В Україні виникли серйозні проблеми у хлібобулочному виробництві, пов’язані з регулярними відключеннями електроенергії. Аналітики назвали їх критичними.
У довоєнний період заводи мали тижневий запас борошна і сировини. Наразі залишки на складах мінімізували. Вимушений крок пов’язаний з тим, що у підприємств недостатньо оборотних коштів, щоб закупити сировину і розмістити її на складах. Про це повідомив перший віце-президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко.
«Ми не можемо фізично зробити запаси, і це критична проблема. Якщо сьогодні хлібозаводи чітко регулюються військовими адміністраціями з питань енергозабезпечення, то борошномельні підприємства зараз працюють із плановими відключеннями та обмеженням споживання електроенергії. Тому вони лише встигають забезпечити потреби хлібозаводів», — зазначив експерт.
За словами Дученка, через обмеження енергопостачання не можна як слід організувати процеси підготовки та помелу зерна, а також виробництва борошна. У випадку відсутності електрики створити запас на 3-7 днів також складно.
Борошно одразу відправляють на хлібозаводи, де воно йде на виробництво. Сировина надходить без відлеження, ще гарячою, що погано впливає на технологічний процес.
В теперішніх умовах частина борошномельних підприємств працювали не на повну потужність, і обсяги продукції зменшилися. Сировина дорожчає, як і собівартість виробництва борошна через часті використання генераторів.
Голова відділу зернових та олійних ринків «АПК-Інформ» Ганна Танська проаналізувала ситуацію. Вона вказала, що люди через паніку почали закуповувати більше хліба на випадок блекауту через масовані ракетні удари російських окупантів.
Станом на 1 грудня борошно вищого ґатунку продають по 10 000-11 800 грн/т EXW. Це на 100-200 грн/т дорожче за показники кінця минулого тижня.