Рекрутинг, виплати, повістки на пошту. Як влада хоче залучити більше людей до війська

Кадрова проблема поступово виходить на передній план для Збройних сил України. Для того, щоб розв’язати її, влада вирішила змінити підхід і почати використовувати метод «батога» і «пряника». Як це працюватиме, розповідає видання «BBC Україна«.

Так, про критичну важливість нарощування мобілізаційного резерву в один голос говорять і військові, і політики. Парламент, Кабмін, Міноборони і Генштаб працюють над цим питанням. Деякі новації щодо мобілізації українців вже почали активно втілюватись у життя. Крім того, незабаром напрацьований законопроєкт для посилення мобілізації мають зареєструвати в Раді, а ухвалити його планують до кінця року.

Рекрутинг

Восени цього року Міноборони розпочало проєкт рекрутингу до війська добровольців на великих цивільних онлайн-майданчиках з пошуку роботи. Поки що це сайти Lobby X i Work.ua, але, за даними видання, найближчим часом планується розширити цей експеримент і на інші профільні сайти.

Працює все доволі просто. Військові командири з конкретних підрозділів розміщують вакансії, прописують умови і обов’язки, а зацікавлений громадянин може вибрати собі спеціальність і військовий підрозділ, в якому планує служити. Таким чином військкомат виключається з цього процесу.

Заступниця міністра оборони Наталя Калмикова, що відповідає за цей напрямок, каже, що рекрутингові компанії співпрацюють з оборонним відомством безкоштовно.

Для цивільних, своєю чергою, важливо розуміти, на яку спеціальність їх готові прийняти у військо і у який конкретно підрозділ, наголошує вона.

«Війська потребують фахових спеціалістів, а люди мають чітко розуміти, в яку частину і на яку військову спеціальність вони йтимуть. Сьогодні ЗСУ потребують дуже багато спеціалістів із цивільними спеціальностями. Це і водії, і слюсарі, і газозварники, і будівельники», – зауважила представниця МОУ

Гроші в обмін на контракт

Інший шлях, який влада обрала, щоб стимулювати притік добровольців до війська, це виплати. За ідеєю Міноборони, в разі добровільного підписання контракту із ЗСУ на ім’я громадянина банк відразу ж відкриватиме картку, на якій буде певна сума – орієнтовно до 50 тисяч гривень. Цей проєкт вже почав частково реалізовуватись. Поки що коштом місцевих бюджетів.

Для просування ідей з добровільного рекрутингу Міноборони розпочало широку промо компанію. Однак, скільки вже вдалося мобілізувати військових таким чином – невідомо. Але попередні мобілізаційні плани, з якими ознайомилось видання, вказують на те, що основний акцент все ж буде робитися на розширенні вже звичної «примусової» мобілізації. Для цього представникам ТЦК хочуть надати нові повноваження, які в теорії, дозволять ефективніше налагодити процедури вручення повісток, затримання і доправлення громадян до військкоматів.

Менше винятків, більше обмежень

Видання зазначає, що остаточної редакції проєкту закону, який стосуватиметься мобілізації, ще немає. Робоча група з нардепів, представників Міноборони і Генштабу все ще узгоджує його положення. Однак ВВС Україна змогла ознайомитись з ключовими ідеями Міноборони, які мають бути в законопроєкті.

Зокрема, буде звужено коло громадян, які матимуть право на відстрочку від армії. В першу чергу мова йтиме про позбавлення цього права тих, хто має близького родича з інвалідністю ІІІ групи. Також скоротять перелік осіб, які зараз мають відстрочку через догляд за особою з інвалідністю І та ІІ групи.

Розглядається також скасування відстрочки для тих, хто вирішить отримувати другу чи третю вищу освіту.

На військовий облік також можуть взяти іноземців, які до отримання українського громадянства служили в Збройних силах інших країн, а також особи, засуджені до тюремного ув’язнення за вчинення кримінальних злочинів.

Крім того, заплановані «мобілізаційні» зміни в Кримінальний кодекс і Кодекс адмінпорушень, зокрема збільшення терміну арешту для порушників, штрафів, а також введення можливості заочно притягати їх до відповідальності.

Планується, що ТЦК отримають більше інструментів для перевірки військово-облікових документів громадян на вулицях, доставки їх у військкомати, оголошення в розшук. Для цього вони вже не потребуватимуть участі поліцейських. В деяких регіонах ці «новації» вже запроваджені як своєрідні «пілотні проєкти» де-факто. Представники ТЦК перевіряють документи, вручають повістки і навіть забирають військовозобов’язаних прямо на вулиці.

Громадяни будуть змушені мати при собі військово-облікові документи і пред’являти їх на вимогу співробітника ТЦК чи уповноваженого чиновника міської влади.

Серед можливих новацій – введення «Сертифікату захисника», фактично аналогу військового квитка, в мобільному застосунку «Дія». Оновлювати актуальні дані про себе в цьому застосунку військовозобов’язаний буде змушений кожні 60 днів. Демонструвати цей «сертифікат» громадянин має при реєстрації прав власності на нерухоме і рухоме майно, одруженні/розлученні, для отримання вищої освіти чи медичних послуг, а також для перетину держкордону.

Повістки зможуть вручати не лише особисто під розпис, але і шляхом направлення на електронну пошту чи рекомендованим листом. Після оповіщення громадянин буде зобов’язаний з’явитися до ТЦК протягом 48 годин.

Наявність цих положень в майбутньому проєкті закону публічно підтвердив нардеп Федір Веніславський. Цей механізм називається «публічна повістка», сказав він.

Демобілізація. Чи буде вона?

Одне з найбільш дискусійних питань – це демобілізація військових, які воюють вже майже 2 роки. Це питання підіймалося ще рік тому, але вихід із ситуації влада так і не знайшла.

Проблема в тому, що Україна не має ані часу, ані можливостей фактично одночасно звільнити із ЗСУ сотні тисяч людей, які були мобілізовані на початку повномасштабного вторгнення.

Наразі дискусії продовжуються. Є пропозиції від депутатів встановити обмеження в 24 чи 36 місяців служби, однак вони не знаходять підтримки серед військового командування, каже виданню джерело у владі.

«Генштаб і інші силовики кажуть, що виступають взагалі проти демобілізації як такої аж до кінця війни. Шукаємо можливості їх переконати у зворотному», – сказав співрозмовник.

Поки що ж пропонується лише збільшити кількість відпусток та провести демобілізацію військовослужбовців-строковиків, термін служби яких завершився. Тобто це ті солдати, які були призвані в 2020-21 роках на строкову службу на 18 місяців, але через запровадження воєнного стану не отримали змоги звільнитись зі Збройних сил.

Крім того, планується розширити в законі перелік підстав для звільнення армійців. Зокрема таке право за власним бажанням отримають іноземці, які долучились до ЗСУ, військові, звільнені з полону (крім тих, які добровільно здались ворогу), інваліди І і ІІ групи, курсанти-жінки.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *