Українці не хочуть платити податки та крадуть у власної армії та країни: без чого не побудувати ефективну державу

Україна перша в Європі за рівнем тіньової економіки, левова частка працюючих отримують щонайменше частину зарплати у конверті. І якщо в країнах ЄС за несплату податків, приховування своїх доходів, купівлю контрабандної продукції загрожують великі штрафи і навіть кримінальна відповідальність, то українці залишаються безкарними.

Без виховання культури сплати податків та запровадження жорстких правил побудувати ефективну державу та відновити економіку після війни буде вкрай складно. Докладніше – читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Українці ухиляються від сплати податків, і це катастрофічна ситуація

Ще до повномасштабної війни 51% українців щонайменше частину зарплати отримували у конвертах, йдеться у дослідженні Gradus. За час повномасштабної війни ситуація значно погіршилася, а рівень тіньової економіки зріс. Один із великих кадрових порталів опитав тисячі претендентів на роботу. Вони поцікавилися, чи готові вони погодитися на неофіційну зарплату. І 70% респондентів погодились на зарплати у конвертах.

Це катастрофічні цифри для будь-якої держави. Коли громадяни не хочуть сплачувати податки своїй державі, забезпечити обороноздатність, медицину, освіту, будівництво нових підприємств, гідні пенсії тощо. неможливо. Відсутність культури сплати податків – причина десятка майбутніх проблем.

Бізнес веде тіньову бухгалтерію, бере участь у схемах та дає хабарі, в умовах дефіцитного бюджету зарплат на гідні зарплати чиновникам немає. Тому їм набагато вигідніше заробляти, обслуговуючи тіньові схеми.

Культура сплати податків має формуватися з дитинства. Майбутній чиновник, підприємець, найнятий співробітник має знати – сплачувати податки – це його Конституційний обов’язок. І порушувати її – це рівноцінно з того, щоб красти гроші у власної держави.

В Україні ж досі вважається, що красти у держави «простій людині» – припустимо. Тому субсидії можна оформлювати навіть із високим неофіційним доходом, а податки сплачувати необов’язково. І проблема не лише в тому, що кожен українець, який приховує свої доходи та не сплачує податки, краде і у військових, і пенсіонерів, і вчителів. Проблема в тому, що більшість не бачить у цьому нічого соромного. Цим і пояснюється готовність 70% опитаних претендентів працювати із зарплатою у конверті.

Без сплати податків неможливо збудувати ефективне управління

Після закінчення війни Україна зіткнеться із новими викликами. І головний із них – об’єднатися для будівництва успішної та ефективної держави. Тільки так можна забезпечити свою обороноздатність та вижити. Багато що залежить від ефективності влади, однак у корупційному суспільстві, де вважається нормою сплачувати хабарі та не сплачувати податки, зміниться має кожен.

Почати варто з себе: перестати давати хабарі та сплачувати всі податки. Це обов’язок кожного. Поки що українці, наприклад, готові купувати сигарети в кіосках з позначкою duty free (тобто мають реалізуватися в аеропортах, прикордонних пунктах і за умови, що товар одразу ж буде вивезений за митну територію України), завжди знайдеться схема, як таку контрабанду доставити покупцеві .

У Франції, наприклад, ще 2019-го запровадили штрафи за купівлю контрабандних цигарок. Тоді силовики пояснили: покупець – спільник контрабандиста і також має сплачувати штраф. За пачку цигарок вартістю близько 8-10 євро доводилося сплачувати штраф у розмірі 135 євро. Українці ж можуть купувати контрабанду безкарно.

Звичайно, це не скасовує потреби боротися з великими контрабандистами та митниками-корурпціонерами. Однак доки є покупець, продавці завжди знайдуть можливість обійти закон і задовольнити потребу ринку.

У більшості цивілізованих країн також існує жорстка відповідальність за приховування свого доходу від податкової, за затримку в поданні декларації. У Німеччині за неофіційну роботу на 50 тис. євро оштрафують роботодавця та на 5 тисяч євро – співробітника. І звичайно, на відміну від українців, німцю не доведеться на думку працювати без офіційного працевлаштування.

ФОП перетворилися на внутрішній офшор і це необхідно змінювати

В Україні фізособи-підприємці (ФОПи) зараз сплачують лише 2% єдиного податку, а з серпня платитимуть 5%. Така ситуація – фактично внутрішній офшор усередині країни. Система єдиного податку не підтримує самозайнятих та дрібний бізнес. Її використовують для мінімізації податків та великі підприємства. Співробітників оформлюють на «ФОП», фактично уникаючи оподаткування з їхньої зарплати.

Загальний податок з доходів фізосіб в Україні становить 18% (плюс 1,5% військового збору). Фактично вчитель, військовий лікар платять більше податків, ніж «ФОП» на єдиному податку. У Польщі, для порівняння, цей податок становить 32%, у Франції – 45%, у Великій Британії – також 45%. «У Польщі треба платити 12% з перших 120 тис. злотих і далі 32% з решти», – розповідає IT-шник Євген, який має «ФОП» в Україні та після повномасштабної війни переїхав до сусідньої держави.

Експеримент із різким зниженням податків в Україні вже фактично провели, коли запровадили єдиний податок та дозволили створити навколо нього десятки схем. Був ще один експеримент зі зниженням ЄСВ майже вдвічі до 22%, проте це також призвело до зростання дефіциту Пенсійного фонду.

Фактично в ситуації, коли, наприклад, французи сплачують податки у розмірі 45%, вони мають своїми податками підтримувати бюджет України, до якого місцеві підприємці (ФОПи) сплачують податок лише у 2%.

Доти, доки в Україні бізнес не сплачуватиме податки за ставками, які не менші ніж у вчителя, ефективно працювати державі не вдасться.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *