прозорого ціноутворення та належної конкуренції», – написав Шмигаль.
Зокрема, Кабмін обмежив націнку для аптек.
«Обмеження максимальної торговельної націнки для аптек – не більше 35% для безрецептурних препаратів і регресивну шкалу для рецептурних. Постачальники зможуть додавати не більше 8% до гуртової ціни залежно від вартості препарату», – уточнив Шмигаль.
Він також пообіцяв посилити контроль за наявністю лікарських засобів у лікарнях, які мають надавати пацієнтам безоплатно.
У пресслужбі Міністерства охорони здоров’я уточнили, що відповідні зміни уряд вніс до постанови №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби» від 17 жовтня 2008 року.
Зокрема, цими змінами на виконання рішення РНБО врегульовується питання націнок на лікарські засоби, а також запроваджено заборону будь-яких маркетингових послуг з їх промоції та відновлення перевірок Держпродспоживслужбою в частині контролю за цінами в аптечних мережах.
Затверджені зміни, зокрема, передбачають, що з 1 березня 2025 року:
- граничні постачальницько-збутові надбавки, що нараховуються дистриб’юторами лікарських засобів до оптово-відпускних цін на всі лікарські засоби, не можуть перевищувати 8% (крім окремих виключень);
- додатково встановлюються регресивні граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на рецептурні лікарські засоби – від 10% до 25% залежно від вартості препарату;
- граничні торговельні (роздрібні) надбавки на безрецептурні лікарські засоби не мають бути вище 35% до закупівельних цін.
- встановлюється заборона на здійснення маркетингових послуг, послуг із промоції лікарських засобів, інформаційних та інших послуг, пов’язаних із реалізацією лікарських засобів кінцевому споживачу;
- відновлюються заходи державного нагляду а дотриманням аптечними закладами та дистриб’юторами вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Ціни в аптеках перевірятиме Держпродспоживслужба.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко пояснив, що до цього держава регулювала лише націнки на ліки, які входять до Національного переліку або закуповувались за рахунок публічних коштів.
«Водночас на фармацевтичному ринку України склалась усталена практика маркетингових платежів між виробниками (імпортерами) лікарських засобів та мережевими аптеками, які почали насамперед надавати послуги з промоції. Це призводить до того, що українці часто купують дорожчий препарат, коли на ринку є дешевший аналог з тією ж самою діючою речовиною, однак аптека не зацікавлена в його продажу», – розповів міністр.
Він додав, що через відсутність регулювання націнки для безрецептурних препаратів аптеки могли встановлювати «десятки, а то й сотні відсотків націнки» та пропонувати їх в першу чергу.
«Аналітичні дані чітко показують, що ціна виробників на лікарські засоби, які закуповуються лікарнями значно нижча за ціни на аналогічні препарати в аптеках. Споживач фактично переплачує за одні й ті ж самі препарати аналогічних виробників, коли купує їх безпосередньо в аптеках. Прийняті сьогодні зміни дозволять зупинити цю практику, яка найперше б’є по гаманцях людей», – додав Ляшко.
Як повідомлялося, раніше президент Володимир Зеленський своїм указом №82/2025 увів у дію рішення РНБО про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців.
Серед іншого, цим рішенням Кабміну доручено встановити з 1 березня 2025 року граничні постачальницько-збутові надбавки не вище 10%, що нараховуються до оптово-відпускних цін на всі зареєстровані рецептурні лікарські засоби, а також граничні торговельні надбавки не вище 35% до закупівельних цін на всі безрецептурні лікарські засоби.
Також Кабмін має впродовж місяця питання щодо відновлення з 1 березня заходів державного контролю за аптеками вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Джерело: https://biz.censor.net/