Ткаченко звільняється з Кабміну: всі деталі скандалу із серіалами і музеєм

Главу Міністерства культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка можуть зняти з посади – він написав заяву, а президент Володимир Зеленський уже доручив уряду розглянути йому заміну. Таке рішення могло стати відповіддю на критику міністра через багатомільйонне фінансування державою кіноіндустрії, яке українці вважають недоцільним в умовах боротьби з повномасштабним вторгненням Росії.

Міністра також критикували за рішення витратити під час війни понад 500 мільйонів гривень на завершення будівництва Національного музею Голодомору-геноциду українського народу. У зверненні до українців 20 липня Зеленський сказав, що кожен проєкт, який можна реалізувати коштом позабюджетних ресурсів, має бути реалізований саме так.

Ткаченко звільняється з Кабміну: всі деталі скандалу із серіалами і музеєм

«Музеї, культурні центри, символи, серіали – все це важливе, але зараз інші пріоритети. Знаходьте позабюджетні кошти. Не державні. Отже, я запропонував главі уряду два кроки. Перший – знайти позабюджетні кошти на проєкти, які справді потрібні зараз. У світі є люди, котрі можуть допомогти. А другий – попросив прем’єр-міністра розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики України», – сказав президент.

Ткаченко зі свого боку повідомив, що подав у відставку. Причиною такого рішення він назвав «хвилю непорозуміння щодо важливості культури під час війни».

Раніше стало відомо, що на фінансування кіноіндустрії держава збирається витратити близько 400 мільйонів гривень. Ці кошти було заплановано у бюджеті ще минулого року. Зокрема, йдеться про фінансування 53 проєктів – художніх телесеріалів та документальних фільмів.

Сам Ткаченко пояснював, що тематика більшості фільмів є актуальною – російсько-українська війна. Однак українців обурила сама сума – вони вважають, що такі кошти варто витратити на потреби Сил оборони України.

«Ці твори, які мають бути створені, залишаться власністю держави. Це важливо. Власністю платників податків надалі. І це нормально, що під час війни держава підтримує, зокрема, й виробництво серіалів. Так робили всі, зокрема і під час Другої світової війни американці та британці, і не лише за гроші меценатів», – говорив міністр.

Наприклад, йдеться про замовлення за 33 млн грн з бюджету серіалу «ПГТ Інгулець» про харківських айтівців та президента ФК «Інгулець» Олександра Поворознюка, продюсером якого має стати український телеведучий та продюсер Юрій Горбунов.

Багато українців визнали таку розтрату недоцільною в умовах повномасштабної війни, коли захисники потребують амуніцію та озброєння.

Ткаченко звільняється з Кабміну: всі деталі скандалу із серіалами і музеєм
Ткаченко звільняється з Кабміну: всі деталі скандалу із серіалами і музеєм

Крім того, напередодні стало відомо, що Мінкульт виділяє на виробництво продукту від компаній, які працювали на російський ринок, мільйони гривень.

Держпідприємством Іномовлення було проведено «художній конкурс» на фільми та серіали. Тоді переможцями стали компанії ТОВ «Український продакшн ХАБ» та ТОВ «КС Продакшн». Раніше їхні засновники працювали на російському ринку та у російських проєктах.

Наприклад, за 8,5 млн грн компанія «Український продюсерський хаб» зніме серіал «Потяг». Вона входить до групи Владислава Ряшина, який став продюсером російського фільму «Серце Парми», що вийшов у 2022 році, знятого за підтримки російського Фонду кіно і каналу «Росія 1».

Також 10 мільйонів гривень було виділено на новорічну комедію «Санаторій «Незабудка» від компанії «Рікі-Тікі-Таві».

Держпідприємство витратить майже 100 млн грн на серіали

Крім того, Верховна Рада підтримала фінансування на завершення будівництва Національного музею Голодомору-геноциду. Глава Мінкульту назвав доречним рішення витратити на це під час війни понад 500 мільйонів гривень із держбюджету.

Ткаченко говорив, що музей Голодомору після перемоги України буде одним із найцікавіших об’єктів «для того, щоб світ дізнався, через що і чому росіяни почали проти нас війну, яка насправді триває багато років».

«Я вважаю, що такі речі, котрі говорять про ті страждання, які завдавали українському народу протягом десятиліть з боку Москви, повинні знайти своє відображення в музеї. Якщо хтось говорить про те, що музей не потрібно будувати під час війни, нехай наведе аргументи, крім того, що потрібно витрачати кошти на відновлення. Вони є. Відновлення продовжується. Також потрібно витрачати кошти», – заявив він.

Ткаченко звільняється з Кабміну: всі деталі скандалу із серіалами і музеєм

Як відомо, розпочате у 2008 році будівництво Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодомору закінчено не було. У 2009 році збудували лише першу чергу. Будівництво другої черги музею розпочали у 2017 році.

Зазначимо, що Ткаченко подавав заяву про відставку ще до повномасштабного вторгнення у 2021 році. Тоді причиною свого рішення він називав сепарацію державного кіновиробництва від міністерства під його керівництвом. Однак парламент не підтримав цієї ініціативи і Ткаченко зберіг за собою посаду.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *