Майже казкова історія успіху: як McDonald’s став на чолі всіх світових мереж фаст-фуду

Якщо мова про заклад швидкого харчування, то найбільш гучномовним є McDonald’s, який першим у світі сформулював принципи фаст-фуду

У всьому світі відкрито понад 40 000 ресторанів McDonald’s. Заклади представлені на умовах франчайзингу в 100 країнах, пропонуючи відвідувачам традиційні гамбургери, коктейлі та смажену картоплю. Сьогоднішній успіх бренду завдячує підприємницькій жилці Рея Крока, який викупив у братів Макдональдів всі акції та перетворив мережу кіосків із продажу хот-догів на глобальну ресторанну франшизу.

Редакція сайту розповідає про історію успіху McDonald’s, сучасні результати діяльності та вплив на світову економіку.

Хто відкрив перший кіоск McDonald’s


У 30-х роках минулого століття невеликі вуличні заклади з їжею швидкого приготування були популярним явищем. Але вони мало нагадували традиційні точки фаст-фуду в сьогочасному розумінні:

  • клієнтів обслуговували офіціантки;
  • страви подавалися на тарілках;
  • відвідувачі робили замовлення і чекали їх за столиками по 30-40 хвилин;
  • територія навколо завжди була брудною через байдужість до правил поведінки;
  • якість страв також підводила.

Розуміючи проблематику, брати Річард і Моріс Макдональди (Дік і Мак) відкрили у 1940 році свій перший заклад, маючи намір розробити ідеальну концепцію швидкого харчування. Їм це вдалося: кіоск завжди був чистий, відвідувачі чекали замовлення не більше 5 хвилин, їжу готували за стандартизованою технікою, команда працювала злагоджено і швидко, а відсутність посуду спростила життя всім.

 Фото: Pinterest

Фото: Pinterest
 Фото: Pinterest
 Фото: Pinterest
 Фото: Pinterest
 Фото: Pinterest
 Фото: Pinterest

Більше не було потреби платити офіціантам, адже гамбургери видавали прямо на касі. Голодні подорожуючі могли забрати страви з собою та поїсти в будь-якому місці. Головними принципами роботи перших McDonald’s стали доступність, універсальність і масовість. Саме такий підхід вчинив революцію та зробив бізнес братів прибутковим.

Поява Рея Крока і початок будівництва імперії


Макдональди працювали за злагодженою системою, вимагаючи від працівників ідеальної роботи. Гамбургери повинні були мати однаковий зовнішній вигляд і вагу, рецептуру заборонялося змінювати навіть мінімально. Річард і Моріс не хотіли йти на поступки та змінюватися під впливом часових вимог, тож на всі ідеї сторонніх осіб давали негативну відповідь.

Коли в їхньому житті з’явився підприємець Рей Крок, виникли суперечки стосовно потенціального розвитку мережі. Крок запропонував свої послуги франчайзингового агента і почав запроваджувати в закладах нововведення. Наприклад, розміщував столики та стільці, експериментував з меню тощо. Це не подобалося братам, які прагнули зберегти традиційну систему.

Розуміючи, що McDonald’s має всі шанси стати глобальним брендом, але не під керівництвом Річарда і Моріса, бізнесмен викупив у них акції за 2,7 млн доларів. З 1961 року Рей Крок став єдиним і повноцінним власником, розв’язавши собі руки для реалізації запланованих змін.

Рей Крок викупив акції McDonald’s і перетворив заклад на всесвітньо відомий брендРей Крок викупив акції McDonald’s і перетворив заклад на всесвітньо відомий бренд Фото: Pinterest

Діяльність мережі McDonald’s у 2024 році


Тепер це глобальна корпорація, що працює у сфері швидкого харчування, розповсюдивши діяльність на 100 країн світу. Станом на кінець 2022 року торгову марку використовували більше 40 000 ресторанів, причому 95% – на правах франчайзингу. Це система, яка дозволяє орендувати бізнес за умови дотримання спільних для мережі стандартів діяльності.

Відповідно до даних сервісу Companies Market Сар фінансові показники компанії у лютому 2024 року перебувають на такому рівні:

  • ринкова капіталізація – 212,11 млрд доларів (54-та позиція в рейтингу найдорожчих брендів світу);
  • дохід за 2023 рік – 25,49 млрд доларів (+9,97% порівняно з 2022 роком);
  • чистий прибуток у 2023 році – 10,34 млрд доларів (збільшення з 7,82 млрд доларів у 2022 році);
  • ціна акції – 289,06 доларів (максимальна вартість – 300,53 доларів у січні 2024 року).

Як видно, наразі спостерігається дуже незначне падіння фінансових показників, але саме 2023 рік був найуспішнішим для McDonald’s за всю історію існування бренду. Основними акціонерами компанії є інвестиційні фонди The Vanguard Group і Capital Group, які володіють частками 8,51% та 8,48% відповідно.

Динаміка ринкової капіталізації McDonald’s з 2001 по 2024 рр.Динаміка ринкової капіталізації McDonald’s з 2001 по 2024 рр. Фото: Companies Market Cap

McDonald’s в Україні


Перший заклад відкрив двері для відвідувачів 24 травня 1997 року. Ресторан з’явився в Києві біля станції метрополітену «Лук’янівка». Тоді гамбургер продавали орієнтовно за 2 грн, а Біг Мак коштував близько 7 грн. Нагадаємо, курс американської валюти того року становив 1,85 грн/дол., тобто ціна традиційної страви в McDonald’s досягала одного долара.

З того часу мережа відкрила 109 закладів швидкого харчування в Україні (дані до 24 лютого 2022 року). Вона зайняла 71 місце в рейтингу «100 найбільших приватних компаній України 2021» від Forbes, надаючи роботу майже 9 000 осіб. У результаті повномасштабної війни бренд втратив до двадцяти точок і повністю закрився для клієнтів. Лише з вересня почалося відновлення діяльності, чого так чекали шанувальники McDonald’s.

Перший український заклад McDonald’s відкрився в 1997 роціПерший український заклад McDonald’s відкрився в 1997 році Фото: МакДональдз

Зауважимо, навіть без діяльності компанія продовжувала фінансово підтримувати своїх співробітників, виплачуючи їм заробітну плату, зберігши медичне страхування та надаючи психологічну допомогу.

Що стосується країни-агресорки, то майже одразу після початку російського вторгнення бренд закрив усі ресторани (їх налічувалося під 900), а згодом оголосив про повний вихід з ринку. Фінансові втрати від розриву співпраці оцінили більш як в 1 млрд доларів.

Що таке «Індекс Біг Мака»


Щоб оцінити рівень впливу McDonald’s на світову економіку та бізнес-середовище, можна лише згадати про «індекс Біг Мака». Його ще називають «бутербродним» курсом і неофіційно використовують для визначення паритету купівельної спроможності конкретної країни. Систему обчислення вигадало видання The Economist в 1986 році, взявши за основний показник вартість класичного американського бургера в закладі McDonald’s.

Дослідники публікують «індекс Біг Мака» двічі на рік, взимку і влітку. Вони порівнюють ціни бургера та визначають, яким повинен бути «реальний» курс долара. На основі результатів складають рейтинг найбільш недооцінених національних валют. Наприклад, згідно з дослідженням за січень 2024 року, в Україні долар повинен коштувати 19,3 грн замість 38-39 грн. Тож у рейтингу гривня зайняла 8 позицію з показником недооціненості 48,4%.

"Індекс Біг Мака" для української гривні (січень 2024)«Індекс Біг Мака» для української гривні (січень 2024) Фото: The Economist

Постає питання, чому для розрахунку курсу долара використовують саме бургер з McDonald’s. В The Economist пояснили, що Біг Мак можна вважати аналогом продуктового кошика, оскільки страва містить базові продукти харчування, зокрема, хліб, м’ясо та овочі. Отже, співвідношення вартості товару в різних країнах є еквівалентним до курсів їхніх валют.


То що ж робить бренд McDonald’s настільки популярним у всьому світі? По-перше, саме він почав поширювати тренди швидкого обслуговування, перетворивши процес звичайного перекусу на ритуал для багатьох американців. По-друге, заклади задовольняють різні смаки та вподобання клієнтів завдяки широкому асортименту страв, тож поїсти в McDonald’s приходять всі.

Взагалі глобальна присутність мережі ресторанів спільно з ефективними маркетинговими кампаніями призвели до того, що сьогодні фаст-фуд асоціюється саме з червоним арковим логотипом. Це неймовірне досягнення бренду, що могло стати неможливим без свідомого підходу до керівництва.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *