Катастрофу не зупинити: друга за довжиною річка України перетворюється на болото

Останніми роками водні ресурси в Європі стрімко вичерпуються. Практично щороку рівень води у водоймах дедалі більше знижується. Особливо помітною ця проблема стає влітку. Не є винятком і Україна. Наразі в нашій країні друга за довжиною річка перетворюється на болото. Ба більше — як стало відомо, цю екологічну катастрофу вже не зупинити.

Про це повідомляє видання Telegraf.

Йдеться про річку Дністер, яка нині швидко міліє. Дністер бере початок у Карпатах та пролягає територією семи українських областей, серед яких і Одещина. Саме в Одеській області нині зниження рівня води у Дністрі набуло критичного значення. У регіоні вода в річці значно відступила від берегів, а посеред течії з’явились піщані острівці, які ще донедавна були дном водойми.

Ситуацію прокоментував співзасновник Нижньодністровського національного природного парку, начальник науково-дослідного відділу ННПП, кандидат біологічних наук Микола Роженко. За його словами, значне погіршення екологічного стану Дністра відбулося через будівництво ГЕС. Саме з появою цього енергооб’єкта розпочався відлік до зникнення другої за довжиною річки в Україні.

«Після того, як гідрологічний режим унаслідок будівництва ГЕС був суттєво порушений, у пониззі Дністра почалася купа негативних процесів, більшість з яких є незворотними. Наприклад, втрата системи плавневих озер — це серце плавнів. Система плавневих озер — це купа озер, які поєднані єриками, каналами», — зазначає біолог.

Микола Роженко додає, що нині 90% таких озер вже припинили існування. Отож у плавнях практично зникла вода. Натомість на місці колишніх водойм виросли чагарники. Як наслідок, місцева екосистема зазнає стрімких змін і стає менш стійкою до кліматичних викликів.

«Ми фактично втрачаємо плавневі системи, ті, які ми звикли бачити в дельті Дністра, завдяки яким формувалися найцінніші природні комплекси. І ці комплекси нині зруйновані внаслідок глобального, суттєвого зневоднення цих територій», — наголошує він.

Однак, за словами науковця, будівництво ГЕС — лише одна з причин обміління Дністра. Процес суттєво посилюється через кліматичні зміни. Клімат в Україні стає дедалі посушливішим, тому рівень води знижується по всьому басейну річки. Роженко додає: обміління вже не зупинити. Проте екологи намагаються хоча б сповільнити процес.

Катастрофу не зупинити: друга за довжиною річка України перетворюється на болото - today.ua

«Ми можемо лише загальмувати цей процес, виконуючи ті чи інші природоохоронні заходи. Десь розчищаємо єрики, десь створюємо штучні мілководні ділянки, але це лише часткова допомога природі в ситуації, в якій вона опинилася», — пояснює науковець.

Водночас співзасновник Нижньодністровського національного природного парку наголошує, що екологічна катастрофа на Дністрі вже настала — просто люди воліють цього не помічати.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *