Восени та взимку постійно хочеться зігрітися. І закутавшись в кілька пледів, тепло все одно вислизає. А все тому, що тепло повинно бути не тільки зовні, але і всередині. Для цього потрібно їсти зігріваючі продукти.
Які продукти зігрівають в холодну пору року — читайте в матеріалі нижче.
Білки, супи та щитовидка
Щоб швидко зігрітися в холодну пору, треба випити гарячий чай або з’їсти щось гаряче. Однак таке тепло йде так само швидко, як і приходить.
Грітися алкогольними напоями не рекомендують лікарі та дієтологи. А все тому, що спиртне розширює судини й спочатку стає жарко, а потім холод накриває ще більше.
Головним терморегулятором в організмі людини служить не шкіра або потові залози, а щитовидна залоза. Вона продукує гормон тироксин, який бере участь в регуляції теплообміну, підвищує інтенсивність обміну речовин в клітинах, що і призводить до подальшого виділення тепла.
Щоб «потренувати» щитовидку, потрібно частіше їсти волоські горіхи, вівсяні пластівці, імбир, морепродукти та морські водорості.
Температура тіла починає підвищуватися, коли печінка починає засвоювати білки. А це означає, що потрібно вживати більше рослинного і тваринного білка. Саме тому в холоди відмінно зігріває бульйон на м’ясній кісточці.
У ньому повно амінокислот і речовин, які активізують роботу шлунково-кишкового тракту. Поки йде ця робота, виробляється маса енергії, яка гріє організм зсередини. Взимку варто їсти ситний суп на бульйоні з овочами на ніч — тепло буде до самого ранку.
Важливі вітаміни для тепла
Ще для гарної терморегуляції має бути хороший кровообіг. Для цього в організмі має бути достатньо калію і магнію. А вони є в зеленому горошку, бобових, морквини, гарбузі, буряках, солодкому перці, капусті, авокадо, петрушці, шпинаті, куразі та фініках.
Додавайте спеції
Організм починає грітися самостійно, коли включається прискорення для обміну речовин. А підстьобнути цей процес можуть спеції — каррі, васабі, хрін, гірчиця, всі види перців, корінь імбиру, мускатний горіх, кориця, гвоздика, коріандр, шафран, кардамон.
Постарайтеся не приправляти сильно їжу перед виходом з дому на холодну вулицю або перед сном — це може нашкодити. А ось спеції в обід, на сніданок або ранню вечерю — відмінно зігріють.
Дуже корисні в холоди напої — кава, чай, какао, тепле молоко з медом. У чай можна додати різні трави та імбир, а в каві корицю або кардамон.
Що ще допоможе організму зігрітися
- Хурма — налагодить роботу судин
- Гранат — джерело вітамінів групи B
- Квашена капуста — джерело вітаміну С
- Картопля — джерело калію
- Морська капуста — вітамін В
- Мед з імбиром — підтримає імунітет
- Редька — зміцнює судини
- Коричневий рис, вівсянка і сочевиця — складні вуглеводи
- Банани — вітаміни групи B і магній