Штучний інтелект міцно вкоренився в повсякденності та став важливим елементом сучасного життя. Серед молоді, яка щойно завершила навчання й активно виходить на ринок праці, знання цифрових технологій, особливо ШІ, вже не рідкість. Тож варто замислитися над тим, які спеціальності вже нині здатний перебрати на себе штучний інтелект, а які й надалі потребуватимуть суто людської участі.
Своїм прогнозом щодо того, в яких професіях штучний інтелект не зможе витіснити людей у майбутньому, із «РБК-Україна» поділився експерт з психології підприємництва, науковець і бізнесмен Костянтин Круглов.
Хто та де активно використовує ШІ
Молодь в Україні активно використовує штучний інтелект, особливо люди віком 18-29 років, з яких 54% регулярно звертаються до ШІ. У віковій групі 30-44 роки цей показник становить лише 21%, а серед людей старше 60 років — 4%. Чоловіки також частіше користуються ШІ (23% проти 13% серед жінок).
У бізнесі 27% компаній малого та середнього бізнесу в світі вже застосовують інструменти ШІ для автоматизації. Очікується, що до 2030 року цей показник зросте до 50%. ШІ полегшує рутинні процеси, дозволяючи генерувати ідеї, писати тексти, створювати контент і працювати з даними. В Україні ШІ впровадили 21% підприємців, здебільшого для комунікації з клієнтами, аналізу даних та маркетингових стратегій. 35% бізнесів планують його впровадження в майбутньому.
Попри це, існують професії, які не можна замінити кодом, і людський контроль у ключових питаннях залишається важливим.
Які професії не зможе замінити штучний інтелект
Митець
Коли мова йде про митців, маються на увазі такі творчі особистості як художники, письменники, вокалісти та інші. Водночас уже зараз фахівці сучасних професій — наприклад, у сфері реклами або дизайну — активно застосовують ШІ для генерації візуального контенту, зокрема зображень і відео.
«Справжнє мистецтво — нові художні твори, пісні, вірші — все це народжується зсередини людини. Митці створюють шлях від буття, до реального сприйняття, в той час, як штучний інтелект створює зображення або тест лише на основі того, що вже існувало та було створено до цього», — пояснює експерт.
HR-спеціаліст
ШІ вже сьогодні здатний аналізувати резюме на відповідність необхідним навичкам і освіті, а чат-боти можуть відповідати на запитання, організовувати зустрічі та тестувати кандидатів.
Проте, як і в разі з психологами, жоден алгоритм не зможе повністю замінити людину в процесі оцінки кандидата, адже важливі нюанси, такі як поведінка, інтонація та невербальні сигнали, залишаються поза досяжністю ШІ.
«І надалі спеціаліст з HR буде відігравати ключову роль у створенні комфортних психологічних умов праці та мотивації. Відповідатиме за довіру та повагу між працівниками, побудову корпоративної культури й внутрішньої атмосфери в компанії», — зазначає Круглов.
Хоча ШІ може бути корисним інструментом для HR-спеціалістів. До прикладу, ChatGPT може порівняти кандидатів, аналізуючи резюме, результати співбесід і виконані завдання, що допоможе прийняти більш обґрунтоване рішення.
Психолог
Згідно з результатами дослідження YouGov, понад 50% молоді віком до 29 років у США не мають труднощів у спілкуванні з чатботами на теми ментального здоров’я.
Втім, така тенденція викликає серйозне занепокоєння, адже штучному інтелекту бракує природної людської емпатії, яка є критично важливою у таких розмовах.
«Справжня психологічна допомога, може надаватися тільки при контакті двох людей, і розумінні контексту, який може збагнути лише людина», — каже фахівець.
Керівник
Посада керівника або топ-менеджера завжди потребує не тільки аналітичного мислення, але й людяності, здатності оцінювати ситуації та діяти нестандартно, тому замінити цю роль неможливо.
Сучасні керівники активно використовують ШІ для моніторингу продуктивності, збору та аналізу даних про працівників, створення звітів і планування. Крім того, вони розробляють меню, посадові обов’язки, шаблони навчання, а також координують робочі навантаження з урахуванням сезонності, відпусток та інших факторів.
«Але це лише невелика складова роботи керівника. Ідея в тому, щоб не заміняти справжню людську комунікацію, котра в бізнесі обов’язково призводить до підвищення фінансових результатів компанії», — зазначає Круглов.
Штучний інтелект оперує знаннями, які отримав від людей — самостійно він не генерує абсолютно нові ідеї, а лише реконструює на базі вже наявного досвіду. Тим часом наука, щоб справді розвиватися, потребує сумніву — навіть у своїх фундаментальних основах. І слід мати на увазі: немає абсолютної впевненості, що ШІ не застосує неетичні методи у процесі досліджень чи експериментів.