Коли звістки чекаєш не щодня, а щосекунди, а новин все немає, існує небезпека натрапити на тих, хто прагне нажитись на чужому болі. Так аферисти вигадують різні методи, аби дізнатись конфіденційну інформацію чи виманити гроші у родин зниклих безвісти та полонених українців.
Тому Кіберполіція та Офіс Омбудсмана поділились, як вберегтись від шахраїв, які прагнуть нажитися на темі звільнення українських воїнів та пошуку безвісти зниклих людей.
Зловмисники користуються вразливим емоційним станом їхніх родичів та близьких, вводячи в оману та виманюючи персональні дані.
Як вберегтись від шахраїв, якщо твої рідні зникли безвісти чи полонені українці
Офіс Омбудсмана та Кіберполіція повідомляють, що злочинці відслідковують у соцмережах повідомлення людей, які намагаються знайти інформацію про зниклих безвісти або полонених родичів.
Після цього шахраї пишуть обраній особі та представляються, наприклад, волонтерам, журналістами, представниками державних органів чи навіть представниками РФ. Після цього обіцяють надати інформацію про потрібну людину, організувати розмову з рідними, або ж посприяти звільненню з полону.
Далі зловмисники під час спілкування з рідними зниклих безвісти чи полонених українців випитують конфіденційну інформацію про людину. Наприклад, це можуть бути контактні дані військових, зокрема ПІБ, або ж найменування військової частини чи підрозділу, військове звання, статус військового.
Також шахраї часто можуть бути зацікавлені в отриманні фото документів та інформації щодо банківських карток
Кіберполіція радить уникати будь-яких контактів з підозрілими особами, які можуть виявитися шахраями.
Як протидіяти шахрайським схемам
Насамперед необхідно перевірити джерело інформації. Тобто важливо дізнатись, хто саме звертається до тебе чи близьких з пропозицією своєї допомоги. Під час перевірки варто звернути увагу на офіційні сайти державних установ або перевірені організації, які займаються питаннями військово полонених.
Водночас потрібно захистити особисті дані, тому передавати конфіденційні дані незнайомцям не варто, навіть якщо це ПІБ.
Уникайте розкриття персональної інформації у соціальних мережах, навіть у приватних повідомленнях.
Щодо сумнівних пропозицій варто бути ще більш обережними, особливо якщо вони стосуються надання допомоги за фінансову “подяку”. Адже державні органи та офіційні волонтерські організації не повинні та не мають права вимагати подяки за надання інформації чи інші послуги.
Завжди пам’ятайте про можливі ризики в онлайн-просторі та будьте обережними у спілкуванні з незнайомцями.
У разі надходження подібної пропозиції варто звернутись до правоохоронців, зокрема до кіберполіції. Це можна зробити онлайн у Системі подачі електронних звернень громадян.
Якщо ти чи твої рідні хочуть надати інформацію правоохоронцям щодо того, що близька людина потрапила в полон, а також для здачі біологічних зразків ДНК-профілю, потрібно скористатись номерами телефонів на офіційному сайті Національної поліції України, де теж розміщено алгоритм дій, якщо місцезнаходження твоєї близької людини невідоме або вона перебуває у полоні.
Якщо ти хочеш отримати безпечну допомогу в пошуці та поверненні зниклих безвісти чи полонених українців, а також депортованих і примусово переміщених цивільних осіб, тоді можеш скористатись одним із контактів Офісу Омбудсмана.
Контакти Офісу Омбудсмана:
- номери телефонів: 0800501720 або 0442997408;
- електронна пошта: hotline@ombudsman.gov.ua;
- адреса: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8.
Та навіть після обміну не стає легше, а навіть буває страшно від того, у якому стані повертаються українці з російської неволі. Читай, як відрізняються умови утримання полонених у РФ та Україні.