Влада країни-агресора РФ, очевидно, досягла угоди з окремими елементами сирійської опозиції щодо контролю над своїми військовими базами в Сирії. Але залишається незрозумілим, чи гарантує передбачувана угода безпеку цих баз у країні в довгостроковій перспективі.
Так, залишається незрозумілим, чи доведеться Кремлю виводити з Сирії свої сили, евакуація яких почалася в день повалення підтримуваного ним режиму Башара Асада. На це вказав Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW)
Напередодні видання Bloomberg із посиланням на невказані джерела, обізнані з цим питанням, написало, що міноборони Росії вважає, нібито воно має «неофіційне розуміння» з угрупованням Хаят Тахрір аш-Шам (ХТШ), яке повалило асадівський режим. На думку МО РФ, воно дозволить російським військам залишатися на авіабазі «Хмеймім» і в порту Тартус, але там визнали, що «ситуація може змінитись через нестабільність у Сирії».
Заступник міністра закордонних справ РФ Михайло Богданов заявив, що Москва «встановила контакти з ХТШ у Дамаску» й що російські бази «продовжують перебувати на сирійській території». Він висловив нерішучість у відповідь на питання про те, чи очікує Росія, що її бази залишаться в Сирії, заявивши: «ймовірно, залишаться, але поки немає інших рішень щодо цього питання». Також російський чиновник натякнув, що присутність РФ у Сирії важлива для «тривалої боротьби з тероризмом» у країні, ймовірно, як частина зусиль щодо переконання сирійської влади дозволити Росії продовжувати керувати своїми базами в довгостроковій перспективі.
В ISW вважають, що Росія використала прикриття фразою про «боротьбу з тероризмом» як виправдання для військових дій, спрямованих насамперед на підтримку режиму Башара Асада відтоді, як він вступив у громадянську війну в Сирії в 2015 році.
Днями російські військкори влаштували істерику, заявляючи, що сирійські бойовики оточили авіабазу «Хмеймім» і періодично намагаються проводити провокації, обстрілювати об’єкт. Вони стверджували, що Росія досягла «попередньої» угоди про подальшу присутність своїх військ у країні, але вона нібито діє лише 75 днів, після чого «РФ піде з Сирії».
«Неясно, чи є повідомлена російська угода з сирійською владою постійною або тимчасовою. Сирійська опозиція включає кілька фракцій із різними ідеологіями й політичними цілями, і незрозуміло, чи підтримує РФ контакти з усіма фракціями, необхідні для гарантування безпеки своїх баз у Сирії», – підсумували аналітики ISW.
Як повідомляв OBOZ.UA, за даними ГУР МО України, для відступу із Сирії російські сили задіяли караван військово-транспортних літаків, на які вантажать залишки військ, озброєнь і техніки. Також країна-агресор залучила до евакуації додаткові об’єкти флоту, хоча низка кораблів ВМФ РФ залишили базу в сирійському Тартусі.
Російське командування стягує залишки своїх військових підрозділів із віддалених районів Сирії саме на бази у Тартусі та «Хмеймім».