Скандальна закупівля зброї на 23 млрд грн: прикордонники виступили із заявою, але не пояснили 100% передоплати

У Держприкордонслужбі заявили, що надання їй Кабміном 23 млрд грн на закупівлю боєприпасів для ЗСУ в обхід Агентства оборонних закупівель Міноборони не є корупційною схемою. Адже служба, зокрема, має сертифікат розпорядника коштів другого рівня на закупівлю озброєння та військової техніки, а закупівлі все одно відбуватимуться через Міноборони. Втім, про необхідність проводити 100%-ву передоплату там говорити не стали.

Із заявою виступили у самій Держприкордонслужбі. Там зазначили: служба має досвід закупівель «і користується довірою серед постачальників озброєння».

«Закупівлі проходять чітко відповідно до всієї нормативки, з дотриманням усіх вимог. Дешевше і якісніше, ніж в інших», – запевнили у Держприкордонслужбі.

При цьому там наголосили: теза про те, що служба не має відповідного озброєння, щоб бути експертами у типах боєприпасів, є помилковою. Адже «зараз підрозділи Держприкордонслужби забезпечені мінометами всіх калібрів, ствольною артилерією різних калібрів, реактивними системами залпового вогню та іншими сучасними засобами поразки».

«Вони надійшли на озброєння підрозділів відомства, у тому числі в рамках закупівель за контрактами, укладеними Держприкордонслужбою для потреб відомства», – запевнили у службі.

Чи здійснюються закупівлі в обхід Міноборони

Як пояснили у службі, там проводять закупівлі для забезпечення своїх підрозділів, оскільки не отримують постачання за іншими напрямками. При цьому служба постійно отримує різні пропозиції щодо співробітництва у постачанні озброєння та техніки.

«Встановленим порядком отримані пропозиції надсилаються на адресу Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗСУ для детального вивчення та ухвалення рішення. … Ціноутворення та умови постачання під постійним контролем відповідних контролюючих служб України», – розповіли прикордонники.

Чи хочуть вивести гроші на закордонну «прокладку»

Щодо закидів, нібито гроші хочуть вивести на закордонну «прокладку», у службі зазначили, що фірма-посередник, яка надала пропозиції, була сертифікована в НАТО. А також 3 роки співпрацює із Держприкордонслужбою.

«Правила експорту озброєння та військової техніки в країнах ЄС регламентують проходження щорічного аудиту, який є однією з основних умов підтвердження раніше виданої ліцензії на право провадження діяльності у цій сфері. Якщо коротко: Держприкордонслужба працює лише з перевіреними організаціями, не допускаючи жодних порушень», – сказали прикордонники.

При цьому там запевнили: закид у відсутності фірми-експортера експортної ліцензії є неспроможним – оскільки «кожен контракт на передачу озброєння та військової техніки передбачає отримання експортної ліцензії відповідних державних органів у країнах експортерах».

«Однією з умов отримання експортної ліцензії є наявність підписаного контракту та сертифіката кінцевого споживача», – зазначили у Держприкордонслужбі.

Що передувало

29 листопада Кабінет міністрів України видав розпорядження про надання Держприкордонслужбі 23 млрд грн на закупівлю боєприпасів для ЗСУ в обхід Агентства оборонних закупівель Міноборони. Йдеться про боєприпаси низки дефіцитних номенклатур.

Зі свого боку, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець висловив побоювання щодо цієї закупівлі із передоплатою 100% через польську фірму. Яка є лише посередником.

«Всупереч створеній закупівельній інфраструктурі Міністерства оборони України, яка вже ефективно працює, викликає подив бажання передати відповідні повноваження з закупівлі боєприпасів до Держприкордонслужби, яка ніколи не здійснювала закупівлі боєприпасів у таких обсягах та в якої відсутні відповідні фахівці та компетенції для проведення інспекції наявних боєприпасів та аналізу виробничих спроможностей», – зазначив він.

Експерт також звернув увагу на те, що запропоновані польським посередником ціни на деякі позиції перевищують ті, за якими Україна закуповувала ті ж боєприпаси раніше. Також, за його словами, передбачено 100%-ву передоплату, «що є абсолютно нехарактерним для таких великих сум».

Як повідомляв OBOZ.UA, водночас, за словами нардепа Ярослава Железняка («Голос»), зазначеною польською компанією є PHULechmar Sp.z.o.o. Раніше вона вже мала поставити в Україні снарядів на 70,6 млн євро, проте не зробила цього.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *