Пенсії в Україні перерахували з квітня, але не всім: Ткаченко – про нові виплати й перегляд пенсійного віку

В Україні у квітні проводять перерахунок пенсій для пенсіонерів, які працюють, але отримають кошти вони тільки в червні-липні цього року. Причина – запізнення передачі звітностей до ПФУ.

Про це розповіла у бліцінтерв’ю OBOZREVATEL старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

– Яким буде квітневий перерахунок пенсій та кому передусім підвищать?

– Квітневий перерахунок стосується пенсіонерів, які працюють. Тобто це люди, які отримали пенсію або через інвалідність, або за віком (тож необов’язково, щоб це були саме літні люди), і вони працюють. Наприклад, мають два джерела надходження або ФОП і саму пенсію.

– Як буде змінюватись кількість працюючих 60-річних і тих, хто старший, враховуючи зростання пенсійного віку через посилення вимог щодо стажу?

– Звичайно, критерії стажу зростають – і дедалі менше людей зможуть виходити на пенсію у 60 років, тому що в них не вистачатиме стажу. Їм доведеться працювати довше без пенсії. Відповідно, це дійсно може істотно вплинути на кількість пенсіонерів, які працюють. Але в нас уже було підвищення пенсійного віку для жінок, і це не сильно вплинуло на кількість працюючих пенсіонерів.

Частка пенсіонерів, які працюють, була стабільною довгий період, але це ще пов’язано з тим, що було більше дострокових пенсій, і, напевно, що й буде – у зв’язку з війною знов-таки. Стаж буде військовий, будуть пільги як ветеранам війни, тобто в нас і далі будуть люди, які матимуть можливість достроково вийти на пенсію на пільгових умовах і, відповідно, продовжувати працювати. Тобто цілком імовірно, що в нас відсоток пенсіонерів, які працюватимуть, їхня чисельність і далі буде триматися, незважаючи навіть на підвищення критеріїв як ускладнення вимог для призначення пенсій за віком.

– А з працюючих пенсіонерів є такі, кого не зачепить перерахунок?

– Так. У законі ще є така умова, що перерахунок пенсій пенсіонерам, які працюють, робиться раз на 2 роки, тобто навіть якщо людина працювала цілий рік і заробила ще рік стажу, все одно, якщо їй минулого року робили перерахунок або ж вона раніше самостійно подавалася на нього, то вже у квітні перерахунок не отримає.

Якщо у квітні минулого року було зроблено перерахунок, тоді цього року ці люди можуть нічого не отримати. Там кілька разів виносилася пропозиція, щоб зробити перерахунок щорічним для зручності, щоб людям не чекати довго підвищення пенсій, але поки що, наскільки пам’ятаю, змін не було – і перерахунок отримують раз на 2 роки. Тобто його отримують не всі працюючі пенсіонери, а лиш ті, в кого вже минуло ці календарні 2 роки після останнього перерахунку.

– Президент Володимир Зеленський підписав закон, що передбачає призначення пенсій людям, які проживають на тимчасово окупованих територіях та на територіях, де ведуться бойові дії. Як саме виплачуватимуться гроші, як людям у таких умовах подати заяву?

– Цей новий закон надасть змогу отримати пенсiю з дати набуття права на пенсiю, а не з дати поданная заяви на призначення пенсiї. Тобто якщо зараз нема змоги подати заяву й документи, це можна зробити пiзнiше, коли буде така можливiсть, i пенсiю нарахують за весь перiод, без обмеження строку давнини. Головне – встигнути подати заяву на призначення пенсiї впродовж трьох мiсяцiв пiсля скасування воєнного стану.

Думаю, там найбільші складнощі будуть із підтвердженням стажу за цей період, поки йде війна, ведуться бойові дії, деякі території перебувають під окупацією. Тут головне те, як підтвердити свій стаж за той період перебування або на окупованій території, або в зоні бойових дій. Тому що дійсно, якщо люди біля лінії фронту живуть тривалий час, а на Донбасі це так, люди більш як рік живуть на лінії фронту, а також Харківська область. За таких умов там головне для людей – виживання, у них немає можливості шукати собі роботу таку, щоб вона була зареєстрована і т.д.

– Кому з пенсіонерів виплатять кошти влітку – в червні та липні?

– Цей перерахунок для пенсіонерів, які працюють, має відбутися у квітні, але виплати вже почнуться, дійсно, тільки влітку – в червні або в кращому випадку в травні, тому що Пенсійний фонд чекає на звіти від роботодавців, податкової інспекції. Остання має зібрати звітність від роботодавців, щоб було підтвердження, хто й де з пенсіонерів працював у I кварталі 2023 року.

Тобто за підсумками звітності за цей квартал буде робитися цей перерахунок для пенсіонерів, які працюють. Щодо податкової інспекції, то там об’єдналися звітність ЄСВ та ПДФО, а в ПДФО періодичність звітування – раз на квартал. Пенсійний фонд бачить своїх працюючих пенсіонерів через звітність. Тобто люди, які сплатили ЄСВ, і роботодавці перерахували це за I квартал 2023-го, тоді тільки отримують це підвищення за працюючих пенсіонерів. І то не всі, а тільки ті, кому минулого року не було зроблено перерахунок. У минулі роки це було приблизно пів мільйона пенсіонерів.

– На скільки загалом зросте середня пенсія в Україні цього року?

– Основне зростання вже відбулося – це те, що було проведено березневу індексацію, і там коефіцієнт індексації був, здається, 1,197 – майже на 20% мало бути підвищення. Але ж ці відсотки накладаються не на повний розмір пенсії, а тільки на той, який розрахований за страховою формулою, а в нас до цієї формули є дуже багато різних «дотяжок», бонусів, підвищень, наприклад, підвищення за віком – старшим за 70-80 років.

Пенсійний фонд повідомляв, що середнє збільшення пенсії під час березневої індексації – на близько 500 грн. Переважна більшість пенсіонерів отримали щонайменше 100 грн, максимум – 1500 грн. І, звичайно, з них більшість отримала від 100 до 400 грн.

Якщо брати не коефіцієнт індексації, а вже фактичне підвищення повного розміру пенсій, то, здається, там десь чи на 12 чи на 15% зросла пенсія. І зараз у нас уже середня пенсія вперше перевищила 5000 грн, але все одно це було підвищення не на 20% рівно.

Там у всіх було по-різному, все залежало від того, який людина мала стаж, з якого заробітку призначена пенсія, який коефіцієнт заробітку, і ті люди, в кого пенсії порівняно високі, вони отримали й вище підвищення, а люди, які були на мінімальній пенсії, то вони на мінімальній і залишилися. Єдине, що їм ту мінімалку теж переглянули, переважна більшість отримає мінімальну пенсію близько 3000 грн, але, звичайно, це не ті гроші, на які можна зараз виживати.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *