Українці за законом зобов’язані мати дійсний паспорт громадянина. Покарати можуть не тільки за паспорт, але і за проживання без реєстрації (т. зв. «прописки»).
Як йдеться в поясненні УДМС у Чернівецькій області, яке розміщено місцевим виданням, відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 21. Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»:
- паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
- кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України.
- водночас згідно вимог ст. 197 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»:
Проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання –тягнуть за собою попередження.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на поточну дату: 17-51 грн.).
Таким чином, закон зобов’язує отримувати паспорт громадянина України при досягненні особою 14 років. Адже це не право чи бажання людини (як у випадках, коли йдеться про оформлення закордонного паспорта), а прямий обов’язок кожного нашого громадянина.
Водночас в умовах воєнного стану чимало підлітків, які на момент досягнення 14-річного віку опинилися за кордоном, не завжди мають можливість оформити перший український паспорт. Нагадаємо, консульські установи України за кордоном таку адміністративну послугу не надають.