Майбутньою зимою українська енергосистема може зіткнутися зі ще більшими викликами, ніж минулої – адже завдані їй Росією руйнування дуже масштабні і повноцінно впоратися з ними за літо не вдалося. Відповідно, відключення світла можуть повернутися, а тому українцям слід уже зараз подбати про приготування всього необхідного – насамперед зарядних станцій, генераторів та палива до них.
При цьому важливо розуміти: проблеми будуть, навіть якщо РФ не вдаватиметься до масових обстрілів, йдеться в матеріалі УП. Річ у тім, що:
- з холодами споживання електрики зросте;
- отже, зросте і навантаження на і так ослаблену енергосистему країни.
Так, виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук на прикладі Києва пояснив: кожні мінус п’ять градусів температури повітря – це плюс 100 МВт споживання. І «що буде холодніше, то більшим буде дефіцит».
«Україна споживатиме більше, і може виникнути значно більший дефіцит, який не вдасться покрити імпортом. Коли імпорту не вистачить, систему доведеться балансувати відключеннями», – пояснив він.
Також дуже можливі проблеми з генерацією електрики. За словами директора Центру дослідження енергетики Олександра Харченка, величезну роль у цьому може відіграти відсутність у мережі Запорізької АЕС.
«Якщо Запорізькій АЕС у системі не буде, то у нас будуть досить відчутні проблеми з генерацією. Розмір цього дефіциту, як мені особисто видається, перекрити імпортом ми не зможемо. Просто стільки імпорту ми не затягнемо. Тому взимку цілком можуть бути обмеження», – пояснив він.
Зруйновано 75% теплової генерації
Складність ситуації в тому, що, попри ремонти, завдані росіянами руйнування української енергомережі виявилися занадто масштабними, щоб впоратися з ними за літо. Як пояснив Сахарук, на час закінчення попереднього осінньо-зимового періоду «75% теплової генерації було зруйновано або пошкоджено».
Таким чином, констатував він, умови, в яких Україна почне цієї зими, будуть набагато гіршими за ті, що були у 2022 році.
Головною ж проблемою є відсутність запасу міцності в мережах «Укренерго», пояснив голова енергетичного комітету ВР Андрій Герус. Зокрема, йдеться про її підстанції.
«Ми залежні від великих генеруючих об’єктів, які видають електроенергію через великі підстанції. Відповідно, критично важливе значення має запас міцності на тих підстанціях, а зараз він недостатній», – розповів він.
Як підготуватися до можливих проблем
Втім, говорити про неминучість масових відключень наразі не можна. Як зазначив співрозмовник авторів матеріалу в уряді, «точно оцінити чи спрогнозувати, якою буде ситуація, зараз неможливо». При цьому він все ж визнав:
- ймовірність нових атак на енергетику дуже велика;
- якщо Росія знову вдасться до них, «аварійні ситуації та відключення неминучі».
Отже, українцям краще все ж таки почати готуватися до можливих проблем. Зокрема:
- утеплювати будинки та квартири;
- забезпечувати їхнє автономне енергозабезпечення;
- провести техогляд наявних генераторів та запастися паливом до них;
- підготувати потужні зарядні станції павербанки.
«Українцям потрібно зрозуміти: до кінця війни проблеми з електроенергією не зникнуть. Труднощі будуть навіть після її закінчення, тому краще до цього бути готовими», – резюмував енергоексперт Геннадій Рябцев.