Після скандальних заяв американського політика Дональда Трампа про НАТО в Європі заговорили про створення альтернативи Північноатлантичному альянсу. Зокрема, низка чиновників виступають за загальноконтинентальне доповнення до НАТО, яке працюватиме у поєднанні із гарантіями безпеки США.
Також у ЄС передбачають сценарій, за якого гарантії США можуть бути скасовані. У такому разі європейські країни хочуть подбати про створення повноцінної альтернативи НАТО. Про це повідомляє The Washington Post.
Варто зазначити, що не всі європейські країни оптимістично дивляться на можливість створення альтернативи НАТО. Східна Європа не повністю довіряє рішучості Західної Європи протистояти загрозам Росії. Крім того, якщо ЄС вирішить піти різними шляхами з НАТО, залишається відкритим питання, як Європа збудує ядерний щит над континентом.
Деякі чиновники запитують, чи буде Європа, яка готується відокремитися від Сполучених Штатів, готова посилити трансатлантичне розлучення, а не уникати його. Тому багато представників європейських країн зосереджені на тому, як закріпити зобов’язання США перед виборами президента у листопаді 2024 року.
Високопоставлені американські політики кажуть, що насправді вони можуть зробити дуже мало, щоб обмежити ухвалення зовнішньополітичних рішень майбутніми адміністраціями. Але деякі структури, які вони обговорюють, зокрема, довгострокові зобов’язання з військової допомоги Україні, вимагатимуть надання звітів про стан справ та інших дій, які можуть зробити для Трампа більш незручною з політичної точки зору повну відмову від обіцянок США.
Крім того, аналітики вважають, що навіть у разі перемоги на виборах Джо Байдена відносини США та Європи зміняться. За словами члена Європейського парламенту від Німеччини Ханни Нойманн, немає жодних сумнівів у тому, що німці віддають перевагу Байдену. Проте більшість розуміє, що зрушення у настроях США не обмежується лише Трампом. Тому в Європі заявили, що країни ЄС мають об’єднатися та активізувати свою гру в галузі безпеки.
Нагадаємо, Дональд Трамп вкотре змінив риторику і заявив, що у разі перемоги на виборах робитиме більше для захисту США від Росії, ніж чинний президент Джо Байден. Водночас він продовжує чинити тиск на республіканців у Конгресі, щоб перешкодити ухвалити законопроєкт, який передбачає виділення допомоги Україні для боротьби проти РФ.
Раніше представник Державного департаменту США Метью Міллер розкритикував колишнього американського президента Дональда Трампа за його скандальну заяву про НАТО. Він нагадав йому, що Північноатлантичний альянс насамперед захищає Сполучені Штати.
Напередодні Дональд Трамп похвалився, що за свого президентства погрожував не захищати від російського нападу країни, які мають заборгованості у виплатах НАТО. Мало того, він готовий заохочувати Росію до агресії проти «боржників».