В Україні почастішали випадки відключення газу за борги. При цьому боржника мають завчасно попередити про відключення, щоб дати йому час розрахуватися з боргом. Якщо ж він не в змозі віддати зразу всю суму, то споживач може укласти з постачальником газу договір про реструктуризацію боргу.
Про це повідомляє видання napensii, посилаючись на коментар адвоката Юрія Айвазяна.
Попри воєнний стан і фінансову скруту, в якій опинилось немало сімей, українці мають вчасно розраховуватись за комунальні послуги. Адже в разі виникнення заборгованості комунальники можуть припинити надання цих послуг. Зокрема і припинити постачання газу.
Однак це не має стати несподіванкою для споживача, каже адвокат. Комунальники повинні завчасно попередити боржника про майбутнє відключення. До того ж, це мають зробити не телефонним дзвінком, а листом. Цей лист споживач повинен отримати щонайменше за 10 днів до дати відключення. У ньому мають міститись, зокрема, такі моменти:
- сума заборгованості;
- підстави для припинення постачання газу;
- дата, на яку намічено припинення постачання газу.
Цей 10-денний термін дається споживачеві для того, щоб вирішити питання без відключення газу. Він може за цей час знайти гроші і погасити борг. Якщо ж фінансів у нього недостатньо, то можна укласти договір реструктуризації боргу з постачальником і потім поступово гасити його щомісяця.
Водночас, хоч і рідко, але трапляються ситуації, коли споживачеві незаконно вимкнули газ. У такому випадку він може подати скаргу на постачальника, зауважує Юрій Айвазян. Це можна зробити кількома способами:
- подати скаргу до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП);
- звернутись із заявою до суду;
- звернутись до уповноваженого з прав споживачів або органу місцевого самоврядування.
Усі ці способи можуть бути ефективними. Однак мине немало часу, перші ніж вашу скаргу розглянуть та ухвалять рішення щодо відновлення газопостачання. Тому все ж буде краще не доводити справу до відкритого конфлікту з комунальниками, а спробувати її залагодити у «мирний» спосіб.