Навчальні заклади пустять «під ніж»: у МОН пояснили, які школи зникнуть першими

В Україні триває оптимізація мережі шкіл. У Міністерстві освіти і науки запевняють: йдеться не про масове закриття, а про реорганізацію та адаптацію закладів до нових умов. Про деталі процесу розповів заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків.

За його словами, особливу увагу приділяють сільській місцевості, де ситуація безпосередньо залежить від кількості учнів. Якщо дітей у школі достатньо — навчальний заклад продовжує працювати. Але в тих селах, де кількість учнів постійно зменшується або взагалі немає дітей, школи реорганізовуватимуть.

«Школи повинні залишатися, але повинні бути реорганізовані та оптимізовані», — підкреслив Сташків.

Школа, фото objectiv
Школа, фото objectiv

Він наголосив, що початкові школи мають бути максимально наближені до місця проживання учнів. Для таких маленьких шкіл можливі різні форми організації освітнього процесу — класи-комплекти, зведені класи та інші моделі.

Водночас для базових шкіл, де навчаються учні 5–9 класів, потрібна більша кількість дітей, адже вивчення предметів природничого циклу — хімії, фізики, біології — вимагає спеціалізованих лабораторій та технічного обладнання.

Заступник міністра підкреслив, що Міністерство освіти не є засновником шкіл — ними є територіальні громади. Саме вони ухвалюють рішення, як функціонуватимуть навчальні заклади. Якщо громада готова інвестувати кошти в утримання школи з малою кількістю дітей, вона має повне право це зробити.

Учні старших класів
Учні старших класів

«Міністерство в жодному разі не зобов’язує закривати школу. Рішення – за територіальними громадами», — наголосив Сташків.

Разом із тим держава підтримує створення опорних шкіл — великих закладів, до яких підвозять учнів із навколишніх сіл. Для цього передбачено спеціальні шкільні автобуси. У 2024 році на їх придбання виділили близько 2 мільярдів гривень, що дозволило закупити понад 600 автобусів. У 2023 році закупили ще майже 500.

Щодо старшої школи, яка охоплює 10–11 класи (а згодом і 12-й), то згідно з реформою Нової української школи, з 2027 року ці класи функціонуватимуть як окремі профільні ліцеї. Їх створюватимуть шляхом об’єднання шкіл, щоб забезпечити якісну та спеціалізовану освіту для старшокласників.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *