Український IT-мільярдер виявився містифікаторам: він збирав гроші на ЗСУ і йому вірили навіть банкіри

Антон Сватик – СЕО компанії «Фінтех Девелопмент», великі ЗМІ називають його бізнес «IT-гігантом», «одним з найбільших» на ринку, його публікації в соцмережі «лайкають» банкіри, члени наглядових рад. Він розповідає про нові технології та радить, у яку криптовалюту краще інвестувати.

Сватик, 32-річний IT-мільярдер, міг стати прикладом нового покоління української бізнес-еліти. Якби не одне «але» – левова частка його оповідань – містифікація. І повірили йому не лише читачі у соцмережах, а й деякі представники банківського сектору, державні відомства та навіть великі ЗМІ.

Останні кілька місяців замість розповідей про витрачені на допомогу ЗСУ десятки мільйонів гривень «мільярдер» став сам збирати пожертвування. Допомагають йому кілька партнерів, а гроші йдуть на особисті рахунки і навіть на рахунок його «найбільшої» компанії.

OBOZREVATEL розповідає про те, хто такий Антон Сватик і чим відома його «бізнес-імперія».

Мільярдер пожертвував $1 млн на протези героям ЗСУ. Але тільки на словах

«Рівно 21 день тому я купив монету PEPE на $2700. Тепер це $820 млн… Я ухвалив рішення задонатити 1 мільйон доларів на БО «БФ «Мета» за відкритою у них програмою протезування постраждалих військовослужбовців», – написав Антон Сватик, СЕО «Фінтех Девелопмент», 7 травня.

Щедрою пожертвою від бізнесмена, який щойно став на 820 млн доларів багатшим, у благодійному фонді «Мета» зраділи. Директор фонду Євген Глод розповідає OBOZREVATEL: півтора місяці тривали переговори зі Сватиком, він обіцяв переказувати щодня по 1,5 млн грн. Але в результаті не пожертвував ані копійки.

Хто такий Антон Сватик

«Він балабол! Якби те, що каже Сватик, було правдою, у нас би благодійність в Україні вже б на такому рівні була б! Ні копійки він не дав, півтора місяці голову морочив, час займав», – скаржиться Євген Глод.

Антон Сватик не лише «ділиться» своїми мільйонами, а й збирає пожертвування у своїх клієнтів, колег, передплатників. Наприклад, у зборі для Гвардії Наступу «Сталевий кордон» взяла участь член Наглядової ради Ощадбанку Роза Тапанова. Вона пожертвувала три тисячі гривень. Сватик регулярно закликає брати участь у зборі коштів великі компанії, IT-сектор, банкірів.

Хто допомагає збирати гроші

Останні кілька днів доларовий «мультимільйонер» намагається зібрати гроші на реабілітацію військовослужбовця Аделева Івана. Спершу Сватик писав, що зібрати потрібно 400 тис. грн, а потім все-таки знизив планку до 100 тис. грн.

OBOZREVATEL вдалося знайти матір згаданого військового. Мешканка Вінниччини Ірина Притолюк розповідає: місяць тому її син Сергій (так насправді звуть бійця, фото якого розмістив Сватик) зник. Дві його фотографії розмістили в чаті групи з розшуку зниклих в Telegram. Ніде, крім чату, ці фото родичі не публікували. Тепер дві фотографії Сергія використовує Антон Сватик для того, щоб зібрати гроші на «реабілітацію».

«Це мій син! Сергій Олексійович Фільов. Він зник! Жодних грошей на реабілітацію ми не збираємо. Ми з Вінницької області, ми ці фотографії в групі зниклих опублікували, а тепер їх використовують шахраї», – стверджує жінка.

Нам також вдалося знайти першу публікацію фотографій. Дар’я Фільова розмістила їх у групі для рідних та близьких зниклих. Вона також зазначила, що на фото зображено Фільова Сергія Олексійовича.

Як насправді звуть бійця
Сума збору змінювалася

Антон Сватик використовує під час збирання коштів не лише фотографії військових, а й численні листи від Державної прикордонної служби (ДПСУ). OBOZREVATEL вивчив десятки опублікованих документів. Судячи з них, компанія «Фінтех Девелпомент» розіслала підрозділам Державної прикордонної служби листи із пропозицією надати допомогу. Прикордонники у відповідь описали свої потреби (потрібні аптечки, генератори тощо).

Потім Сватик публікує відповіді ДПСУ, але стверджує, що вони самі до нього звернулися з проханням і тепер він відкриває збір на ті самі аптечки, генератори і т.д. У зборі коштів допомагає лейтенант ДПСУ Денис Збишко. У коментарях до постів Сватика він уточнює, що є частиною «Сталевого Кордону». Як стало відомо OBOZREVATEL, у ДПСУ він мобілізований.

Як збирає гроші

«Лейтенант ДПСУ» також розмістив фейковий збір «на реабілітацію Аделева Івана», збирає гроші на прикордонників, використовуючи рахунки того ж таки «Фінтех Девелопмент». Судячи з інформації, яку отримав OBOZREVATEL від співрозмовників в правоохоронних органів, Збишко 29 років, він, як і вказує на своїй сторінці у соцмережах, справді закінчив Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого, до цього навчався у військовому ліцеї. Здобувши вищу освіту, проходив стажування у Верховній Раді. Номер телефону Дениса Збишка виявився відключеним, тому взяти у нього коментар не вдалося.

У ДПСУ нам заявили: що у відповідь на наш запит уже розпочали перевірку. «Буде проведено розслідування щодо кореспонденції (мається на увазі листи від ДПСУ до «Фінтех Девелопмент» – ред.), а також групи людей, які брали у цьому участь. Хочу зазначити, що вся отримана допомога обліковується. Найближчим часом буде перевірено, чи отримували допомогу та в якому обсязі», – заявив речник ДПСУ Андрій Демченко.

Ми також виявили зв’язок між Антоном Сватиком та колишнім директором департаменту одного з найбільших в Україні банків. Колишній співробітник фінустанови також став волонтером та збирає гроші на ЗСУ, прикордонників. Але використовує не ті рахунки, які вказують у своїх зборах Сватик та Збишко, тому довести їхній зв’язок на даний момент неможливо.

Антон Сватик: геній чи вигадник?

Антон Сватик почав розповідь про свої «банківські продукти» у Facebook у серпні 2021-го. 25 вересня він порадував аудиторію черговими успіхами: його cryptocard замовили 1,2 млн українців. До кінця 2021-го, додав Сватик, «команда» випустить додаток, за допомогою якого з біткоїном можна буде купувати товари в магазинах, розплачуватись за комуналку. «Дякую MasterCard за підтримку в реалізації продукту», – додав для більшої важливості Сватик.

Зрозуміло, оплачувати біткоїном продукти в українських супермаркетах не просто нелегально (єдиною валютою для оплати є гривня), а й неможливо. Незадовго до цього, 21 липня, мешканка села Стоянці Тетяна Сватик зареєструвала компанію «Фінтех Девелопмент». Юридична адреса: Мостирський р-н, село Стоянці, вул. Зелена, 100. Судячи з карти, тут знаходиться відділення «Укрпошти».

Кому належить компанія

Статутний капітал компанії – 280 млн грн. Ось тільки цю суму, швидше за все, Тетяна Сватик не внесла на рахунок. Також вона не подала декларацію, тож реєстрацію ПДВ її компанії анулювали. У Youcontrol збереглася інформація про розшук Тетяни кілька років тому. Вона зникла у своєму рідному селі, виїхала на роботу до Львова та перестала виходити на зв’язок. Однак невдовзі майбутню підприємницю знайшли. Також у судовому реєстрі є інформація про її суди із ПриватБанком. Вона взяла кредит на 5 тис. грн і не змогла повернути гроші. Банк вимагав у неї 40 тис. грн (з урахуванням відсотків та штрафів).

Власниця "Фінтех Девелопмент"

«Фінтех Девелопмент» найчастіше згадується у розповідях її чоловіка – Антона Сватика. Дружина лише зареєструвала компанію, а ось просуванням активно зайнявся чоловік. Декілька років розповідей про продане каміння за 15 млн доларів, про зароблені за кілька тижнів 820 млн доларів на криптовалюті, про пожертвування на десятки мільйонів гривень і справа зроблена. Атон Сватик став помітною фігурою.

Що писали про Антона Сватика
Як працювала компанія

Одну із його неймовірних новин підхопили найбільші українські ЗМІ. Його пости про нищівний успіх «лайкали» голова правління ПУМБ Сергій Черненко, медійні фінансові експерти.

Минулого року після новини про 500 броньованих машин, які «Фінтех Девелопмент» купили та передали ЗСУ, кілька профільних IT-видань написали про його «банк» (свої «продукти» він називає «Стереобанк», «Таксібанк»). Розбір зводиться до того, що жодних банків насправді не існує. А передачу 500 броньованих машин спростували спочатку військові, а потім і сам Сватик. За його версією, покупка зірвалася.

Міркування Сватика про банківську діяльність викликають сумніви, чи справді він має уявлення про роботу фінустанов. Наприклад, він шукав аудиторську компанію для банку, який нібито збирався купити, за допомогою рекомендацій передплатників у Facebook. А потім вирішив, що його «команда» сама проведе аудит. Справа в тому, що для проведення аудиторської перевірки банку необхідно мати ліцензію НБУ.

А компанія Сватика не має ліцензії ні на аудиторські перевірки, ні на банківську, ні на фінансову діяльність. Фактично «Фінтех Девелопмент» – офіційно не є фінансовою компанією. При цьому йому справді надали статус резидента Дія.City.

OBOZREVATEL звернувся за коментарем до Дія.City. Там пояснили: IT-бізнес виступав за те, щоб резидентство присвоювалося без жорстких перевірок так, щоб ним змогли безперешкодно користуватись усі учасники ринку. Так і вчинили.

Є три базові умови для отримання статусу резидента Дія.City. Наявність юрособи, зареєстрованої за українським законодавством. Здійснення одного або декількох кваліфікованих видів діяльності Дія.Сity. І відсутність антикритеріїв (санкції, країна-агресор або її резидент у структурі власності, чорний список FATF тощо).

Якщо компанія стала резидентом Дія.City, це означає, що вона відповідає всім цим вимогам. «Щодо інших критеріїв резидентства діє декларативний принцип – тобто в заяві на отримання статусу резидента компанія запевняє, що відповідатиме іншим критеріям (90% доходів від здійснення кваліфікованих видів діяльності; середня місячна зарплата працівників або винагорода GIG-фахівців – щонайменше €1200 в еквіваленті; +9 працівників та/або GIG-фахівців). Відповідність цим критеріям компанії повинні підтверджувати звітом про відповідність і незалежним аудиторським висновком. Але у зв’язку з воєнним станом цю процедуру відтерміновано», – пояснили у Дія.City.

Наявність компанії «Фінтех Девелопмент» серед резидентів Дія.Сity – не правило, а виняток із правил, що має місце бути через декларативний вхід. Сватик не відповідає на дзвінки, веде тільки електронне листування, а перевірити надану ним інформацію, поки діє воєнний стан, не можна. Процедура виключення з Дія.City без підтвердження порушення критеріїв поки що не діє.

«Ми точно не зацікавлені в наявності подібних компаній серед резидентів Дія.City – це кидає тінь на весь простір, створений для підтримки розвитку ІТ в Україні. Якщо компанія займається шахрайством, її не повинно існувати в правовому полі України в принципі. Вирішення цього питання – вже в компетенції правоохоронних органів», – додали в Дія.City.

OBOZREVATEL передасть зібрану про компанію «Фінтех Девелопмент» інформацію до правоохоронних органів. У будь-якому випадку, за багато місяців «волонтерства» «Фінтех девелопмент» не опублікував жодного детального звіту про зібрані та витрачені кошти. Наразі гроші збирають на реабілітацію «бійця», який насправді зник, а його близькі не підозрювали про такий збір. Гроші надходять на рахунок «Фінтех Девелопмент», і провести ретельну перевірку компанії під час воєнного стану податкова не може.

Антон Сватик на своїй сторінці у соцмережах публікував фото своєї доньки, посилання на канал своєї дружини (де є її фото), проте жодного разу не розмістив у мережі власне зображення. Також він є СЕО лише на словах, у документах «Фінтех Девелопмент» єдиним власником та керівником зазначено його дружину. Ще кілька днів тому, за інформацією OBOZREVATEL, Антон Сватик знаходився у Львівській області.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *