Вбитий на території РФ Ілля Кива – скандальний український політик із давньою проросійською позицією, який критикував Україну за європейський курс, вітав Володимира Путіна з днем народження й листувався з Володимиром Жириновським у стінах Верховної Ради. Ще до втечі в РФ одіозний член «ОПЗЖ» потрапив у величезну кількість скандалів і був учасником кількох корупційних розслідувань.
Про вбивство Киви стало відомо увечері 6 грудня. Джерела OBOZ.UA стверджують, що спецоперацію з ліквідації зрадника організувала Служба безпеки України. Колаборанта застрелили в Підмосков’ї, після чого російські силовики порушили кримінальну справу.
Основні факти з біографії Киви
Екснардепу-втікачеві було 46 років. Він народився 2 червня 1977 року в Полтаві. Здобув освіту техніка-механіка в місцевому технікумі. Потім відучився на педагога-психолога у Полтавському державному педінституті. Згодом закінчив Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого (спеціальність «правознавство») та Нацаакадемію внутрішніх справ («право»).
У 2021 році, вже будучи депутатом ВР України від «Опозиційної платформи – За життя», зі скандалом захистив кандидатську дисертацію з державного управління.
Тоді його супроводжували охоронці, хоча політик стверджував, що це були «аспіранти та студенти, щоб не допустити провокацій».
«У мене немає особистої охорони. Це питання не до мене – студентів та аспірантів. Я маленький гвинтик!Я маленький гвинтик! Моя охорона – це закон», – сказав Кива. Ці його слова стали мемом, і в мережі парламентаря ще довго називали «маленьким гвинтиком».
Кива став батьком у 16-річному віці. Першим місцевим його роботи була компанія «Укрзв’язокмонтаж» (посада – головний бухгалтер). За три роки він перейшов на роботу до «Донецької залізниці» на посаду інженера-технолога. На цьому ж підприємстві через два роки його зробили керівником Промивально-пропарювальної станції «Новозолотарівка» під Лисичанськом.
У 2010-му Кива залишає роботу в «УЗ» і переходить на посаду заступника начальника відділу ремонту й будівництва великої кільцевої дороги Служби автомобільних доріг у Київській області Держслужби автомобільних доріг України.
Закріпитися в Києві не вдалося, тому в 2011-у Кива повертається до рідної Полтави та стає заступником начальника Управління у справах захисту прав споживачів у Полтавській області. Вже у вересні того ж року його заарештовують за хабар (1500 доларів), а на суді у 2013-у визнають винним. Киву засудили до виплати штрафу (600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) і позбавили права обіймати державні посади протягом року.
За даними Bihus.info, такий м’який вирок обумовлений тим, що обвинувачений надав документи з діагнозом «психопатизація особистості», який нібито виник через наслідки черепно-мозкової травми. Сам Кива наполягав, що друга група інвалідності в нього була через епілепсію.
Пізніше, у серпні 2014 року, справу Киви було переглянуто й засудженого корупціонера було амністовано.
Ще під час судового процесу уродженець Полтави переїхав до столиці. У жовтні 2013 року він висунув свою кандидатуру в нардепи як самовисуванець.
У 2014 році брав участь у Революції Гідності в Києві. До речі, пізніше він назвав це помилкою та заявив, що «був обдурений євроінтеграцією». Ба більше, політик висловив жаль, що тодішній президент Віктор Янукович не «роздавив» Майдан танками і БТРами. Мовляв, Януковичу не вистачило духу «чавити тих, хто скакав як ідіоти».
«Жертв, звичайно, було б більше, натомість країну врятували б від війни, колонізації та роздроблення», – нарікав зрадник.
У 2014 році він був одним із керівників «Правого сектору» та довіреною особою Дмитра Яроша на виборах президента-2014.
Крім того, Кива якимось чином потрапив у поле зору Арсена Авакова. У грудні 2014 року наказом тодішнього міністра внутрішніх справ Киву призначили заступником начальника УМВС України в Донецькій області, а влітку 2015-го – на аналогічну посаду в Херсонській області. У корупціонера раптом виявилося звання майора, а потім і підполковника міліції (журналісти припускають, що їх було присвоєно незаконно).
Із 22 жовтня 2015-го по 19 травня 2016-го працював керівником нової на той час структури – Департаменту протидії наркозлочинності Нацполіції України. Тоді в соцмережах він прославився грубими й неадекватними заявами, а також став частим гостем на проросійських телеканалах.
Після чергового скандального інтерв’ю був звільнений, перевівся до Нацгвардії, а згодом став одним із численних радників міністра Авакова.
У 2019-у взяв участь у виборах до Верховної Ради під 34-м номером партії «ОПЗЖ» і пройшов до парламенту.
Відзначився новими скандалами, зокрема, «рукоблудством» на робочому місці, переглядом еротичних фото в залі парламенту, а в лютому 2020 року – листуванням у Раді з одіозним російським політиком Володимиром Жириновським (останній помер 6 квітня 2022 року). Той був підписаний у телефоні Киви як «Жирік Володимир Вольф».
З України народний обранець виїхав 30 січня 2022 року. Він перебрався до Аліканте (Іспанія), а звідти – до РФ. Попередньо, оселився колаборант у Підмосков’ї.
У Росії зрадник брав участь у передачах провладного «Первого канала». Коли Кремль розв’язав проти України повномасштабне вторгнення, Кива беззастережно став на бік агресора. Він заявив, що «українському народу потрібне звільнення», а «українці, білоруси, росіяни – один народ».
Також злочинець в ефірі російського шоу «60 минут» звертався до Володимира Путіна з проханням ліквідувати президента Володимира Зеленського разом із його оточенням.
Наступного дня 335 українських парламентарів проголосували за позбавлення Іллі Киви депутатського мандату.
Наприкінці 2022 року СБУ знешкодила в Києві злочинне угруповання, яким із Росії керував Кива.
У 2023 році український суд заочно засудив Киву до 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Екснардепа визнали винним у держзраді, закликах до захоплення влади, публічному використанні радянської символіки.