Ціни на сигарети в Україні різко зміняться, закон уже схвалено: скільки коштуватиме пачка з наступного року

В Україні ціни на сигарети прив’язали до євро, схваливши 4 грудня законопроєкт 11090. Це призведе до значного подорожчання пачки вже з наступного року, а разом з тим зростатимуть надходження до бюджету. Про те, як і чому перерахують ціни на сигарети та що передбачено в новому законі, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Як зростуть ціни на сигарети: розрахунки OBOZ.UA

У ЄС мінімальна акцизна ставка на сигарети: 90 євро за тисячу штук, або ж 1,8 євро за пачку з 20 штук. В Україні ж зараз акциз на пачку складає всього 50,3 грн, або 1,1 євро. Тобто акциз, для виконання директиви ЄС, треба підвищити щонайменше на 62%, разом із тим зростатимуть і ціни на сигарети.

Підвищення акцизів триває вже впродовж багатьох років. Однак підвищення акцизів відбувалося з прив’язкою до гривні. Національна валюта девальвувала, тому стало зрозуміло, що для виконання євродирективи необхідно прив’язувати акцизи до європейської валюти.

OBOZ.UA підрахував, як зростатиме вартість сигарет через введення нового акцизу. У розрахунках ми використали актуальний курс долара до євро, а також прогноз зростання курсу долара в Україні від МВФ. Також враховано, що акциз (умова директиви) складає 60% вартості пачки. Це приблизні оцінки, які можуть змінюватись і за умови, якщо дорожчатиме чи дешевшатиме долар щодо євро, і за умови, якщо прогноз МВФ щодо курсу гривні виявиться помилковим.

Як будуть дорожчати сигарети

Однак якщо припустити, що в МВФ не помилились, а європейська валюта утримуватиме сталі позиції стосовно долара, наступного року в середньому пачка сигарет середнього класу може подорожчати орієнтовно на 28,6 грн. Ціни зростатимуть не одразу. Річ у тому, що в магазинах, супермаркетах і навіть на заводах є певний запас продукції. Тому в січні українці купуватимуть сигарети, які були виготовлені та з яких було сплачено акциз ще в грудні.

У 2028-му, якщо орієнтуватись на таку модель, вартість пачки сягне вже близько 160,5 грн. «Заходи щодо подальшого підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби до вимог директиви 2011/64/ЄС та вираження їх у євро рекомендовано Міжнародним валютним фондом при виконанні програми для України «Механізм розширеного фінансування» (The Extended Fund Facility, EFF). Зокрема, Національною стратегією доходів до 2030 р., затвердженою розпорядженням Кабінету міністрів України від 27.12.2023 №1218, передбачено визначення ставок акцизного податку на тютюнові вироби в євро та продовження графіка наближення їхнього розміру на тютюнові вироби до мінімального рівня, встановленого директивою 2011/64/ЄС», – йдеться в пояснювальній записці Мінфіну.

Битва за мільярди: скільки отримає бюджет

Питання підвищення акцизів на сигарети – дуже болюче для тютюнових компаній. Чим дорожчі сигарети, тим більше українців замислюються про те, аби покинути шкідливу, ще й затратну звичку. Як показує дослідження ГО «Життя», коли середній акциз на пачку становив 6,08 грн, кількість курців була на рівні 6,7 млн осіб (2015 рік). Поступово акцизи зростали. Станом на 2019-й акциз на пачку зріс до 19,6 млн грн, тоді як кількість курців склала 5,56 млн осіб. Разом із тим значно зростають акцизні доходи державного бюджету. У зазначений вище період вони збільшилися з 22,1 млрд до 44,1 млрд грн на рік.

Позиція тютюнових компаній: підвищувати акцизи не можна, бо це начебто призводить до зростання тіні. Хоча насправді тіньовий ринок існуватиме доти, поки не з’являться дієві методи контролю. Документ не підтримали опозиційні фракції: жодного голосу не дали ні «Європейська солідарність», ні «Батьківщина». Однак, якщо представник «Батьківщини» під час голосування намагався пояснити, що зростання акцизу призведе до подорожчання сигарет, при тому серед захисників України багато курців, отже, це невигідно військовим, то в «Європейській солідарності» справедливо вказували на несправедливі преференції для ТВЕНів (електронних сигарет типу «айкосів»).

«Якщо казати про підвищення податків для тих, хто виробляє, продає, експортує, – це одна історія, а якщо це відбивається на кінцевому споживачу-покупцю, це інша річ. Я звертаюсь до голови комітету: чи правда, що ціна на пачку цигарок зросте на 40 грн для покупця?.. Саме наші військовослужбовці, які, за статистикою, 90% курять, не від хорошого життя. Чи це правда, що це відіб’ється на них, на кінцевому споживачеві?» – заявив під час виступу представник «Батьківщини».

При тому, звідки депутат узяв статистику щодо кількості курців серед військових, загадка. Сам аргумент видається досить маніпулятивним. Представник «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко під час виступу заявляв, що він, як і представники його колег, не підтримують документ через те, що акциз не підвищують на ТВЕНи, тобто створюють преференції. Цей факт Гончаренко пов’язав із тим, що «слуги народу» самі курять «айкоси» в «теплих кабінетах» і біля «вбиральні Ради», отже, не хочуть, аби їм довелось витрачати більше на шкідливу звичку.

«Позицію щодо запровадження податкової преференції 20% на ТВЕН Міністерство фінансів та голова профільного комітету намагалися виправдати вимогою Міжнародного валютного фонду, якої насправді не існує. Ми ознайомилися з листом МВФ та виявили рекомендацію встановлювати акцизну ставку на ТВЕН у діапазоні 45-90 євро на 1000 штук, що відповідає гармонізованому підвищенню акцизу на ТВЕН на рівні з сигаретами до 90 євро», – заявляють в ГО «Життя».

Однак у будь-якому випадку документ, хоч і в урізаному форматі без ТВЕНів, ухвалили. Після підпису документа, починаючи з нового року, сигарети почнуть поступово дорожчати. Додатково бюджет може отримати, згідно з розрахунками Мінфіну, у 2025 році близько 612 млн грн, у 2026 році – 5 млрд млн грн, у 2027 році – 9,3 млрд грн, у 2028 році – 13,8 млрд грн.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *