У більшості країн світу мінімальний розмір пенсії встановлено на рівні, який має покривати щомісячні витрати на життя. В Україні громадяни, які отримують «мінімалку» перебувають за межею бідності. Названо виплати, які передбачені у США та найбільших країнах Європи.
Мінімальна пенсія українців становить 2361 грн – близько 52 євро. Таку ж соціальну допомогу отримують громадяни без стажу роботи. Рівень заморожено на 2025 рік, також не планується підвищень у 2026 та 2027 роках.
В європейських державах та у США діють різні правила нарахування виплат. Системи є різними: не лише солідарна, а й накопичувальна, добровільна, професійна. Літні люди також можуть розраховувати на виплати від інвестиційних фондів, страхових компаній, роботодавців тощо.
Один із найвищих розмірів пенсій — у Швейцарії. Там мінімум — 1300 євро на місяць за умови необхідного трудового стажу.
У США мінімальна пенсія може бути різною – залежно від стажу, рівня зарплати та віку виходу на заслужений відпочинок. За наявності мінімального стажу роботи в 11 років та низького окладу, призначається соціальна допомога — 1093 долари.
У Франції за наявності необхідного стажу розмір пенсії становить від 893 євро на місяць. В Іспанії – від 1000 євро з 65-річного віку для самотніх осіб і від 1300 євро за наявності чоловіка або дружини на утриманні.
У Нідерландах надається тим, хто проживає чи працює на території країни від 15 років до пенсійного віку у 67 років. Мінімальна сума — від 1254 євро на самотню особу.
У Німеччині складна пенсійна система з різними видами нарахувань, які комбінуються один з одним. Мінімальна соціальна допомога — 520 євро.
У країнах Балтії нижчі пенсії. Мінімальна виплата в Естонії — 372 євро, у Латвії — 166 євро, у Литві — 246 євро. Мінімальна пенсія у Польщі — 425 євро, у Молдові — 150 євро, у Словенії — 500 євро. У Румунії соціальна допомога без мінімального стажу — 230 євро. Найнижчі пенсії в Угорщині – мінімальна допомога на рівні 71 євро, але це все одно більше порівняно з Україною.