На четвертому році війни все більше чоловіків потрібно залучати до Збройних сил України і як наслідок, дедалі більше категорій втрачають право на відстрочку від мобілізації.
Більш детально про те, хто саме може втратити це право вже у травні, розповів адвокат Руслан Ткаченко.
За словами адвоката відстрочку можуть втратити навіть ті, хто раніше мав на неї законні підстави, якщо змінилися обставини, що слугували її основою.
Також він зазначив, що згідно з новими нормами законодавства, зокрема статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відстрочка у травні не надається у таких випадках:
- Студенти, які здобувають другу або третю вищу освіту, а також ті, хто навчається не за формою, яка дає право на відстрочку.
- Батьки трьох неповнолітніх дітей, якщо є заборгованість зі сплати аліментів.
- Батьки-одинаки, якщо мати дітей не є позбавленою батьківських прав, не померла, не зникла безвісти і не перебуває у місцях позбавлення волі.
- Чоловіки, які доглядають за батьками дружини – тепер відстрочка надається лише у разі догляду за власними батьками.
- Зведені брати загиблих військових – право на відстрочку мають лише рідні або неповнолітні брати та сестри загиблих або зниклих безвісти військовослужбовців.
Адвокат підкреслив, ще одне важливе нововведення – відміна всіх бронювань, оформлених за старими правилами. Адже з 1 квітня діють нові вимоги і тепер бронювання дозволено лише компаніям, які офіційно отримали оновлений статус критичних для функціонування держави. Також, згідно з постановою уряду, підприємства, які обслуговують об’єкти критичної інфраструктури, можуть бронювати не більше ніж 75% своїх працівників.
Юрист звертає увагу і на важливу ініціативу Міносвіти – законопроєкт №13193, який передбачає розширення прав на відстрочку для педагогічних працівників позашкільних закладів. Це, зокрема, стосується керівників гуртків науково-технічного, військово-патріотичного, еколого-натуралістичного та інших напрямів, які працюють у закладах державної або комунальної форми власності та офіційно зайняті на 1 січня 2025 року.
«Зміни є масштабними і суттєво обмежують перелік тих, хто може уникнути мобілізації. Тому чоловікам слід уважно стежити за власним статусом і підставами для відстрочки», — підсумовує Руслан Ткаченко.